fbpx

Aktualności

Marsz „Tak dla transplantacji” w Zakopanem

21.10.2019

W minioną sobotę Anna Dymna uczestniczyła w marszu nordic walking pod hasłem „Tak dla transplantacji”. W wydarzeniu wziął również udział prezydent Andrzej Duda, profesor Marian Zembala, jeden z nestorów polskiej transplantologii, a także prof. Alicja Chybicka, która jest pionierką onkologii dziecięcej w naszym kraju.

W Polsce przeszczepia się trzykrotnie za mało narządów w stosunku do potrzeb. W ubiegłym roku polscy transplantolodzy przeszczepili organy od 500 dawców rzeczywistych. W sumie dar życia – jakim są organy – oddało ogółem 639 dawców. Ta liczba, jak wynika z raportu Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant”, okazała się jednak najniższą w ostatnich ośmiu latach. Z miesiąca na miesiąc liczba pacjentów na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie  systematycznie rośnie: w styczniu 2018 r. było to 1709, natomiast w grudniu 2018 r. już 1977.

Anna Dymna i prof. Marian Zembala, jeden z nestorów polskiej transplantologii, podczas Marszu „Tak dla transplantacji” w Zakopanem

Anna Dymna od lat podkreśla głęboki sens i ogromną wartość etyczną transplantologii, m.in. goszcząc w swoim telewizyjnym programie „Spotkajmy się” osoby po przeszczepieniach. Do udziału w Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” na krakowskim Rynku Głównym wielokrotnie zapraszaliśmy przyjaciół z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, by, wspólnie z nimi, promować ideę transplantologii, którą św. Jan Paweł II określał jako jeden z najbardziej doniosłych wyrazów miłości bliźniego.

Transplantologii w Polsce wciąż potrzebna jest społeczna akceptacja. Pomysłodawca i organizator marszu w Zakopanem, prof. Piotr Przybyłowski, nadmienił, że ta dziedzina medycyny nie może rozwijać się bez najważniejszego daru, jakim są komórki krwiotwórcze, tkanki czy narządy.

– Żadne pieniądze i nakłady sił nie zapewniają rozwoju tej dziedziny medycyny bez tego daru – podkreślił.

Celem Marszu „Tak dla transplantacji” było również propagowanie rzetelnej wiedzy na temat donacji i transplantacji oraz jej znaczenia dla ratowania zdrowia i życia. Zwieńczeniem wydarzenia stał się 14. Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, trwający w Zakopanem od 17 października. Zorganizowano go również z okazji 15-lecia działalności Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także przypadającego na 26 października Światowego Dnia Donacji i Transplantacji.

Artur Buczek

Fot.: Bartłomiej Bujas

Może Cię zainteresować

Joanna Kulig: Ktoś we mnie wierzył…

29.05.2020

Jest dwukrotną laureatką „Orła”: za drugoplanową rolę w filmie „Sponsoring” oraz za pierwszoplanową rolę, w nagrodzonej „Oscarem”, „Zimnej Wojnie”, za którą otrzymała także Europejską Nagrodę Filmową. A dla naszych podopiecznych zawsze ma otwarte serce.

Dołącz do newslettera