fbpx

Aktualności

Dwoje zaczarowanych

12.06.2019

Podczas tegorocznego Konkursu Debiutów 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpi dwoje wokalistów, którzy karierę muzyczną rozpoczynali na… magicznym Rynku Głównym w Krakowie.

Mowa o Aleksandrze Nykiel i Michale Wiśniewskim – laureatach Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej. Michał – laureat drugiego miejsca w kat. do 16 lat z 2010 r. – stał się również zwycięzcą w gronie dorosłych wokalistów podczas ubiegłorocznej edycji FZP. Z kolei Ola poszła śladem tej miary artystek, co Joanna Kulig, Kasia Cerekwicka albo Justyna Steczkowska – „dziką kartę” do opolskiego Konkursu Debiutów wywalczyła zajmując pierwsze miejsce w majowym finale „Szansy na sukces”. Sukcesy na krakowskim Rynku święciła dwukrotnie. Była laureatką trzeciego miejsca (kat. do 16 lat) w 2011 r. i drugiego (kat. pow. 16 lat) w 2017 r.

Krystyna Prońko i Michał Wiśniewski podczas ubiegłorocznego finału Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, fot.: Agnieszka Jurec

– Festiwal Zaczarowanej Piosenki był dla mnie przełomem – podkreśla wokalistka. – Zmienił moje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Dał mi ogromną wiarę w siebie. Od tamtej pory koncertuję w całej Polsce. Mogę robić to, co kocham.

Michał wyznaje:

– Kiedy, w 2009 roku, jako 14-latek, pierwszy raz wziąłem udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, niezbyt poważnie traktowałem śpiewanie. Owszem, miałem już nagrody w konkursach regionalnych, ale wtedy nadawałem się, co najwyżej, do karaoke. Dopiero, podczas warsztatów, które poprzedzają każdy koncert finałowy, zrozumiałem, że muszę nad sobą pracować. Na Rynku w Krakowie występowałem pięciokrotnie. To jest moja największa wygrana.

Nie tylko tych dwoje laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki cieszy się w tym roku muzycznym sukcesem. Ania Dąbrowska, laureatka FZP w kategorii dziecięcej z 2015 r., zwyciężyła w „The Voice Kids”. Po lutowej emisji programu jej piosenka „Małe skrzydła” miała na YouTube ponad dwa miliony odsłon. Z kolei Milena Wiśniewska, laureatka drugiego miejsca podczas 7. i 11. edycji FZP, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, w grudniu ubiegłego roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, odebrała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

***

Festiwal Zaczarowanej Piosenki Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zorganizowała po raz pierwszy w 2005 r. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Irena Santor. Idea konkursu wydawała się równie prosta jak rewolucyjna: po pierwsze – jego uczestnikami miały być wyłącznie utalentowane wokalnie osoby z niepełnosprawnościami, po drugie – profesjonalne jury miało wydawać werdykt bez taryf ulgowych. W pierwszych latach XXI wieku ludzie z dysfunkcjami wciąż stanowili jednak osobliwość w polskiej przestrzeni publicznej. Natychmiast więc pojawili się przeciwnicy takiej formuły festiwalu. Twierdzili oni, że osoby z niepełnosprawnościami są skrzywdzone przez los, więc narażanie ich na stres rywalizacji to błąd.

Aleksandra Nykiel i Natalia Przybysz, fot.: Agnieszka Ożga-Woźnica

– Prowadząc telewizyjny program „Spotkajmy się”, poznając ludzi doświadczonych chorobą i kalectwem, odkryłam, co tak naprawdę ich upokarza – tłumaczyła Anna Dymna. –  Tym czymś nie jest nawet fakt, że duża część społeczeństwa ich nie rozumie i odwraca się od nich, traktując niemal jak półludzi. Najbardziej uwłacza im, że tak naprawdę niczego się od nich nie wymaga, zupełnie jakby świat spisywał na straty osoby z niepełnosprawnościami. A przecież w tych schorowanych i okaleczonych ciałach kłębią się nieraz niezwykłe talenty. Trzeba je zacząć promować.

