fbpx

Aktualności

Od Krakowa do Opola

26.01.2021

Jacek Cygan, przyjaciel i parokrotny juror Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, podkreśla, że najbardziej urzekające w tym konkursie jest to, że nie widać, iż śpiewają w nim osoby z niepełnosprawnościami. Na naszej zaczarowanej scenie liczą się tylko talent oraz głos.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zorganizowała po raz pierwszy w 2005 r. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Irena Santor. Idea konkursu wydawała się równie prosta jak rewolucyjna: po pierwsze – jego uczestnikami miały być wyłącznie utalentowane wokalnie osoby z niepełnosprawnościami, po drugie – jury, złożone z wybitnych znawców piosenki, miało wydawać werdykt bez taryf ulgowych.

W pierwszych latach XXI wieku osoby z dysfunkcjami wciąż stanowiły osobliwość w polskiej rzeczywistości. Natychmiast więc pojawili się przeciwnicy takiej formuły festiwalu. Twierdzili oni, że osoby z niepełnosprawnościami są skrzywdzone przez los, więc narażanie ich na stres rywalizacji to błąd.

Od 2005 roku Festiwal Zaczarowanej Piosenki spełnia muzyczne marzenia utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, fot.: archiwum fundacji

– Prowadząc telewizyjny program „Spotkajmy się”, poznając ludzi doświadczonych chorobą i kalectwem, odkryłam, co tak naprawdę ich upokarza – tłumaczyła Anna Dymna. – Tym czymś nie jest nawet fakt, że duża część społeczeństwa ich nie rozumie i odwraca się od nich, traktując niemal jak półludzi. Najbardziej uwłacza im, że tak naprawdę niczego się od nich nie wymaga, zupełnie jakby świat spisywał na straty osoby z niepełnosprawnościami. A przecież w tych schorowanych i okaleczonych ciałach kłębią się nieraz niezwykłe talenty. Trzeba je zacząć promować.

Słowa aktorki potwierdził niewidomy Łukasz Żelechowski, zwycięzca 2. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki:

– Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanymi kręgosłupami albo sparaliżowanymi nogami. Jeśli osoby niepełnosprawne chcą być profesjonalistami, trzeba je też profesjonalnie oceniać. Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają.

Czy Kamil Czeszel (na zdjęciu z Arturem Gadowskim), śpiewając po raz pierwszy w 3. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, mógł już marzyć, że za 11 lat wygra nasz konkurs i zwycięży w „Debiutach” 57. KFPP w Opolu?, fot.: archiwum fundacji

Podczas koncertów finałowych na krakowskim Rynku Głównym niepełnosprawnym wokalistom partnerują na scenie największe gwiazdy polskiej piosenki. W jury zasiadają znakomite postacie polskiej kultury. Dotychczas byli to m.in.: Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Ewa Błaszczyk, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Anna Maria Jopek, Joanna Kulig, Andrzej Seweryn, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Włodzimierz Korcz, Jerzy Stuhr, Zbigniew Preisner.

– Być w te czerwcowe dni na krakowskim Rynku to wielkie szczęście – powtarza Irena Santor. – W uczestnikach festiwalu jest tyle siły i czaru, że mogą poderwać najbardziej zgorzkniałe umysły. Jest w nich też ogromny talent. Niech Pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze, by mogła dalej organizować to niezwykłe wydarzenie.

Pierwsza dama polskiej piosenki i prezes fundacji „Mimo Wszystko” od początku marzyły o tym, by zwycięzcy tego magicznego konkursu mogli występować w Koncercie Debiutów w opolskim amfiteatrze. Zbigniew Hołdys, juror finału 4. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zauważył:

– Gdyby ten koncert miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, natychmiast jego uczestnicy byliby zwerbowani przez jakieś szajki producenckie i wykreowani na idoli. Jedna z niepełnosprawnych wokalistek pokazała tu coś, co jest darem Boskim: ma swingujący głos z kolosalnym, nieprawdopodobnym wyczuciem rytmu. Taką umiejętność posiadają Justin Timberlake, Stevie Wonder, Michael Jackson, czyli wybrańcy, ludzie, którzy pulsują własnym głosem jak perkusją.

Aleksandra Nykiel (na zdjęciu z Małgorzatą Ostrowską) jest dwukrotną laureatką Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zwyciężczynią telewizyjnej „Szansy na sukces”, a, przed dwoma laty, opolski amfiteatr opuszczała z Nagrodą Publiczności, fot.: archiwum fundacji

Przełom nastąpił dopiero w 2016 r. Aleksandra Bogucka, laureatka pierwszego miejsca w 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpiła podczas 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Rok później zaproszenie do opolskiego amfiteatru otrzymała Paulina Gruszecka, która zwyciężyła w 13. edycji konkursu. A podczas „Debiutów” 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiło dwoje wokalistów, którzy karierę muzyczną rozpoczynali na Rynku Głównym w Krakowie: Aleksandra Nykiel, zwyciężczyni telewizyjnej „Szansy na sukces” i Michał Wiśniewski, który triumfował w 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Ola opuszczała opolski amfiteatr z Nagrodą Publiczności oraz nagrodą Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

Najbardziej wyrazistym dopełnieniem idei Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, czyli wieloletnich marzeń Anny Dymnej, Ireny Santor oraz innych artystów związanych z naszym konkursem, stał się w opolskim amfiteatrze ubiegłoroczny występ Kamila Czeszela, laureata I miejsca w 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Torunianin zwyciężył w „Debiutach” 57. KFPP.

Anna Dymna wspomina:

– W 2008 roku, po występie na Rynku Głównym w Krakowie, Grzegorz Markowski powiedział mi: „Wiesz, tak się bałem tego festiwalu, a teraz wiem, że nie ma się czego bać. Przeżyłem tutaj fantastyczne chwile”. Od innych artystów słyszę: „Aniu, jeśli czegokolwiek będziesz potrzebowała, jesteśmy z tobą”. Mówią mi też, że dzięki udziałowi w tym wydarzeniu, w ich życiu otwierają się nowe przestrzenie. Myślę więc, że nam ten festiwal jest chyba równie potrzebny jak osobom z niepełnosprawnościami.

Grzegorz Chajok


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach Programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Może Cię zainteresować

Żegnamy Księdza Infułata Jerzego Bryłę

21.10.2024

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Księdza Infułata Jerzego Bryły, Duszpasterza środowisk artystycznych archidiecezji krakowskiej, Duszpasterza osób głuchoniemych. Ksiądz Bryła był naszym Przyjacielem. Wspierał działania fundacji od 2004 roku.

Klucz do wszystkiego

17.10.2024

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Marta Kaczmarek-Szwagierczak z mężem Łukaszem i synem Wojtkiem. Pani Marta ma mózgowe porażenie dziecięce.

Dołącz do newslettera