fbpx

Aktualności

Pasja i duma

24.11.2021

Wiekowo różni ich 17 lat, ale łączy pasja do piłki nożnej. Gośćmi piątkowego odcinka programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będą ampfutboliści: Maks Moroz i Adrian Stanecki.

16-letni Maks jest uczniem drugiej klasy liceum Szkoły Głównej Handlowej. Piłkę kopie w Legii Warszawa. 33-letni Adrian, też legionista, szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci, jest reprezentantem Polski w amp futbolu. Obaj urodzili się z niewykształconymi kończynami dolnymi. Obaj też o własnej niepełnosprawności mówią z otwartością, lekko, z uśmiechem, twierdząc, że ograniczenia to tylko stan umysłu. Od dzieciństwa pasjonowała ich aktywność fizyczna, szczególnie piłka nożna.

Fot.: Bartłomiej Bujas

Amp futbol, czyli piłka nożna dla osób z niewykształconymi bądź amputowanymi kończynami, to dyscyplina stworzona przez weteranów wojennych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawiła się w 2012 roku, zyskując natychmiast spore grono entuzjastów. Już dwa lata później, w Meksyku, podczas mistrzostw świata, biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce. To był początek drogi usłanej sukcesami. Maks, który nie jest jeszcze członkiem reprezentacji narodowej w amp futbolu (ale, jak twierdzi Adrian, powoli się do niej dobija), wkłada sporo pracy, by uprawianie sportu łączyć z nauką. Nie marnuje czasu. Możliwość noszenia orzełka na piersi to duma, którą trudno opisać.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

 

Może Cię zainteresować

Zapraszamy przed telewizory

18.06.2025

W tych dniach krakowski Rynek Główny szczególnie tętnił życiem i radością. Przyznawali to wszyscy: nasze koncerty były magiczne. Dzięki Telewizji Polskiej będzie można zobaczyć ich retransmisje.

Najlepsze schronienie

17.06.2025

„Najlepszym schronieniem dla człowieka jest drugi człowiek” – od lat powtarza Anna Dymna. Żywym świadectwem tych słów był koncert „Dziękuję, że jesteś”. Odbył się on w minioną niedzielę, na Rynku Głównym w Krakowie – dzień po rozstrzygnięciu 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Wydarzenie dedykowano opiekunom osób chorych i z niepełnosprawnościami. Podkreślono w nim również znaczenie asystencji.

Dołącz do newslettera