fbpx

Aktualności

Podróż w głąb człowieka

02.05.2019

Anna Dymna, Janka Graban, Józef Baran, Wojciech Bonowicz i Adam Ziemianin wyłonili laureatów 9. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu niepełnosprawni poeci pisali o tym, z czym stykają się w codzienności. Sporo wierszy dotyczyło samotności, trudu, jaki zsyła nieuchronny los, ale też ich marzeń, nadziei i tęsknot. Jak zaznaczyła Anna Dymna, przewodnicząca jury, lektura tych utworów to przede wszystkim wspaniała lekcja życia, która wprowadza w intymny świat autorów – podróż w głąb człowieka. Uczestnicy konkursu mają odwagę opisywać własne doznania. Nie zamykają wierszy w szufladach, lecz się nimi dzielą. Za tę odwagę oraz otwartość należą się gratulacje. Jurorzy zgodnie przyznali, że w niektórych przypadkach, chociaż treść utworów była czytelna, to jeszcze należy udoskonalać ich formę.

Obrady jury, fot.: Bartłomiej Bujas

– Konkurs poetycki, organizowany przez moją fundację, od początku jest profesjonalny – podkreśla Anna Dymna. – W jury zasiadają znakomici poeci. Czasami jest mi więc przykro, gdy czytam wiersz, który opisuje wielki dramat, ale, ze względu na niedoskonałość formy, muszę go odrzucić. Co do wartości nagradzanych utworów, wszyscy jurorzy są zgodni. Jednomyślnie wskazują te, które zasługują na uwagę. Robią to, nie konsultując się wcześniej między sobą.

– Poeta to człowiek jak każdy – zauważył Adam Ziemianin. – Może tylko trochę bardziej spostrzegawczy i wrażliwszy od innych, a przy tym potrafiący nazwać swoje uczucia. Tej spostrzegawczości oraz wrażliwości nie można odmówić uczestnikom naszego konkursu. Co roku, wśród nadsyłanych wierszy, odkrywamy „rodzynki”, utwory świadczące o poetyckim talencie bądź zaczątkach tego talentu. Jest to niezwykle budujące. Warto więc, żeby niepełnosprawni poeci pisali, udoskonalali własny warsztat i nadsyłali do nas swoje prace.

Laureaci 9. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”

Kategoria I „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną”

II miejsce: Grzegorz Kalinowski z Rychnowa, Marcin Wawrzyniak z Gdańska – ex aequo

Wyróżnienie: Jan Rzeszutek z Rzepina, za wiersz „Wianki”

Kategoria II „Osoby z pozostałymi niepełnosprawnościami”

I miejsce: Anna Piliszewska z Wieliczki

II miejsce: Katarzyna Kusek z Grabiny

III miejsce: Jan Koczyk z Gdańska

III miejsce: Maciej Stemulak z Warszawy

Wyróżnienia:

Katarzyna Bączkowska z Kazimierza Dolnego, za wiersze „I”, „II”, „III”

Dorota Mucha z Krakowa, za wiersz „Kamyk”

Maria Magdalena Grzesiak

 

 

Może Cię zainteresować

Zmienił się świat

20.05.2019

W minioną niedzielę Aleksandra Nykiel zwyciężyła w „Szansie na sukces”. Dwukrotną laureatkę Festiwalu Zaczarowanej Piosenki usłyszymy w Konkursie Debiutów 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To wielka rzecz.

Znamy finalistów!

18.05.2019

Pogoda trochę pokrzyżowała plany. Na kilka godzin przed rozpoczęciem sobotniego koncertu półfinałowego 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki przez Konstancin-Jeziorno przeszła potężna ulewa. Dlatego, zamiast w Amfiteatrze Parku Zdrojowego, wydarzenie odbyło się w niezwykle gościnnym Konstancińskim Domu Kultury.

Dołącz do newslettera