fbpx

Aktualności

Monika Dąbrowska gościem „Spotkajmy się”

15.10.2020

W jutrzejszym odcinku telewizyjnego cyklu „Anna Dymna – Spotkajmy się” gościem będzie Monika Dąbrowska, która ma stwardnienie rozsiane i jest diagnozowana w kierunku zespołu sztywnego człowieka.

Podczas rozmowy pani Monika żartuje, że może zapomnieć imię nowo poznanej osoby, lecz zawsze będzie ją kojarzyła po… wadzie zgryzu. Kobieta jest z wykształcenia higienistą stomatologiczną. „Zęby to moja pasja” – podkreśla. Obecnie porusza się na wózku. Był jednak czas, gdy, jak mówi, żyła na sto pięćdziesiąt procent. Uprawiała sport, pracowała na kilku etatach (nawet po kilkanaście godzin dziennie). Jakby od niechcenia i po raz kolejny w tonie żartu wspomina w rozmowie z Anną Dymną, że urodziła się z otworem międzyprzedsionkowym, a potem – przez pięć lat – była leczona na padaczkę. Okazało się jednak, że przyczyną schorzeń jest wada serca. Z kolei w późniejszym okresie znalazła się pod opieką onkologa.

– Do tej pory usunięto z mojego ciała ponad trzydzieści znamion. Stwierdziłam, że można mi usunąć wszystko, bez czego mogę żyć. Co mi tam? – śmieje się pani Monika.

Pierwsze niepokojące objawy, m.in. utrata widzenia w jednym oku, pojawiły się przed pięcioma laty. U pani Moniki zdiagnozowano pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Nikt nie informował jej jednak, że może być to pierwszy objaw stwardnienia rozsianego. Przed dwoma laty kobieta poczuła, że znacząco osłabła u niej jedna strona ciała.

– Nie umiałam podnieść nogi – wspomina. – Ciągnęłam ją za sobą. Upuszczałam też w gabinecie narzędzia stomatologiczne. Sądziłam jednak, że jestem tylko przepracowana.

Pytana o marzenia pani Monika twierdzi, że wszystkie już się spełniły. I znacząco wskazuje na kanapę, gdzie podczas programu usiadły jej córka Agata oraz przyjaciółka Gabriela.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek, o 6.40. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Może Cię zainteresować

Puzzle na jesienne dni

20.10.2020

Po raz kolejny wolontariusze naszego Biura Młodych wywołali uśmiechy na twarzach naszych podopiecznych z ośrodka „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach.

Nagrodzono nas „Viventi Caritate”

19.10.2020

Wczoraj, w dziewiętnastą rocznicę śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka, wyróżniono nasze działania nagrodą „Viventi Caritate”, którą, od 16 lat, przyznaje Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Dołącz do newslettera