fbpx

Aktualności

Niepełnosprawność jest tylko w głowie

09.06.2013

– Dla wielu z nas, ludzi z niepełnosprawnościami, stanie się osobą niepełnosprawną jest sposobem na odkrywanie w sobie nowych zdolności i wewnętrznej mocy – mówił Krzysztof Głombowicz. – Od nas więc wyłącznie zależy, jak podchodzimy do niepełnosprawności. Ona tak naprawdę jest tylko w głowie.

Uroczystego otwarcia 10. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” Anna Dymna dokonała razem z Marzeną Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny i polityki społecznej, Józefem Krzyworzeką, starostą krakowskim, Bogdanem Dąsalem, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, senatorem Stanisławem Bisztygą, prezesem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, oraz księdzem infułatem Stanisławem Bryłą.

Listy z okazji wydarzenia nadesłali m.in. ministrowie kultury i dziedzictwa narodowego, polityki społecznej, a także wojewoda małopolski i marszałek województwa małopolskiego. Dwudniowe wydarzenie rozpoczął koncert finałowy 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty oraz wręczenie nagród w 2. Konkursie Poetyckim dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa dobrze, że jesteście”, który zorganizowała Spółdzielnia Socjalna „Republika Marzeń Mimo Wszystko” Fundacji Anny Dymnej.

Niedzielę na Rynku rozpoczęło wydarzenie „Przywitaj dzień z Fitness Platinium®”. Każdy, kto tylko miał na to ochotę pod okiem trenerów personalnych mógł rozruszać ciało rytmami Zumby®, Bokwy oraz Dance Latino. W namiocie Fitness Platinium® czekały dodatkowe atrakcje, m.in. pomiar składu ciała wagą Tanita, a także fachowe porady na temat treningu, diety i wszystkiego, co związane jest z fitnessem. Tuż obok na chętnych czekała także ściana wspinaczkowa.

Natalia Partyka, Dominika Bednarczyk, Dariusz Michalczewski, Michał Olszański, Radosław Krzyżowski, Tomasz Schimscheiner, Cezary Kosiński, Zbigniew Zamachowski, Janek Mela, Justyna Kozdryk, Przemysław Kowalik, Piotr Szymeczek, Jarosław Rola, Tomasz Hamerlak, sportowcy po transplantacji, na wózkach, niepełnosprawni koszykarze, lekkoatleci, rugbiści, ampfutboliści, szemierze, ciężarowcy – w drugim dniu 10. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” płyta krakowskiego Rynku zamieniła się w arenę sportowych zmagań. Emocji nie brakowało. Wyczyny wybitnych zawodników i gwiazd ekranu w pełni potwierdziły słowa Krzysztofa Głombowicza o tym, że niepełnosprawność to jedynie stan umysłu, który ze sprawnością ciała niewiele ma wspólnego.

– Wzruszające, niesamowite wrażenia – powiedział Michał Olszański, który wspólnie z Krzysztofem Głombowiczem, prowadził na Rynku wydarzenia sportowe. – Zadziwia fakt, jak ogromna jest wewnętrzna siła człowieka. Ci ludzie ją demonstrują. Wiem jednak, że promowanie sportu osób niepełnosprawnych nie jest sprawą prostą. Należy to robić krok po kroku, bardzo systematycznie. Anna Dymna jest jedną z tych, którzy mają niezwykły dar i charyzmę, by edukować Polaków w tej dziedzinie.

Dariusz Michalczewski przyznał, że pomimo iż w Polsce zmienia się społeczny wizerunek osoby niepełnosprawnej, to jednak, w stosunku do Zachodu, jesteśmy pod tym względem zapóźnieni o kilkadziesiąt lat.

– Dlatego tu jestem – tłumaczył bokser. – Chcę, żeby tych ludzi Polacy traktowali wreszcie normalnie.

W naszym kraju normalnie, niestety, nie jest. Zaświadczyły o tym słowa Natalii Partyki. Nasza czołowa tenisistka stołowa, która na krakowskim Rynku wystąpiła w pokazowym pojedynku, wyznała, że za granicą dziennikarzy interesują wyłącznie jej sukcesy. Natomiast w Polsce żurnaliści wciąż pytają ją głównie o to, w jaki sposób godzi swoją niepełnosprawność z uprawianiem sportu.

Jedną z największych atrakcji dnia był z pewnością dla publiczności mecz siatkówki pomiędzy zawodnikami po przeszczepach i gwiazdami. Chociaż… Trudno ten pojedynek nazwać meczem. Co prawda rozegrano dwa sety, ale potem zawodnicy obu drużyn zaczęli po prostu zwyczajnie się bawić. Na przykład przechodzili wszyscy na jedną stronę boiska i, ku uciesze publiczności, wybijali piłkę w puste, przeciwległe pole. A działo się to nie bez zgody sędziego. Ten, w swej olbrzymiej fantazji, karał drużyny przykładowo tylko za to, że…  jeden zawodnik podeptał na boisku cień drugiego

„To dopiero integracja!” – wołano radośnie od strony publiczności, kiedy wszyscy zawodnicy położyli się wspólnie na boisku i zaczęli pozować do zdjęć. Sporych emocji dostarczyła także rozgrywka piłkarzy korporacji „Barbakan Taxi” (pierwszego sponsora Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”) z reprezentacją Polski w ampfutbolu. Panowie taksówkarze pokonali ampfutbolistów 3:0. Część sportową 10. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” zakończył strzał Krzysztofa Głombowicza do bramki, w której stanęła Anna Dymna. Aktorka gola nie wpuściła.

