fbpx

Aktualności

Należy się otworzyć

13.02.2025

Gościnią jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Julia Badowska. Pani Julia, studentka psychologii, porusza się na wózku. Urodziła się z rozszczepem kręgosłupa.

Operację pani Julia przeszła już w pierwszej dobie życia. W sumie, jako dziecko, poddana została pięciu operacjom. Jej mama niezwykle trudno godziła się z diagnozą lekarzy. Ci od początku twierdzili, że „nogami” dla córki będzie wózek. Do przedszkola pani Julia trafiła w wieku pięciu lat. Było to dla niej niełatwe doświadczenie. Bardzo była związana z mamą. Do dzisiaj łączy je silna więź.

Anna Dymna stoi i obejmuje siedzącą na wózku kobietę. Kobieta o ciemnych, długich włosach ma na sobie różowy sweter. Nosi okulary.

Fot.: Marta Kądziela

Pani Julia była wzorową uczennicą. Dobrze wspomina szkołę oraz rówieśników. Jednak problemem było dla niej proszenie o pomoc. Umiejętności tej, jak twierdzi, uczy się do dzisiaj. Mówi też, że nigdy nie wstydziła się swojej niepełnosprawności, nie buntowała. Ale niezwykle trudne chwile przeżyła w wieku trzynastu lat. Jej rodzice wzięli wtedy rozwód. Została sama z mamą, która walczyła o córkę jak lwica. Nie było łatwo. Obecnie pani Julia mieszka w Poznaniu. Chociaż ma wsparcie ze strony mamy oraz starszej siostry, w codziennym życiu stara się być samodzielna. W tym celu zdała też egzamin na prawo jazdy.

Rozmówczyni Anny Dymnej zawsze lubiła angażować się społecznie, być dla innych. Kilka lat temu postanowiła zostać wolontariuszką w hospicjum. Spełnia się w tym miejscu. Marzy o założeniu rodziny, a także stworzeniu kawiarni, gdzie goście, w przyjaznej atmosferze, mogliby rozmawiać i nie czuć, że są samotni.

Pani Julia podkreśla, że osoby z niepełnosprawnościami nie powinny nigdy tracić nadziei. Zamiast zamartwiać się albo izolować, powinny otwierać się na świat i drugiego człowieka. Gościni Anny Dymnej wspomina również w programie o potrzebie dalszej edukacji społeczeństwa. Po to, by osoby z niepełnosprawnościami traktowane były normalnie.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

„Pełny luz”

27.03.2025

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie małżeństwo Małgorzaty i Ryszarda Olejników. Pani Małgorzata porusza się na wózku, amputowano jej obie nogi. Pan Ryszard ma dysfunkcję ruchu.

Ćwierćwiecze teatru szczęśliwego

27.03.2025

„Albertiana” ma 25 lat. Nasz festiwal, organizowany wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta, pokazuje, że teatr osób z niepełnosprawnością intelektualną przekracza pierwotną funkcję terapii. Główni bohaterowie wydarzenia sprawdzają się w każdej konwencji teatralnej: oczarowują ekspresją, intrygują, bawią. Ich twórczość skłania też do refleksji.

Dołącz do newslettera