fbpx

Aktualności

Dwoje zaczarowanych

12.06.2019

Podczas tegorocznego Konkursu Debiutów 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpi dwoje wokalistów, którzy karierę muzyczną rozpoczynali na… magicznym Rynku Głównym w Krakowie.

Mowa o Aleksandrze Nykiel i Michale Wiśniewskim – laureatach Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej. Michał – laureat drugiego miejsca w kat. do 16 lat z 2010 r. – stał się również zwycięzcą w gronie dorosłych wokalistów podczas ubiegłorocznej edycji FZP. Z kolei Ola poszła śladem tej miary artystek, co Joanna Kulig, Kasia Cerekwicka albo Justyna Steczkowska – „dziką kartę” do opolskiego Konkursu Debiutów wywalczyła zajmując pierwsze miejsce w majowym finale „Szansy na sukces”. Sukcesy na krakowskim Rynku święciła dwukrotnie. Była laureatką trzeciego miejsca (kat. do 16 lat) w 2011 r. i drugiego (kat. pow. 16 lat) w 2017 r.

Krystyna Prońko i Michał Wiśniewski podczas ubiegłorocznego finału Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, fot.: Agnieszka Jurec

– Festiwal Zaczarowanej Piosenki był dla mnie przełomem – podkreśla wokalistka. – Zmienił moje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Dał mi ogromną wiarę w siebie. Od tamtej pory koncertuję w całej Polsce. Mogę robić to, co kocham.

Michał wyznaje:

– Kiedy, w 2009 roku, jako 14-latek, pierwszy raz wziąłem udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, niezbyt poważnie traktowałem śpiewanie. Owszem, miałem już nagrody w konkursach regionalnych, ale wtedy nadawałem się, co najwyżej, do karaoke. Dopiero, podczas warsztatów, które poprzedzają każdy koncert finałowy, zrozumiałem, że muszę nad sobą pracować. Na Rynku w Krakowie występowałem pięciokrotnie. To jest moja największa wygrana.

Nie tylko tych dwoje laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki cieszy się w tym roku muzycznym sukcesem. Ania Dąbrowska, laureatka FZP w kategorii dziecięcej z 2015 r., zwyciężyła w „The Voice Kids”. Po lutowej emisji programu jej piosenka „Małe skrzydła” miała na YouTube ponad dwa miliony odsłon. Z kolei Milena Wiśniewska, laureatka drugiego miejsca podczas 7. i 11. edycji FZP, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, w grudniu ubiegłego roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, odebrała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

***

Festiwal Zaczarowanej Piosenki Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zorganizowała po raz pierwszy w 2005 r. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Irena Santor. Idea konkursu wydawała się równie prosta jak rewolucyjna: po pierwsze – jego uczestnikami miały być wyłącznie utalentowane wokalnie osoby z niepełnosprawnościami, po drugie – profesjonalne jury miało wydawać werdykt bez taryf ulgowych. W pierwszych latach XXI wieku ludzie z dysfunkcjami wciąż stanowili jednak osobliwość w polskiej przestrzeni publicznej. Natychmiast więc pojawili się przeciwnicy takiej formuły festiwalu. Twierdzili oni, że osoby z niepełnosprawnościami są skrzywdzone przez los, więc narażanie ich na stres rywalizacji to błąd.

Aleksandra Nykiel i Natalia Przybysz, fot.: Agnieszka Ożga-Woźnica

– Prowadząc telewizyjny program „Spotkajmy się”, poznając ludzi doświadczonych chorobą i kalectwem, odkryłam, co tak naprawdę ich upokarza – tłumaczyła Anna Dymna. –  Tym czymś nie jest nawet fakt, że duża część społeczeństwa ich nie rozumie i odwraca się od nich, traktując niemal jak półludzi. Najbardziej uwłacza im, że tak naprawdę niczego się od nich nie wymaga, zupełnie jakby świat spisywał na straty osoby z niepełnosprawnościami. A przecież w tych schorowanych i okaleczonych ciałach kłębią się nieraz niezwykłe talenty. Trzeba je zacząć promować.

