fbpx

Aktualności

Nagrodzono nas „Viventi Caritate”

19.10.2020

Wczoraj, w dziewiętnastą rocznicę śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka, wyróżniono nasze działania nagrodą „Viventi Caritate”, którą, od 16 lat, przyznaje Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Statuetkę „Viventi Caritate” („Żyjącemu Miłością”) otrzymują osoby i instytucje, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej. Nazwa nagrody nawiązuje do słów biskupa Chrapka: „Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią”.

Fot.: ks. Stanisław Piekielnik/www.diecezja.radom.pl

Biskup Chrapek był niezwykle cenionym kapłanem, także w środowiskach niezwiązanych z Kościołem. Przygotowywał papieskie pielgrzymki do Polski, zakładał jadłodajnie, domy samotnej matki, kluby młodzieżowe. Organizował pomoc lekarską i leki dla ubogich. Pośmiertnie, w 2002 r., został uhonorowany Medalem Świętego Brata Alberta, który przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym we wspieraniu osób chorych i niepełnosprawnych.

Pełna ewangelicznej życzliwości oraz empatii postawa bp. Chrapka pokazywała, że można budować życie wspólnotowe z ludźmi różnych poglądów i kultur, tworzyć w Polsce klimat otwartości na innych – łączyć ludzi, a nie dzielić. Tym bardziej cieszymy się z przyznania nam nagrody jego imienia. W działaniach na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, ochronie ich godności, zapobieganiu społecznemu wykluczaniu oraz budowaniu społecznej integracji myślimy bowiem i staramy się pracować w tym samym duchu.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Już wkrótce

23.11.2020

Niespełna dwa tygodnie dzielą nas o wielkiego finału 19. „Choinek Jedynki”. 30 listopada odbędzie się pierwsza aukcja tegorocznej akcji charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia. Licytacje prac nadesłanych przez VIP-ów potrwają do 4 grudnia. A dnia następnego nastąpi…

Dołącz do newslettera