Laureaci 21. „Albertiany” z Regionu I
To właśnie ich zobaczymy 17 maja podczas gali finałowej. Przedstawiamy laureatów tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” z Regionu I.
Bratanki
Pochodzą z Torunia. Działają w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta. Skład grupy stale się zmienia. W 2017 roku „Bratanki” odniosły dwa duże sukcesy. Pierwszym było zajęcie II miejsca podczas 17. edycji „Albertiany. Następnie grupa zwyciężyła na festiwalu „fART” w Bydgoszczy. Kolejny rok przyniósł upragnione pierwsze miejsce podczas 18. „Albertiany”. Stało się to za sprawą spektaklu „Szczęście”. Podczas 21. „Albertiany” „Bratanki” zaprezentują etiudę „Talent-kwarantanna Show”.
Przyjaciele
Grupa została stworzona specjalnie na potrzebę uczestnictwa w „Albertianie”. Nazwa nawiązuje do silnych więzi pomiędzy jej członkami. Aktorzy to seniorzy, którzy na co dzień uczęszczają do Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Niepodległości w Tczewie. Wcześniej każdy z uczestników miał już przygodę ze sceną i odtwarzaniem roli. „Przyjaciele” zaprezentują nam etiudę pod tytułem „Wezwij mnie”.
Krejzole
Pomysł na stworzenie grupy teatralnej „Krejzole” zrodził się w głowie Przemysława Laskowskiego, aktora, który w roku 2012 podjął pracę w charakterze terapeuty w WTZ przy PSONI Koło w Słupsku. Do powołania grupy dojrzewał bardzo długo, głównie z powodu skromnych warunków lokalowych Mimo to „Krejzolom” udało się stworzyć kilka widowisk: „Supernową”, „Opowieści dziwnej treści”, „Pasję według kobiet”, „Leśnych zabójców” , „Przebrzydlactwo” i „Don Kichote – wariację do cna zieloną”. Ostatni ze wspomnianych tytułów został zrealizowany w ramach projektu „Teatralny Pasjans 2020” Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Tam też miał swoją premierę. Podczas 21. „Albertiany” „Krejzole” wystąpią z etiudą „Dona Ola”.
Katarzyna Kos
29-letnia Kasia jest uczestniczką Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSONI Koło w Słupsku. Umiejętność pięknego śpiewu zaowocowała występami w trzech muzycznych widowiskach: „Supernowej” (2016), „Pasji według kobiet” (2018) i „Przebrzydlactwie” (2019). Kasia bierze udział w wielu imprezach, przeglądach i konkursach wokalnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Za udział w nich została wielokrotnie uhonorowana, m. in. pierwszym miejscem podczas XIV edycji Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Doceń swój talent”. Niedawno Kasia wydała debiutancką płytę, która stanowi rodzaj hołdu dla urodzonej w Słupsku piosenkarki Grażyny Świtały. Podczas 21. „Albertiany” usłyszymy Kasię w utworze „Moja miłość bez imienia”.
Katarzyna Szostak