fbpx

Aktualności

Piosenka pokona ból i smutek

05.06.2005

I Festiwal Zaczarowanej Piosenki „A na tym Rynku w Krakowie...” okazał się wielkim przedsięwzięciem organizacyjno-logistycznym. Przygotowania do imprezy trwały kilka miesięcy. Inicjatorami festiwalu byli: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, 2. program Telewizji Polskiej SA oraz Narodowe Centrum Kultury. Konkursowi patronowali również Ministerstwo Kultury i Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

– Piosenka pokona ból i smutek, rozjaśni nasz świat. Słowo „niepełnosprawność” słyszycie Państwo dzisiaj ostatni raz – tymi słowami Anna Dymna rozpoczęła dzisiejszy koncert finałowy I Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki „A na tym Rynku w Krakowie”.

Karolina Sawka, Anna Dymna i Maciej Stuhr

Do konkursu napłynęło 370 zgłoszeń. Podczas półfinałowego koncertu w Podkowie Leśnej zaprezentowało się 32 wokalistów. Na krakowskim Rynku wystąpiło zaś 16 niepełnosprawnych artystów, którzy w dwóch kategoriach wiekowych – do i powyżej 16 lat – walczyli o statuetkę Zaczarowanego Ptaszka. Towarzyszyły im największe gwiazdy polskiej piosenki: Edyta Bartosiewicz, Anna Maria Jopek, Sylwia Wiśniewska, Grzegorz Turnau, Paweł Kukiz, Andrzej „Piasek” Piaseczny i Michał Wiśniewski. Finał poprowadzili aktorzy: Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski oraz Maciej Stuhr. Patronem duchowym imprezy była Pierwsza Dama polskiej sceny wokalnej Irena Santor. Festiwalowe zmagania, które obserwowała wielotysięczna publiczność zgromadzona zarówno na Rynku jak i przed telewizorami, odbywały się w ramach VI Tygodnia Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Kocham Kraków z wzajemnością”.

Od prawej: Irena Santor, Dorota Segda, Stanisław Radwan

Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki dającej nadzieję i siłę do działania pt. „Mimo wszystko”, napisanej przez Wojciecha Młynarskiego i Seweryna Krajewskiego. Autorem logo festiwalu jest Mariusz Wilczyński.

W OPINII GWIAZD:

Irena Santor: Jestem zachwycona tym, co zobaczyłam na krakowskim Rynku. Życzę sił Pani Annie Dymnej, by mogła tworzyć kolejne edycje tego festiwalu. Siła i radość, jakie tutaj zobaczyłam są niespotykane. W uczestnikach imprezy dostrzegam niesamowity potencjał i możliwości. Dlatego uważam, że niektórzy z nich mogą z powodzeniem rywalizować na największych festiwalach polskiej piosenki. Trzeba im tylko stworzyć szanse. Niech pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze.

Daniel Zawodnik i Grzegorz Turnau

Paweł Kukiz: Z prawdziwą ochotą wziąłem udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Dlaczego? Bo nie jestem kretynem, który widzi jedynie czubek własnego nosa. Warto tu być i uczyć się radości życia od niepełnosprawnych wokalistów uczestniczących w tym konkursie.

Anna Maria Jopek: Warto, warto, warto tu być! Na takich imprezach człowiek dostaje skrzydeł. Gratuluję pani Ani pomysłu i zapału do pracy, która służy zmienianiu naszego świata na lepszy. Dzięki Festiwalowi Zaczarowanej Piosenki po raz kolejny okazało się, że muzyka przezwycięża wszelkie bariery i zaciera różnice pomiędzy ludźmi. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy przecież tacy sami.

Ewa Lewandowska i Maria Anna Jopek

Michał Wiśniewski: Nie jestem gwiazdą. Jestem człowiekiem. Dlatego tu jestem i śpiewam razem z osobami skrzywdzonymi przez los. Podziwiam ich siłę oraz zapał, przejmuję od nich ten promień radości i dziękuję im za to, że mogę go od nich czerpać. Czekam na taki festiwal w przyszłym roku.

Grzegorz Turnau: Takie festiwale są niezwykle potrzebne. Tylko dzięki nim mają szansę wypłynąć talenty na miarę Andrea Bocelli czy Stevie Wandera. Wszyscy utalentowani ludzie, bez względu na swoją sprawność fizyczną, powinni mieć prawo upiększać śpiewem ten świat. Duże brawa dla Ani Dymnej.

Marcin Tytko i Paweł Kukiz

Urszula: Poziom artystyczny festiwalu jest świetny. Od osób niepełnosprawnych, z którymi tutaj śpiewamy, otrzymujemy wiele dobra, wiele energii, która jest do życia niezbędna. Nabieramy dystansu do siebie i do swoich problemów. Trzeba czerpać od nich i uczyć się tej pogody, tej siły na co dzień.

Laureaci I Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki „A na tym Rynku w Krakowie…”:

Kategoria do lat 16:

I m. Daniel Zawodnik – za piosenkę „Naprawdę nie dzieje się nic”, w duecie z Grzegorzem Turnauem;

II m. Julia Dzierżek – zaśpiewała z Michałem Wiśniewskim utwór „A wszystko to, bo ciebie kocham”;

III m. Angela Wawrzyk, która z Anną Marią Jopek wykonała piosenkę „Ale jestem”.
Kategoria powyżej 16 lat:

I m. Wiesława Stolarczyk-Polniak za duet z Grzegorzem Turnauem i utwór „Cichosza”.

II m. Marcin Tytko, który w duecie z Pawłem Kukizem śpiewał o „Heli”.

III m. Witek Dacz w piosence „Tylko raz” w duecie z Sylwią Wiśniewską.

Jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki „A na tym Rynku w Krakowie…”: Ewa Błaszczyk (przewodnicząca), Halina Jarczyk, Dorota Segda, Krzysztof Knittel, Zygmunt Konieczny, Bogusław Nowicki oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Wojciech Szczawiński

Może Cię zainteresować

Wózkiem po plaży

27.01.2023

Teraz taka jazda będzie możliwa. W siedzibie naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie, przy ul. Spacerowej 38, znajdują się wózki dla osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy te umożliwiają poruszanie się m.in. po plaży.

Laureaci 23. „Albertiany” z Regionu II

26.01.2023

25 stycznia 2023 r. w Zgierzu, w Szkole Podstawowej nr 8, jury w składzie: Małgorzata Godek-Wójcik, Jolanta Toboła, Barbara Droździńska, Dorota Abramczyk wyłoniło laureatów tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnościami „Albertiana”.

Dołącz do newslettera