Piesku, kotku, myszko…
Za nami wiosenne wierszobranie w radwanowickiej „Dolinie Słońca”. Tym razem występujący zaprezentowali utwory mówiące o najlepszych przyjaciołach człowieka – zwierzętach domowych.
Wierszobranie, powitaniem gości, otworzyła Jolanta Toboła, terapeutka. Następnie na scenie pojawiła się Anna Dymna, mówiąc do zebranych: „Zwierzęta to są nasi mali bracia. Nie wyobrażam sobie bez nich życia. Zawsze mam jakieś zwierzątko. Oczywiście ja mam koty, bo jestem aktorką i pies by bardzo tęsknił. Mnie ciągle nie ma, a kot siedzi na płocie i czeka. Moje koty to Vasco i Scysja, i powiem Wam, że to są najlepsi terapeuci, nie ma lepszych. Jak jestem zmęczona, smutna albo chora, to one dokładnie wiedzą, co mi jest potrzeba”. Chwilę później okazało się, że na sali obecnych jest więcej osób, które, podobnie jak Anna Dymna, kochają zwierzęta.
W spotkaniu udział wzięli podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacji im. Brata Alberta – aktorzy teatru Radwanek, oraz: uczestnicy i pracownicy Terapii Domowej Schroniska w Radwanowicach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Radwanowicach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Radwanowicach, Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach, uczniowie i nauczyciele Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach, podopieczni i pracownicy Schroniska dla Osób Niepełnosprawnych, uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czernichowie. Oczywiście, nie zabrakło naszych podopiecznych, z których Marta Ptak, zaprezentowała napisany przez siebie wiersz – „Krótka historia o psie i o kocie i o myszy” . O oprawę muzyczną zadbał Paweł Krzysztofowicz pod przewodnictwem terapeutki Anny Nęckiej.
Asp. Marta Wojtaszek, na której obecność podczas wierszobrań zawsze możemy liczyć, zaprezentowała swój kolejny wiersz. Ponadto gościliśmy wolontariuszy Fundacji Santander Bank Polska, którzy spontanicznie postanowili wystąpić na scenie śpiewająco prezentując utwór Jana Brzechwy, pochodzący z „Akademii Pana Kleksa”, pod tytułem „Jak rozmawiać trzeba z psem”. Wolontariusze po części artystycznej i wspólnym pikniku odwiedzili jeszcze pracownię ceramiczną, by wspólnie z podopiecznymi stworzyć z gliny elementy ozdobne drzewa, które już wkrótce pojawi się na ścianie budynku naszego Ośrodka w Radwanowicach.
Wierszobranie zostało zorganizowane w ramach projektu „Terapia sztuką” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Anita Morga