fbpx

Aktualności

Pragnie przecierać szlaki

05.02.2019

Milena Wiśniewska pochodzi z Malborka. W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki dwukrotnie zajmowała drugie miejsce. Jest pierwszą niewidomą osobą, którą przyjęto na Akademię Muzyczną w Gdańsku. W grudniu, na Zamku Królewskim w Warszawie, odebrała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Aby dostać ministerialną nagrodę, należy mieć wysoką średnią ocen i posiadać znaczące osiągnięcia artystyczne bądź naukowe. Znalazła się w elitarnym gronie 86 studentów i 9 doktorantów uczelni artystycznych. Jest również stypendystką „Akademii Odnalezionych Nadziei” – projektu Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, który wspiera edukację wyróżniających się maturzystów oraz studentów z niepełnosprawnościami. Studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku rozpoczęła w 2014 r. Specjalizuje się w teorii muzyki. Pragnie przecierać szlaki. Obecnie, pod kierunkiem dr hab. Alicji Kozłowskiej-Lewnej, pisze pracę magisterską na temat muzycznej edukacji osób niewidomych. W „Kontekstach Kształcenia Muzycznego” ukazała się jej pierwsza publikacja naukowa „Słuch osób niewidomych – przegląd badań”. Kolejny artykuł znajduje się jeszcze w redakcji. Czerpiąc z własnych doświadczeń, pragnie przecierać szlaki, tworzyć publikacje, które ułatwią edukację muzyczną ludziom niewidomym. Naturalnie, planuje też prowadzić zajęcia. Chce pracować z pasją i radością, robiąc rzeczy ważne dla innych oraz siebie.

10 grudnia 2018 r., na Zamku Królewskim w Warszawie, stypendium odebrała z rąk Wandy Zwinogrodzkiej, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot.: MKiDN

W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki pierwszy raz wzięła udział w 2011 roku. W tamtej edycji na finałowej scenie towarzyszył jej Maciej Miecznikowski. Zajęła drugie miejsce. W roku 2015 – już w gronie dorosłych wokalistów – śpiewała w finale z Edytą Geppert. Powtórzyła sukces sprzed czterech lat.

Odnosiła sukcesy w wielu konkursach wokalnych. Uważa, że Festiwal Zaczarowanej Piosenki jest jedyny w swoim rodzaju. Wyróżnia go profesjonalizm, a także poważne i życzliwe traktowanie osób z niepełnosprawnościami. Atmosfera jest ekscytująca, również podczas tygodniowych warsztatów wokalnych. Poprzedzają one każdy koncert finałowy. Dzięki nim uczestnicy odkrywają w sobie nowe możliwości, dostają skrzydeł. A potem jest ten zaczarowany wieczór, magiczny koncert, emocje, śpiew w duetach z gwiazdami, oklaski, wywiady pośród błysku reporterskich fleszy – dla wielu fascynująca przygoda. Nie dziwi się, że wielu dorosłych finalistów nie chce wygrywać takiego festiwalu. Sukces w ich kategorii wiekowej uniemożliwia start w kolejnych edycjach. Teraz regulamin się zmienił. Ci, którzy zostali laureatami w edycji 10. i wcześniej, mogą znowu przesyłać zgłoszenia. W tym roku ogólnopolski konkurs dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami obchodzi jubileusz. Odbywa się po raz piętnasty.

Z Anną Dymną przed występem w finale 7. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki na krakowskim Rynku Głównym (czerwiec 2011 r.)

– Z radością po raz kolejny wzięłabym udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – mówi. – Mam nadzieję, że regulamin wkrótce mi to umożliwi. Nigdy nie zapomnę mojego występu z Edytą Geppert w 2015 roku. Byłam potwornie przejęta. Czułam się podobnie jak wtedy, gdy broniłam licencjat.

Wojciech Szczawiński

Przeczytaj wywiad z Mileną Wiśniewską

Poznaj szczegóły tegorocznej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Może Cię zainteresować

Podróż z piosenkami Andrzeja Zaryckiego

18.06.2019

22 czerwca, czyli w najbliższa sobotę, odbędzie się 42. Koncert w Zaczarowanym Radiu Kraków. W Studiu im. Romany Bobrowskiej usłyszymy piosenki maestro Andrzeja Zaryckiego, który kieruje projektem od jego pierwszej edycji w 2009 r.

Dołącz do newslettera