Słowa aktorki potwierdził niewidomy Łukasz Żelechowski, zwycięzca 2. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki:

– Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanymi kręgosłupami albo sparaliżowanymi nogami. Jeśli osoby niepełnosprawne chcą być profesjonalistami, trzeba je też profesjonalnie oceniać. Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają.

***

Podczas koncertów finałowych na krakowskim Rynku Głównym niepełnosprawnym wokalistom partnerują na scenie największe gwiazdy polskiej piosenki. W jury zasiadają znakomite postacie polskiej kultury. Dotychczas byli to m.in.: Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Ewa Błaszczyk, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Anna Maria Jopek, Andrzej Seweryn, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Włodzimierz Korcz, Jerzy Stuhr, Zbigniew Preisner.

– Być w te czerwcowe dni na krakowskim Rynku to wielkie szczęście – powtarza Irena Santor. – W uczestnikach festiwalu jest tyle siły i czaru, że mogą poderwać najbardziej zgorzkniałe umysły. Jest w nich też ogromny talent. Niech Pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze, by mogła dalej organizować to niezwykłe wydarzenie.

Ania Dąbrowska, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w kategorii dziecięcej z 2015 r. (na zdjęciu z Grzegorzem Hyżym), zwyciężyła w tegorocznej edycji „The Voice Kids”, fot.: Gabriela Szewczyk

Pierwsza dama polskiej piosenki i prezes fundacji „Mimo Wszystko” od początku marzyły, by zwycięzcy FZP mogli występować w Konkursie Debiutów w opolskim amfiteatrze. Zbigniew Hołdys, juror finału 4. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zauważył:

– Gdyby ten koncert miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, natychmiast jego uczestnicy byliby zwerbowani przez jakieś szajki producenckie i wykreowani na idoli. Jedna z niepełnosprawnych wokalistek pokazała tu coś, co jest darem Boskim: ma swingujący głos z kolosalnym, nieprawdopodobnym wyczuciem rytmu. Taką umiejętność posiadają Justin Timberlake, Stevie Wonder, Michael Jackson, czyli wybrańcy, ludzie, którzy pulsują własnym głosem jak perkusją.

***

Przełomem był dopiero 2016 r. Aleksandra Bogucka, laureatka pierwszego miejsca w 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpiła podczas 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Rok później zaproszenie do opolskiego amfiteatru otrzymała Paulina Gruszecka, która zwyciężyła w 13. edycji konkursu.

Podczas tegorocznego finału usłyszymy również Zuzannę Mulec, której, w 2008 r., na krakowskim Rynku, partnerował Grzegorz Markowski, fot.: Marek Kowalski

– W tym festiwalu najbardziej urzekające jest to, że nie widać, iż śpiewają w nim osoby z niepełnosprawnościami – podkreślił Jacek Cygan, wielokrotny juror konkursu.

Z kolei Anna Dymna wspomina:

–  W 2008 roku Grzegorz Markowski powiedział mi po występie na Rynku Głównym w Krakowie: „Wiesz, tak się bałem tego festiwalu, a teraz wiem, że nie ma się czego bać. Przeżyłem tutaj fantastyczne chwile”. Od innych artystów słyszę: „Aniu, jeśli czegokolwiek będziesz potrzebowała, jesteśmy z tobą”. Mówią mi też, że dzięki udziałowi w tym wydarzeniu, w ich życiu otwierają się nowe przestrzenie.  Myślę więc, że nam ten festiwal jest chyba równie potrzebny jak osobom z niepełnosprawnościami.

Wojciech Szczawiński

Poznaj szczegółowy plan wydarzeń na Rynku

Może Cię zainteresować

„Wierszobranie na polanie”

23.07.2021

Sporo uciechy mieli najmłodsi wielbiciele poezji, którzy wczoraj, późnym popołudniem, zebrali się na polanie przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie. O radosną, lecz niepozbawioną refleksji, atmosferę „Wierszobrania na polanie” zadbali Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski.

Moc spotkania, siła poezji

21.07.2021

Wczoraj, na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie, odbył się kolejny wakacyjny wieczór poezji, zatytułowany „Namiętność to jest to”. Wiersze czytali: Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski, Andrzej Seweryn i Dominika Bednarczyk. O oprawę muzyczną spotkania kunsztownie zadbała Anna Rocławska-Musiałczyk.

Dołącz do newslettera