fbpx

Aktualności

Na ziemi pełnej cudów

18.05.2021

Wczoraj podsumowaliśmy 21. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie odbyło się w przestrzeni wirtualnej.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie, od hymnu „Albertiany”. „Miłość” ze słowami Czesława Miłosza i z muzyką Abla Korzeniowskiego wybrzmiała w tle zachwycających ujęć Krakowa oraz Ojcowskiego Parku Narodowego. To właśnie z parku prowadzące galę, Anna Dymna i Lidia Jazgar, zapowiadały kolejne występy. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie odnieść się do tematu przewodniego: „Na ziemi pełnej cudów”.

Kameleon

Aktorzy oczarowywali  różnorodnością interpretacji. Zobaczyliśmy m.in. talent show autorstwa grupy „Bratanki” oraz wariację na temat Don Kichota w wykonaniu grupy „Krejzole”. W tej części zaprezentowała się także trzykrotna laureatka z Regionu II, Małgorzata Pietralska. Małgosia poruszyła wykonaniem utworu Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”. W tej części zobaczyliśmy również pozakonkursową etiudę w wykonaniu Teatru „Radwanek” i przyjaciół. „Marcowy dzień w Dolinie Słońca” ukazał podopiecznych poszukujących wiosny. Po spacerach wokół ośrodka i obcowaniu z naturą, podopieczni przenieśli się do pracowni terapeutycznych, gdzie, za pomocą muzyki, malarstwaczy sadzenia roślin, tworzyli wiosenny klimat.

Po obejrzeniu etiud i występów solowych z dwóch Regionów przyszedł czas na ceremonię wręczenia Medali im. św. Brata Alberta. Przenieśliśmy się do Radwanowic. Tę część gali poprowadzili ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz Jan Bujnowicz. Medale wręczyli biskup Damian Muskus OFM oraz minister pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Uhonorowani zostali: Wanda Woś z Wołowa – za przekazanie domu wraz z działkami na rzecz osób niepełnosprawnych, Jacek Cygan z Warszawy – za działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza za wspieranie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Anna Piskorz z Kalisza – za przekazanie domu w Zawoi na rzecz osób niepełnosprawnych, Jolanta Stokłosa – za wieloletnią działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych, a zwłaszcza za działalność w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych, opuszczonych i potrzebujących pomocy.

Krejzole

– Ania Dymna nauczyła mnie najważniejszej rzeczy o osobach niepełnosprawnych: że największy ból sprawia im, kiedy są lekceważone, kiedy się ich nie zauważa. Fakt, że dzięki moim słowom i kompozycjom moich przyjaciół mogą rozkwitnąć, być autentycznie radosne, jest dla mnie największą nagrodą – powiedział Jacek Cygan, którego wspierała żona Ewa.

– Ten medal zupełnie zmienił moje życie. On ma jakąś dziwną moc. Razem z tym medalem otrzymujesz energię, siłę. Jakbyś dostał światło. Dzięki niemu poznaje się ludzi i otrzymuje się przyjaźń, a to jest najcudowniejszy motor napędowy. Życie kompletnie zmienia sens. Dzięki temu medalowi zaczynasz inaczej patrzeć. Nagle dostrzegłam piękno, o którym nie miałabym prawdopodobnie pojęcia. Zaczynasz rozumieć, że wszystko ma głębszy sens. Przestajesz się bać głupot i zajmować głupotami. To jest magiczny medal – powiedziała Anna Dymna wyróżniona medalem w roku 2000.

47-400

Po rozdaniu medali mieliśmy okazję usłyszeć Lidię Jazgar oraz Ryszarda Brączka z zespołu Galicja w utworze „To, co ważne”. Następnie powróciliśmy do oglądania występów. Zobaczyliśmy m.in. kostiumową produkcję „Ciężki los królewny” w wykonaniu WTZ Korytniki. Grupa „47-400” zaintrygowała wykorzystaniem neonów w produkcji „Troska”. Natomiast „Pasjonaci”, w przejmujący sposób, pokazali trudy izolacji w etiudzie „Jestem, żyję, kocham”.

