fbpx

Aktualności

Poezja łączy pokolenia

15.07.2019

W minioną niedzielę, w przestronnym holu naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie, tłumnie zebrali się najmłodsi wraz z rodzicami. Wiersze czytali im wybitni polscy aktorzy. Entuzjazm towarzyszący spotkaniu po raz kolejny udowodnił, że poezja łączy pokolenia.

– Czy wiecie, gdzie jesteście? – zwróciła się do publiczności Anna Dymna. – Przebywacie teraz w takim miejscu, do którego na co dzień przychodzą smutni ludzie i tutaj odnajdują przyjaciół, uczą się uśmiechać i cieszyć życiem, a najważniejsze, czują się potrzebni.

Podczas tegorocznego, wakacyjnego wierszobrania w Lubiatowie najbardziej znane utwory Chotomskiej, Brzechwy, Tuwima, Kerna zaprezentowali Anna Dymna, Andrzej Seweryn,  Krzysztof Orzechowski, Dominika Bednarczyk i Radosław Krzyżowski. Ku wielkiej uciesze publiczności spotkanie rozpoczęto – czytanym na głosy – „Ptasim radiem”. Śmiechu i braw było co niemiara. Bawiła się nie tylko publiczność. Wesołości nie kryli też aktorzy. Dzieci spontanicznie reagowały na „Rzepkę”, „Na straganie” albo „Lokomotywę”. Dopowiadały strofy niemal wszystkich utworów, pokazując, że dobrze znają utwory, na których wychowali się ich rodzice oraz dziadkowie. A kiedy  poetycka prezentacja dobiegła końca, rozpoczęto konkurs. Każdy mógł powiedzieć wiersz albo zaśpiewać piosenkę. Niejednemu rodzicowi zakręciła się łza w oku podczas występu pociech.

– Było niezwykle uroczo i wesoło – relacjonuje Anna Dymna. – Moi koledzy aktorzy spisali się na medal. Podziwiam ich. Zauważyłam, jak wielką radość czerpali z tego spotkania. Radek Krzyżowski i Dominika Bednarczyk przejechali specjalnie z Poddębia siedemdziesiąt kilometrów, po to tylko, by czytać wiersze najmłodszym. Andrzej Seweryn – wiadomo: znakomity aktor, najwyższa klasa sama w sobie. Powiedział mi, że było to dla niego niezwykłe popołudnie. Myślę, że my aktorzy nie potrzebujemy wyłącznie wielkich scen. Po prostu chcemy być wszędzie tam, gdzie czujemy się potrzebni. Jednym z takich miejsc po raz kolejny okazało się Lubiatowo. Ogromnie mnie to cieszy. Również dlatego, że w dzisiejszej, niełatwej przecież rzeczywistości spotkań z żywym i pięknym słowem potrzebujemy jak tlenu.

Adam Sadyba

Może Cię zainteresować

Zapraszamy do Zaczarowanego Radia Kraków

12.12.2019

W najbliższą sobotę laureaci i finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki po raz 44. Spotkają się z Państwem w Studiu im. Romany Bobrowskiej. Tym razem wykonają utwory Basi Stępniak-Wilk, która obchodzi 25-lecie pracy artystycznej.

Pierniczkowe wypieki w „Dolinie Słońca”

11.12.2019

W miniony poniedziałek nasi podopieczni w „Dolinie Słońca” powitali Annę Dymną oraz dwóch znakomitych kucharzy: Aleksandra Zachutę i Mateusza Gruszkę. Wspólnie i z radością – wg wyjątkowej receptury – zabrali się za przygotowywanie bożonarodzeniowych pierniczków.

Dołącz do newslettera