fbpx

Aktualności

Pasja i duma

24.11.2021

Wiekowo różni ich 17 lat, ale łączy pasja do piłki nożnej. Gośćmi piątkowego odcinka programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będą ampfutboliści: Maks Moroz i Adrian Stanecki.

16-letni Maks jest uczniem drugiej klasy liceum Szkoły Głównej Handlowej. Piłkę kopie w Legii Warszawa. 33-letni Adrian, też legionista, szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci, jest reprezentantem Polski w amp futbolu. Obaj urodzili się z niewykształconymi kończynami dolnymi. Obaj też o własnej niepełnosprawności mówią z otwartością, lekko, z uśmiechem, twierdząc, że ograniczenia to tylko stan umysłu. Od dzieciństwa pasjonowała ich aktywność fizyczna, szczególnie piłka nożna.

Fot.: Bartłomiej Bujas

Amp futbol, czyli piłka nożna dla osób z niewykształconymi bądź amputowanymi kończynami, to dyscyplina stworzona przez weteranów wojennych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawiła się w 2012 roku, zyskując natychmiast spore grono entuzjastów. Już dwa lata później, w Meksyku, podczas mistrzostw świata, biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce. To był początek drogi usłanej sukcesami. Maks, który nie jest jeszcze członkiem reprezentacji narodowej w amp futbolu (ale, jak twierdzi Adrian, powoli się do niej dobija), wkłada sporo pracy, by uprawianie sportu łączyć z nauką. Nie marnuje czasu. Możliwość noszenia orzełka na piersi to duma, którą trudno opisać.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

 

Może Cię zainteresować

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Nowa organizacja życia

18.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jakub Cukier, student historii na Uniwersytecie Wrocławskim, który choruje na cukrzycę typu I.

Dołącz do newslettera