Wkręceni

­– Bardzo serdecznie dziękujemy za niezwykle piękny i ważny dla nas dzień. Norbert bardzo ucieszył się ze wszystkich otrzymanych nagród. Z całego serca  dziękujemy za okazaną nam troskę i życzliwość, a także za ogromne  zaangażowanie w spełnianie marzeń naszego ucznia – powiedziała Aldona Szymczak-Urban, opiekunka Norberta Tomaki.

­– Dzisiejszy dzień obfitował w wiele pozytywnych emocji, których nam państwo dostarczyli. Bardzo dziękujemy za docenienie naszego wysiłku i pracy. Dziękujemy za wspaniałe nagrody. Gala finałowa przyniosła nam wiele radości i wzruszeń. Przeżywaliśmy ją tak, jakbyśmy uczestniczyli w niej na żywo. Były brawa i słowa zachwytu. Życzymy państwu sił do dalszej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych i nieustającej radości i satysfakcji z niesienia dobra – podsumowała Magdalena Lach, opiekunka grupy „Kociołek”.

WTZ Korytniki

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. Do zobaczenia za rok.

Wystąpili:

Region I

 1. Bratanki, „Talent-kwarantanna Show”
 2. Przyjaciele, „Wezwij mnie”
 3. Krejzole, „Dona Ola”

Solistka: Katarzyna Kos, „Moja miłość bez imienia”

Region II  

 1. Domino, „Matka Ziemia”
 2. Kociołek, „Ogród przedziwny”
 3. Wkręceni, „Marzenia”

Solista: Małgorzata Pietralska, „Radość najpiękniejszych lat”

Region III

 1. 47-400, „Troska”
 2. Biedronki, „Magiczna Łąka”
 3. Kameleon, „Radość budzi się w nas”

Solista: Józef Mielnicki, „Życia mała garść”

Region IV

 1. Pasjonaci, „Jestem, żyję, kocham”
 2. WTZ Korytniki, „Ciężki los królewny”
 3. Art-Es, „Piękne dłonie”

Solista: Norbert Tomaka, „Radość najpiękniejszych lat”

Region V

 1. Pozytywni, „Na ziemi pełnej cudów”
 2. Chiński Teatr Cieni, „Spotkanie”
 3. Gościnni, „Pan Józef – człowiek zadowolony ze wszystkiego”

Solista: Piotr Grobys, „Weź nie pytaj”

W etiudzie pozakonkursowej „Marcowy dzień w Dolinie Słońca” zaprezentował się Teatr „Radwanek” i przyjaciele.

Katarzyna Szostak

Może Cię zainteresować

Znamy laureatów 12. konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście”

28.06.2022

„Zawsze, jako juror tego konkursu, szukam dwóch rzeczy, po pierwsze takiej dyscypliny słowa bo jednak nagradza się tych twórców, te twórczynie które potrafią jakoś nad tym słowem zapanować. Wiersz się im nie rozpada, nie rozgaduje się za nadto. A po drugie lubię kiedy w wierszu widać osobę. Kiedy ja, czytając potrafię sobie wyobrazić, tego kto pisał. Mam jakby kawałek jego życia, kawałek jego doświadczenia utrwalone w tym małym utworze. To czasem mogą być takie bardzo żartobliwe i lekkie formy. W tym roku spodobał mi się wiersz o schabowym.” – powiedział po obradach Wojciech Bonowicz, który w 2018 roku dołączył do grona jurorów.

Dobry Antykwariat

24.06.2022

Wolontariusze Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” po raz kolejny zapraszają do krakowskiej Galerii Bronowice. Tym razem do „Dobrego Antykwariatu”, dostępnego dla Państwa w przez cały najbliższy weekend.

Dołącz do newslettera