fbpx

Aktualności

Miłość ratuje

13.01.2022

Gośćmi jutrzejszego odcinka cyklu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będą Anna Kuźmin-Bura i Łukasz Siemież. W wyniku próby samobójczej pan Łukasz uszkodził kręgosłup. Porusza się na wózku.

W rozmowie z Anną Dymną pan Łukasz wyznaje, że jego późniejsze komplikacje życiowe, być może, zaczęły się w łonie matki. Mama – nazywana przez znajomych „aniołem” – będąc z nim w ciąży opiekowała się bowiem umierającą w bólach babcią. Znajdowała się w nieustannym stresie.

Fot.: archiwum fundacji

Dom rodzinny pan Łukasz wspomina jako ciepły, empatyczny, w którym priorytetem były wartości Kościoła katolickiego. Pamięta też, że, jako dziecko, zabrał do przedszkola wyniesione z domu dolary i poprosił wychowawczynię, by dla całej grupy kupiła za nie w Peweksie gumy Donalda. Dzisiaj, dzięki diagnozie, wie, że ten i wiele jego późniejszych wybryków: wąchanie kleju, ucieczki z domu albo sięganie po używki było objawem zespołu depersonalizacji-derealizacji. Dorastając nie był tego świadomy. Drażniła go nadopiekuńczość rodziców, którzy po jednej z ucieczek musieli odbierać go aż z Frankfurtu. On czuł jedynie, że chce być wolny.

Po pierwszym wyroku sąd skierowano go na odwyk. Przez dwa lata był „czysty”. Postanowił wtedy normalnie żyć. Zakochał się. Wkrótce wyjechał do pracy w Szwecji. Tam dowiedział się, że jego partnerka podpala nie tylko marihuanę. Otworzył okno i wyskoczył z 6. piętra. Nie była to jego pierwsza próba samobójcza. „Ciebie tylko miłość może uratować” – usłyszał kiedyś od terapeutki.

Przed dwoma laty pan Łukasz, mając na sobie egzoszkielet, zaręczył się z panią Anną, którą poznał na turnusie aktywnej rehabilitacji. Na razie ślub pokrzyżowała im pandemia. W programie narzeczeni nie kryją poruszenia łączącym ich uczuciem.

Obecnie pan Łukasz jest trenerem aktywnej rehabilitacji oraz terapeutą funkcjonalnym.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Nowa organizacja życia

18.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jakub Cukier, student historii na Uniwersytecie Wrocławskim, który choruje na cukrzycę typu I.

Dołącz do newslettera