„Dziwny jest ten świat…” ­– punktualnie o 21.00 zabrzmiał na krakowskim Rynku śpiew niewidomego Grzegorza Dowgiałło i laureatów tegorocznego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Utwór Czesława Niemena zainaugurował wieczorny koncert „Razem Mimo Wszystko”. Publiczność powitali prowadzący wydarzenie: Anna Dymna i Piotr Polk.

– Wiem na pewno, że ratunkiem dla człowieka zawsze jest drugi człowiek. Zaprosiłam dzisiaj do Krakowa ludzi, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, a słowa „bariera”, „ograniczenie” są abstrakcją. W trudnych chwilach myślę o nich, o ich wyczynach i biorę się w garść – powiedziała aktorka, zapowiadając pojawienie się na scenie naszych wybitnych paraolimpijczyków. Wchodzili na nią kolejno: Justyna Kozdryk (podnoszenie ciężarów), Natalia Partyka (tenis stołowy), Joanna Mendak (pływanie), Tomasz Hamerlak(lekkoatletyka) i Łukasz Szeliga (narciarstwo alpejskie). Mistrzowie przypomnieli swoje sukcesy, również te odniesione na ubiegłorocznych igrzyskach w Londynie. Zdobyli na nich trzydzieści sześć medali: czternaście złotych, trzynaście srebrnych i dziewięć brązowych. W klasyfikacji medalowej – wśród reprezentacji z ponad stu sześćdziesięciu krajów – uplasowali się na dziewiątym miejscu.

– Ograniczenia tak naprawdę tkwią tylko w umyśle – wyznał Łukasz Szeliga. – Jeśli pragniemy walczyć, jeśli mamy motywację do rywalizacji na polu sportowym, nic nie może nas powstrzymać.

Natalia Partyka dodała:

– Los chciał nam coś zabrać i może dlatego odkryliśmy w sobie siły, o których wiele osób nie ma pojęcia, że je posiada. Rywalizacja i sport pomaga nam odnaleźć sens życia, pomaga nam do niego powrócić i jest dowodem na to, że niepełnosprawność nie musi zabierać ani marzeń, ani radości, ani sukcesów.

Już po raz czwarty podczas koncertu wieńczącego Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” Anna Dymna przedstawiła działalność organizacji pozarządowych, które, podobnie jak Fundacja „Mimo Wszystko”, działają na rzecz osób potrzebujących wsparcia. W tym roku były to: Fundacja „Oswoić Los”, Stowarzyszenie „Dignitas Dolentium”, Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Fundacja Marka Kamińskiego, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Poszczególnym prezentacjom towarzyszyły piosenki w wykonaniu Moniki Kuszyńskiej, Renaty Przemyk, Artura Gadowskiego, Roberta Kasprzyckiego, Olka Klepacza, „Promyczków Dobra” oraz tegorocznych Finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Była to ogromna dawka pozytywnej, inspirującej energii na którą chyba nikt nie mógł pozostać obojętny. Uczestnicy koncertu podkreślali, że takie chwile pokazują, iż bycie razem ma wielką moc i sens, że prawdziwa siła nie tkwi wcale w naszych ciałach, lecz wyłącznie w głowach. Podczas 10. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” po raz kolejny pokazano tę prawdę na żywych przykładach. Zrobiono to dlatego, by nikt tej prawdzie nie mógł zaprzeczyć.

– Dobra energia jest jak fala, która niesie się dalej i dalej – mówił w trakcie koncertu Janek Mela. –  Cudownie jest być elementem tego dobrego domina i dołożyć coś od siebie. W moim życiu najważniejsi są ludzie, którzy zmieniają to życie i inspirują mnie do dalszych planów, pasji i marzeń.

10. Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” zakończyło wspólne odśpiewanie utworu „Wznieś serce nad zło”. 8 i 9 czerwca Wolontariusze Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” po raz kolejny prowadzili kiermasz charytatywny prac plastycznych. Dochód z niego zostanie przeznaczony na zakup protezy nogi dla 33-letniego Michała Usowicza, studenta Politechniki Poznańskiej.

Wojciech Szczawiński

Może Cię zainteresować

Śpiew jak lekarstwo

07.12.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Natalia Smogulecka, nauczycielka śpiewu, finalistka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, która żyje z zespołem Turnera.

Wyspa „Choinki Jedynki”

06.12.2023

Od poniedziałku trwają licytacje prac i darów dorosłych przyjaciół radiowej „Jedynki”. Aukcje przyniosły już ponad 65 tysięcy złotych. Bardzo miłe to wieści w dniu mikołajek. W tym roku Program Pierwszy Polskiego Radia swoją charytatywną akcję zorganizował po raz 22., dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko oraz „Wspólnoty Nadziei”.

Dołącz do newslettera