fbpx

Aktualności

Oddaj głos w wyborach do Europarlamentu

15.05.2019

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 r. Kodeks wyborczy przewiduje, że osoby o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika.

W Polsce tylko część lokali wyborczych będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby takie mają pełne prawo do uzyskania pełnej informacji na temat:

– warunków oraz form głosowania,

– warunków dopisania do spisu wyborców w obwodzie, w którym znajduje się lokal wyborczy przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,

– usytuowania lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,

– lokali dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy.

Głosowanie przez pełnomocnika

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba udzielająca pełnomocnictwa. Akt pełnomocnictwa sporządzany jest na wniosek wyborcy. Należy go złożyć najpóźniej 9 dni przed dniem wyborów u wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców. Pełnomocnikiem nie mogą być: osoby wchodzące w skład obwodowej komisji wyborczej, mężowie zaufania albo kandydaci w danych wyborach.

Głosowanie korespondencyjne

O zamiarze głosowania korespondencyjnego należy poinformować komisarza wyborczego nie później niż 15 dni przed dniem wyborów. Pakiet wyborczy dostarczany jest wyborcy nie później niż 7 dni przed dniem głosowania. By oddać głos, należy wypełnić kartę i odesłać ją w kopercie zwrotnej. Można zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Pamiętajmy: udział w wyborach to przywilej demokracji.

Dowiedz się więcej

Może Cię zainteresować

Zmienił się świat

20.05.2019

W minioną niedzielę Aleksandra Nykiel zwyciężyła w „Szansie na sukces”. Dwukrotną laureatkę Festiwalu Zaczarowanej Piosenki usłyszymy w Konkursie Debiutów 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To wielka rzecz.

Znamy finalistów!

18.05.2019

Pogoda trochę pokrzyżowała plany. Na kilka godzin przed rozpoczęciem sobotniego koncertu półfinałowego 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki przez Konstancin-Jeziorno przeszła potężna ulewa. Dlatego, zamiast w Amfiteatrze Parku Zdrojowego, wydarzenie odbyło się w niezwykle gościnnym Konstancińskim Domu Kultury.

Dołącz do newslettera