fbpx

Aktualności

Pięcioro laureatów szczególnego medalu

09.01.2023

W roku 2023 obchodzić będziemy dwudziestolecie działalności Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Z kolei Fundacja im. Brata Alberta celebruje w tym roku swoje trzydziestopięciolecie. Po raz kolejny organizujemy razem Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

W krakowskiej restauracji „Biała Róża” odbyła się dzisiaj konferencja prasowa poświęcona 23. Ogólnopolskiemu Festiwalowi Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Udział w spotkaniu wzięli: Anna Dymna, Lidia Jazgar, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jan Bujnowicz i Krzysztof Sieprawski. Konferencja była przede wszystkim okazją do zaprezentowania tegorocznych laureatów Medalu im. Świętego Brata Alberta, wyróżnienia, które otrzymali m.in.: kard. Franciszek Macharski, Małgorzata Kożuchowska, prof. Andrzej Zoll czy Marcin Gortat. Jak poinformował ks. Isakowicz-Zaleski, Kapituła Medalu im. Świętego Brata Alberta wybiera co roku trzech laureatów wyróżnienia. Z racji jubileuszów obu fundacji, wyłoniono ich teraz pięcioro.

Anna Dymna i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Jan Bujnowicz, przewodniczący Kapituły Medalu im. Świętego Brata Alberta, odczytał listę laureatów wyróżnienia za rok 2022. Są nimi:

Joanna Kulig – za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami,

Piotr Zieliński – za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach Stowarzyszenia „Piotruś Pan”,

Cecylia Chrząścik – za wieloletnią działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie,

Alexander Kurek – za wspieranie budowy domów pomocy społecznej  dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach,

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża ze Starego Skałatu i Żytomierza – za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy oraz ofiar wojny w Ukrainie.

Autorem projektu medalu jest Krzysztof Sieprawski, podopieczny Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Wyróżnienia, przyznawane od 1997 r. za szczególną pomoc w niesieniu pomocy potrzebującym, zostaną wręczone 21 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, podczas gali 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Uroczystość wspólnie poprowadzą – również po raz 23. – Anna Dymna i Lidia Jazgar  (obie artystki są laureatkami Medalu im. Świętego Brata Alberta).

Lidia Jazgar i Jan Bujnowicz

– Osoby niepełnosprawne intelektualnie są skarbami, o czym my, sprawni, nie zawsze wiemy i pamiętamy. To są osoby czyste jak łza, niewinne jak dzieci. Teatr jest dla nich świetną terapią. Porządkuje im rzeczywistość. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. Są na niej czegoś pewni. A kiedy grają, to grają całymi sobą. Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają. Cieszą się tym, że mogą być na scenie. Ludzie, którzy przychodzą na „Albertinę” to widzą. Dlatego jak już raz przyjdą na nasz festiwal, to potem na niego wracają – podkreśla Anna Dymna, pomysłodawczyni „Albertiany”.

Grzegorz Młynek

Może Cię zainteresować

Śpiew jak lekarstwo

07.12.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Natalia Smogulecka, nauczycielka śpiewu, finalistka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, która żyje z zespołem Turnera.

Wyspa „Choinki Jedynki”

06.12.2023

Od poniedziałku trwają licytacje prac i darów dorosłych przyjaciół radiowej „Jedynki”. Aukcje przyniosły już ponad 65 tysięcy złotych. Bardzo miłe to wieści w dniu mikołajek. W tym roku Program Pierwszy Polskiego Radia swoją charytatywną akcję zorganizował po raz 22., dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko oraz „Wspólnoty Nadziei”.

Dołącz do newslettera