fbpx

Aktualności

Podróż w głąb człowieka

02.05.2019

Anna Dymna, Janka Graban, Józef Baran, Wojciech Bonowicz i Adam Ziemianin wyłonili laureatów 9. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu niepełnosprawni poeci pisali o tym, z czym stykają się w codzienności. Sporo wierszy dotyczyło samotności, trudu, jaki zsyła nieuchronny los, ale też ich marzeń, nadziei i tęsknot. Jak zaznaczyła Anna Dymna, przewodnicząca jury, lektura tych utworów to przede wszystkim wspaniała lekcja życia, która wprowadza w intymny świat autorów – podróż w głąb człowieka. Uczestnicy konkursu mają odwagę opisywać własne doznania. Nie zamykają wierszy w szufladach, lecz się nimi dzielą. Za tę odwagę oraz otwartość należą się gratulacje. Jurorzy zgodnie przyznali, że w niektórych przypadkach, chociaż treść utworów była czytelna, to jeszcze należy udoskonalać ich formę.

Obrady jury, fot.: Bartłomiej Bujas

– Konkurs poetycki, organizowany przez moją fundację, od początku jest profesjonalny – podkreśla Anna Dymna. – W jury zasiadają znakomici poeci. Czasami jest mi więc przykro, gdy czytam wiersz, który opisuje wielki dramat, ale, ze względu na niedoskonałość formy, muszę go odrzucić. Co do wartości nagradzanych utworów, wszyscy jurorzy są zgodni. Jednomyślnie wskazują te, które zasługują na uwagę. Robią to, nie konsultując się wcześniej między sobą.

– Poeta to człowiek jak każdy – zauważył Adam Ziemianin. – Może tylko trochę bardziej spostrzegawczy i wrażliwszy od innych, a przy tym potrafiący nazwać swoje uczucia. Tej spostrzegawczości oraz wrażliwości nie można odmówić uczestnikom naszego konkursu. Co roku, wśród nadsyłanych wierszy, odkrywamy „rodzynki”, utwory świadczące o poetyckim talencie bądź zaczątkach tego talentu. Jest to niezwykle budujące. Warto więc, żeby niepełnosprawni poeci pisali, udoskonalali własny warsztat i nadsyłali do nas swoje prace.

Laureaci 9. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”

Kategoria I „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną”

II miejsce: Grzegorz Kalinowski z Rychnowa, Marcin Wawrzyniak z Gdańska – ex aequo

Wyróżnienie: Jan Rzeszutek z Rzepina, za wiersz „Wianki”

Kategoria II „Osoby z pozostałymi niepełnosprawnościami”

I miejsce: Anna Piliszewska z Wieliczki

II miejsce: Katarzyna Kusek z Grabiny

III miejsce: Jan Koczyk z Gdańska

III miejsce: Maciej Stemulak z Warszawy

Wyróżnienia:

Katarzyna Bączkowska z Kazimierza Dolnego, za wiersze „I”, „II”, „III”

Dorota Mucha z Krakowa, za wiersz „Kamyk”

Maria Magdalena Grzesiak

 

 

Może Cię zainteresować

Zostań SuperWolo!

19.08.2019

Rozpoczynamy 8. edycję projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Jego głównym celem jest promowanie wolontariatu oraz rozwijanie wśród uczniów postaw prospołecznych, a także współdziałanie na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej. Zwieńczeniem projektu jest konkurs o statuetkę SuperWolo 2019. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 września.

Profesjonalne i bezpłatne doradztwo zawodowe

19.08.2019

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekty „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa”. Ich adresatami są również osoby z niepełnosprawnościami, zarówno fizycznymi, jak i z zaburzeniami psychicznymi.

Dołącz do newslettera