fbpx

Aktualności

Marsz „Tak dla transplantacji” w Zakopanem

21.10.2019

W minioną sobotę Anna Dymna uczestniczyła w marszu nordic walking pod hasłem „Tak dla transplantacji”. W wydarzeniu wziął również udział prezydent Andrzej Duda, profesor Marian Zembala, jeden z nestorów polskiej transplantologii, a także prof. Alicja Chybicka, która jest pionierką onkologii dziecięcej w naszym kraju.

W Polsce przeszczepia się trzykrotnie za mało narządów w stosunku do potrzeb. W ubiegłym roku polscy transplantolodzy przeszczepili organy od 500 dawców rzeczywistych. W sumie dar życia – jakim są organy – oddało ogółem 639 dawców. Ta liczba, jak wynika z raportu Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant”, okazała się jednak najniższą w ostatnich ośmiu latach. Z miesiąca na miesiąc liczba pacjentów na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie  systematycznie rośnie: w styczniu 2018 r. było to 1709, natomiast w grudniu 2018 r. już 1977.

Anna Dymna i prof. Marian Zembala, jeden z nestorów polskiej transplantologii, podczas Marszu „Tak dla transplantacji” w Zakopanem

Anna Dymna od lat podkreśla głęboki sens i ogromną wartość etyczną transplantologii, m.in. goszcząc w swoim telewizyjnym programie „Spotkajmy się” osoby po przeszczepieniach. Do udziału w Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” na krakowskim Rynku Głównym wielokrotnie zapraszaliśmy przyjaciół z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, by, wspólnie z nimi, promować ideę transplantologii, którą św. Jan Paweł II określał jako jeden z najbardziej doniosłych wyrazów miłości bliźniego.

Transplantologii w Polsce wciąż potrzebna jest społeczna akceptacja. Pomysłodawca i organizator marszu w Zakopanem, prof. Piotr Przybyłowski, nadmienił, że ta dziedzina medycyny nie może rozwijać się bez najważniejszego daru, jakim są komórki krwiotwórcze, tkanki czy narządy.

– Żadne pieniądze i nakłady sił nie zapewniają rozwoju tej dziedziny medycyny bez tego daru – podkreślił.

Celem Marszu „Tak dla transplantacji” było również propagowanie rzetelnej wiedzy na temat donacji i transplantacji oraz jej znaczenia dla ratowania zdrowia i życia. Zwieńczeniem wydarzenia stał się 14. Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, trwający w Zakopanem od 17 października. Zorganizowano go również z okazji 15-lecia działalności Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także przypadającego na 26 października Światowego Dnia Donacji i Transplantacji.

Artur Buczek

Fot.: Bartłomiej Bujas

Może Cię zainteresować

„Albertiana” – czekamy na zgłoszenia

12.11.2019

Wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta rozpoczynamy pierwszy etap 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Zapraszamy przed radioodbiorniki

09.11.2019

11 listopada, na antenie Radia Kraków, wyemitowana zostanie retransmisja koncertu 43. Zaczarowanego Radia Kraków, zatytułowanego „Szał niebieskich ciał”. Wydarzenie poprowadziły Anna Dymna i Lidia Jazgar.

Dołącz do newslettera