fbpx

Aktualności

Poezja łączy pokolenia

15.07.2019

W minioną niedzielę, w przestronnym holu naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie, tłumnie zebrali się najmłodsi wraz z rodzicami. Wiersze czytali im wybitni polscy aktorzy. Entuzjazm towarzyszący spotkaniu po raz kolejny udowodnił, że poezja łączy pokolenia.

– Czy wiecie, gdzie jesteście? – zwróciła się do publiczności Anna Dymna. – Przebywacie teraz w takim miejscu, do którego na co dzień przychodzą smutni ludzie i tutaj odnajdują przyjaciół, uczą się uśmiechać i cieszyć życiem, a najważniejsze, czują się potrzebni.

Podczas tegorocznego, wakacyjnego wierszobrania w Lubiatowie najbardziej znane utwory Chotomskiej, Brzechwy, Tuwima, Kerna zaprezentowali Anna Dymna, Andrzej Seweryn,  Krzysztof Orzechowski, Dominika Bednarczyk i Radosław Krzyżowski. Ku wielkiej uciesze publiczności spotkanie rozpoczęto – czytanym na głosy – „Ptasim radiem”. Śmiechu i braw było co niemiara. Bawiła się nie tylko publiczność. Wesołości nie kryli też aktorzy. Dzieci spontanicznie reagowały na „Rzepkę”, „Na straganie” albo „Lokomotywę”. Dopowiadały strofy niemal wszystkich utworów, pokazując, że dobrze znają utwory, na których wychowali się ich rodzice oraz dziadkowie. A kiedy  poetycka prezentacja dobiegła końca, rozpoczęto konkurs. Każdy mógł powiedzieć wiersz albo zaśpiewać piosenkę. Niejednemu rodzicowi zakręciła się łza w oku podczas występu pociech.

– Było niezwykle uroczo i wesoło – relacjonuje Anna Dymna. – Moi koledzy aktorzy spisali się na medal. Podziwiam ich. Zauważyłam, jak wielką radość czerpali z tego spotkania. Radek Krzyżowski i Dominika Bednarczyk przejechali specjalnie z Poddębia siedemdziesiąt kilometrów, po to tylko, by czytać wiersze najmłodszym. Andrzej Seweryn – wiadomo: znakomity aktor, najwyższa klasa sama w sobie. Powiedział mi, że było to dla niego niezwykłe popołudnie. Myślę, że my aktorzy nie potrzebujemy wyłącznie wielkich scen. Po prostu chcemy być wszędzie tam, gdzie czujemy się potrzebni. Jednym z takich miejsc po raz kolejny okazało się Lubiatowo. Ogromnie mnie to cieszy. Również dlatego, że w dzisiejszej, niełatwej przecież rzeczywistości spotkań z żywym i pięknym słowem potrzebujemy jak tlenu.

Adam Sadyba

Może Cię zainteresować

Zostań SuperWolo!

19.08.2019

Rozpoczynamy 8. edycję projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Jego głównym celem jest promowanie wolontariatu oraz rozwijanie wśród uczniów postaw prospołecznych, a także współdziałanie na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej. Zwieńczeniem projektu jest konkurs o statuetkę SuperWolo 2019. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 września.

Profesjonalne i bezpłatne doradztwo zawodowe

19.08.2019

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekty „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa”. Ich adresatami są również osoby z niepełnosprawnościami, zarówno fizycznymi, jak i z zaburzeniami psychicznymi.

Dołącz do newslettera