fbpx

Aktualności

Podaruj 1,5% naszym podopiecznym

11.02.2024

Dzięki naszemu programowi do rozliczania PIT możesz w łatwy i przejrzysty sposób podarować 1,5% podatku Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Z naszymi podopiecznymi namawiają Cię do tego również nasi przyjaciele: Joanna Kulig, Agnieszka Więdłocha, Andrzej Bargiel oraz Antoni Pawlicki.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” powstała we wrześniu 2003 r. Od tamtej pory wsparła leczenie, rehabilitację i edukację ponad 40 000 osób w całej Polsce. Wybudowaliśmy również i prowadzimy dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: „Dolinę Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach (od 2013 r.) i Warsztat Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie (od 2014 r.). W Lubiatowie, pośrodku pięknego lasu, niemal tuż nad brzegiem Bałtyku, tworzymy obecnie ośrodek wytchnieniowy „Spotkajmy się”, dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– Przekazywane mojej fundacji odpisy podatku to społeczne, święte pieniądze – podkreśla Anna Dymna. – Należy je szanować i strzec ich jak skarbu. A pomagać trzeba mądrze, konkretnie, celowo, krystalicznie uczciwie.

Agnieszka Więdłocha: Na planie teledysku kampanii 1,5% spotkałam podopiecznych fundacji „Mimo Wszystko”: Karinę, Aleksandrę, Waldemara i Łukasza. To fantastyczni, ciepli ludzie, mimo że mają intelektualną niepełnosprawność. Możemy się od nich uczyć wewnętrznej czystości, serdeczności. Nas, ludzi tak zwanych pełnosprawnych, cechują nierzadko wielkie ambicje, zamierzenia, rozbuchane ego, kalkulacje na temat opłacalności tego albo tamtego. I, jakże często, gubimy się pośród tego zgiełku: żyjemy w stresie, przemęczeniu, zapadamy na depresje i inne choroby cywilizacyjne. Brakuje nam właśnie tej czystości i prostoty, która wyróżnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną. One przypominają nam o tym, co jest w życiu najważniejsze i co zagubiliśmy w nas samych.

Antoni Pawlicki: Działania fundacji Ani Dymnej są o tyle istotne, że kiedy osoby z niepełnosprawnością intelektualną stają się dorosłe, mało kto zwraca na nie uwagę. Bywa często, że bliscy takich osób nie mogą się nimi zajmować albo umierają. I gdzie ci ludzie mają się podziać? W Polsce ten problem zawsze pozostawał nie do końca rozwiązany. A przecież każdy jest człowiekiem, każdy ma uczucia. Choroba czy niepełnosprawność nikomu nie odbiera człowieczeństwa, nawet jeśli żyje z niepełnosprawnością intelektualną.

Andrzej Bargiel: W projektach Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zawiera się niesamowita radość, autentyzm i spontaniczność. Ważne, że fundacja Ani nie tylko pomaga materialnie oraz rzeczowo osobom chorym i z niepełnosprawnościami. Organizacja ta stwarza również przestrzenie, w których ci ludzie mogą się rozwijać, realizować swoje pasje, marzenia. To jest wzniosłe i piękne.

Joanna Kulig: W ciągu ponad dwudziestu lat, właściwie z niczego i nakładem wielkiej pracy, Ania Dymna stworzyła coś niebywałego, jedną z najpiękniejszych organizacji pozarządowych, która pomogła do tej pory dziesiątkom tysięcy ludzi w całej Polsce. Ale nie tylko to się liczy. Działania fundacji „Mimo Wszystko” przełamały też stereotypy w myśleniu o ludziach chorych i z niepełnosprawnościami, uwrażliwiły społeczeństwo na los takich osób. To są niesamowite działania. Z własnego doświadczenia wiem, jak bardzo ważne i cenne jest takie pomaganie. I że naprawdę zmienia ono świat. Dlatego z Anią Dymną, z którą bardzo się przyjaźnię, jestem całym sercem.

Może Cię zainteresować

„Popatrzcie na nas i pomyślcie…”

01.03.2024

Kiedy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego unosi się kurtyna namalowana przez Henryka Siemiradzkiego i rozbrzmiewa „Miłość” Czesława Miłosza z muzyką Abla Korzeniowskiego, w wykonaniu chóru Vox Populi, w Krakowie rozpoczyna się coroczne, ogólnopolskie święto aktorów z niepełnosprawnością intelektualną.

Dołącz do newslettera