fbpx

Aktualności

Pół litra wody na dzień

06.06.2024

Gościnią jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Agnieszka Maćkowiak, artystka grafik i kulturoznawczyni.  Pani Agnieszka ma przeszczepioną nerkę.

Choroba zaatakowała podstępnie. W wieku 25 lat pani Agnieszka zaczęła odczuwać bóle głowy. Dolegliwości nasilały się. Neurolodzy twierdzili jednak, że to jedynie objawy migreny. Kolejnym niepokojącym symptomem było raptowne pogorszenie się wzroku. Wizyta u okulisty zakończyła się dla pani Agnieszki natychmiastową wizytą w szpitalu. Badania wykazały, że jej nerki przestały działać. Przeszczep – poprzedzony 14-miesięcznymi hemodializami – okazał się bezwzględną koniecznością.

Fot.: Marta Kądziela

Pani Agnieszka od początku ukierunkowała się na działanie i wyzdrowienie. W rozmowie z Anną Dymną wspomina reżim dietetyczny, jakiemu była zmuszona się poddać w okresie hemodializ. W tamtym czasie – wliczając w to owoce – mogła przyjmować jedynie pół litra wody dziennie. Na przeszczep nerki czekała jak na zbawienie. Komplikacje zdrowotne się piętrzyły.

Nerkę pani Agnieszka otrzymała od 60-letniej dawczyni. Wszystko ułożyło się dobrze. Dzisiaj rozmówczyni Anny Dymnej cieszy się życiem. Zajmuje się również wspieraniem osób chorującymi na nerki. W programie podkreśla jedno: należy się badać. Niektóre choroby bywają niezwykle podstępne.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Bryza ich poniosła

11.06.2024

W minioną sobotę, w Kopalinie, odbył się 7. Bieg „Dwie Wieże”. Na starcie stawiło się 200 zawodniczek i zawodników. Biegli nie tylko dla fantastycznych doznań, lecz również po to, by wesprzeć budowę i wyposażanie naszego ośrodka wytchnieniowego w nadbałtyckim Lubiatowie.

Ku zdrowiu psychicznemu

09.06.2024

„Razem ku zdrowiu psychicznemu – wspólny cel, wspólne dobro!” to hasło IV Kongresu Zdrowia Psychicznego, którego Anna Dymna jest ambasadorką. Aktorka zasiada również w Komitecie Honorowym wydarzenia.

Dołącz do newslettera