fbpx

Aktualności

Poznaliśmy laureatów 22. „Albertiany”

10.02.2022

Wczoraj, w siedzibie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, odbyło się posiedzenie jury, które wyłoniło laureatów 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

Jury w składzie Anna Dymna (przewodnicząca), Barbara Stępniak-Wilk, Jolanta Toboła, Małgorzata Godek-Wójcik, Marcin Pałys (sekretarz) wyłoniło laureatów. Nagrodzone zostały po trzy zespoły teatralne oraz jeden solista w każdym z pięciu regionów.

Ze względu na wysoki poziom artystyczny uczestników Anna Dymna zdecydowała o przyznaniu dwóch prywatnych wyróżnień.

– Bardzo trudno jest nagradzać. W tym momencie chciałabym być milionerką i każdemu dać nagrodę. Przede wszystkim jestem pełna podziwu dla terapeutów i reżyserów, którzy robią te przedstawienia. Wiem, co to jest za trud. Zdaję sobie sprawę, jak ważna jest to praca. Zawsze to podkreślam. Jeżdżę czasem po Polsce i widzę, jak ludzie w WTZ z małych miasteczek, nie wiedzą, że robią wielkie rzeczy – powiedziała prezes fundacji „Mimo Wszystko”.

Obrady jury, fot.: Monika Krzysztofik-Hanarz

– Wszystkie występujące osoby są utalentowane i wrażliwe. My chcielibyśmy pokazać, że też jesteśmy wrażliwi, a więc widzimy ich talent i zaangażowanie. Niektórzy, ze względu na stopień niepełnosprawności, mają naprawdę bardzo trudno. Kiedy ktoś nie jest w stanie utrzymać mikrofonu albo robi to z dużym wysiłkiem, to jest to ogromne ograniczenie. Jednak czujemy ten przekaz i tę radość, chęć pokazania swoich umiejętności. To jest bardzo cenne. Trudno jest więc oceniać, kto jest w takiej sytuacji lepszy, kto gorszy. Ponieważ każdy z jurorów ma inne doświadczenie, specjalizuje się w czymś innym, mam nadzieję, że suma naszych opinii sprawi, że werdykt będzie sprawiedliwy. Aczkolwiek w sztuce sprawiedliwości i demokracji nie ma i trzeba się z tym pogodzić. Dotyczy to wszelkich konkursów – podsumowała Barbara Stępniak-Wilk.

Wyłonione przez jury grupy teatralne i soliści wystąpią w czasie gali 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, która odbędzie się 28 marca, na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Katarzyna Szostak

 

 

Może Cię zainteresować

Pani Ireno, winszujemy

09.12.2022

W dniu urodzin Ireny Santor przesyłamy jej najlepsze życzenia. Cieszymy się, że pierwsza dama polskiej piosenki od lat z nami jest i wspiera naszych śpiewających przyjaciół.

Życie daje szansę

08.12.2022

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jan Ponikowski, niepijący alkoholik.

Dołącz do newslettera