fbpx

Aktualności

Oddaj głos w wyborach do Europarlamentu

15.05.2019

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 r. Kodeks wyborczy przewiduje, że osoby o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika.

W Polsce tylko część lokali wyborczych będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby takie mają pełne prawo do uzyskania pełnej informacji na temat:

– warunków oraz form głosowania,

– warunków dopisania do spisu wyborców w obwodzie, w którym znajduje się lokal wyborczy przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,

– usytuowania lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,

– lokali dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy.

Głosowanie przez pełnomocnika

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba udzielająca pełnomocnictwa. Akt pełnomocnictwa sporządzany jest na wniosek wyborcy. Należy go złożyć najpóźniej 9 dni przed dniem wyborów u wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców. Pełnomocnikiem nie mogą być: osoby wchodzące w skład obwodowej komisji wyborczej, mężowie zaufania albo kandydaci w danych wyborach.

Głosowanie korespondencyjne

O zamiarze głosowania korespondencyjnego należy poinformować komisarza wyborczego nie później niż 15 dni przed dniem wyborów. Pakiet wyborczy dostarczany jest wyborcy nie później niż 7 dni przed dniem głosowania. By oddać głos, należy wypełnić kartę i odesłać ją w kopercie zwrotnej. Można zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Pamiętajmy: udział w wyborach to przywilej demokracji.

Dowiedz się więcej

Może Cię zainteresować

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Nowa organizacja życia

18.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jakub Cukier, student historii na Uniwersytecie Wrocławskim, który choruje na cukrzycę typu I.

Dołącz do newslettera