Słowa aktorki potwierdził niewidomy Łukasz Żelechowski, zwycięzca 2. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki:

– Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanymi kręgosłupami albo sparaliżowanymi nogami. Jeśli osoby niepełnosprawne chcą być profesjonalistami, trzeba je też profesjonalnie oceniać. Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają.

***

Podczas koncertów finałowych na krakowskim Rynku Głównym niepełnosprawnym wokalistom partnerują na scenie największe gwiazdy polskiej piosenki. W jury zasiadają znakomite postacie polskiej kultury. Dotychczas byli to m.in.: Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Ewa Błaszczyk, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Anna Maria Jopek, Andrzej Seweryn, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Włodzimierz Korcz, Jerzy Stuhr, Zbigniew Preisner.

– Być w te czerwcowe dni na krakowskim Rynku to wielkie szczęście – powtarza Irena Santor. – W uczestnikach festiwalu jest tyle siły i czaru, że mogą poderwać najbardziej zgorzkniałe umysły. Jest w nich też ogromny talent. Niech Pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze, by mogła dalej organizować to niezwykłe wydarzenie.

Ania Dąbrowska, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w kategorii dziecięcej z 2015 r. (na zdjęciu z Grzegorzem Hyżym), zwyciężyła w tegorocznej edycji „The Voice Kids”, fot.: Gabriela Szewczyk

Pierwsza dama polskiej piosenki i prezes fundacji „Mimo Wszystko” od początku marzyły, by zwycięzcy FZP mogli występować w Konkursie Debiutów w opolskim amfiteatrze. Zbigniew Hołdys, juror finału 4. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zauważył:

– Gdyby ten koncert miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, natychmiast jego uczestnicy byliby zwerbowani przez jakieś szajki producenckie i wykreowani na idoli. Jedna z niepełnosprawnych wokalistek pokazała tu coś, co jest darem Boskim: ma swingujący głos z kolosalnym, nieprawdopodobnym wyczuciem rytmu. Taką umiejętność posiadają Justin Timberlake, Stevie Wonder, Michael Jackson, czyli wybrańcy, ludzie, którzy pulsują własnym głosem jak perkusją.

***

Przełomem był dopiero 2016 r. Aleksandra Bogucka, laureatka pierwszego miejsca w 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpiła podczas 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Rok później zaproszenie do opolskiego amfiteatru otrzymała Paulina Gruszecka, która zwyciężyła w 13. edycji konkursu.

Podczas tegorocznego finału usłyszymy również Zuzannę Mulec, której, w 2008 r., na krakowskim Rynku, partnerował Grzegorz Markowski, fot.: Marek Kowalski

– W tym festiwalu najbardziej urzekające jest to, że nie widać, iż śpiewają w nim osoby z niepełnosprawnościami – podkreślił Jacek Cygan, wielokrotny juror konkursu.

Z kolei Anna Dymna wspomina:

–  W 2008 roku Grzegorz Markowski powiedział mi po występie na Rynku Głównym w Krakowie: „Wiesz, tak się bałem tego festiwalu, a teraz wiem, że nie ma się czego bać. Przeżyłem tutaj fantastyczne chwile”. Od innych artystów słyszę: „Aniu, jeśli czegokolwiek będziesz potrzebowała, jesteśmy z tobą”. Mówią mi też, że dzięki udziałowi w tym wydarzeniu, w ich życiu otwierają się nowe przestrzenie.  Myślę więc, że nam ten festiwal jest chyba równie potrzebny jak osobom z niepełnosprawnościami.

Wojciech Szczawiński

Poznaj szczegółowy plan wydarzeń na Rynku

Może Cię zainteresować

Wbrew przeciwnościom

28.09.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Wioletta Jóźwiak, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzieniową. Obecnie pani Wioletta pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, jako koordynatorka ds. dostępności.

„Ponad wszystko…”

26.09.2023

„Ponad wszystko, mimo wszystko” – zapraszamy do obejrzenia naszego urodzinowego teledysku. Słowa piosenki na, przypadające dzisiaj, 20-lecie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” napisał Jacek Cygan, muzykę – Ralph Kaminski. Ralph jest również producentem, scenarzystą i reżyserem teledysku. O wrażeniach z planu zdjęciowego, na kilka dni przed premierą nagrania, rozmawialiśmy z Anną Dymną.

Dołącz do newslettera