fbpx

Aktualności

Dostrzeż, zrozum, wspieraj

02.04.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu poparty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 r.

Celem Dnia, jak i całego kwietnia, jest podnoszenie społecznej świadomości związanej z wiedzą o autyzmie i osobach nim dotkniętych. Niestety, treść petycji, którą niedawno wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego rodzice dzieci dotkniętych autyzmem, udowadnia, że w naszym kraju sytuacja w tej kwestii wciąż przedstawia się dramatycznie.

W przesłaniu sekretarza generalnego ONZ czytamy:

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności[1].

Każdy  z nas może zamanifestować gest solidarności z osobami autystycznymi. Wyrazić go można kolorem niebieskim, np.: nosząc ubiór tej barwy, dodając do garderoby niebieski element albo zmieniając na niebieskie swoje zdjęcie na profilu społecznościowym.

Zapraszamy do obejrzenia, zamieszczonego poniżej, filmu wyemitowanego przez stację TVN, a także odwiedzenia strony SYNAPSIS – fundacji dla dzieci i dorosłych z autyzmem.

[1] Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ, 2 kwietnia 2012 r.. Ośrodek Informacji w W-wie. [dostęp 2012-04-01].

Zobacz wideo

Może Cię zainteresować

Podróż z piosenkami Andrzeja Zaryckiego

18.06.2019

22 czerwca, czyli w najbliższa sobotę, odbędzie się 42. Koncert w Zaczarowanym Radiu Kraków. W Studiu im. Romany Bobrowskiej usłyszymy piosenki maestro Andrzeja Zaryckiego, który kieruje projektem od jego pierwszej edycji w 2009 r.

Dołącz do newslettera