fbpx

Aktualności

Pragnie przecierać szlaki

05.02.2019

Milena Wiśniewska pochodzi z Malborka. W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki dwukrotnie zajmowała drugie miejsce. Jest pierwszą niewidomą osobą, którą przyjęto na Akademię Muzyczną w Gdańsku. W grudniu, na Zamku Królewskim w Warszawie, odebrała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Aby dostać ministerialną nagrodę, należy mieć wysoką średnią ocen i posiadać znaczące osiągnięcia artystyczne bądź naukowe. Znalazła się w elitarnym gronie 86 studentów i 9 doktorantów uczelni artystycznych. Jest również stypendystką „Akademii Odnalezionych Nadziei” – projektu Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, który wspiera edukację wyróżniających się maturzystów oraz studentów z niepełnosprawnościami. Studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku rozpoczęła w 2014 r. Specjalizuje się w teorii muzyki. Pragnie przecierać szlaki. Obecnie, pod kierunkiem dr hab. Alicji Kozłowskiej-Lewnej, pisze pracę magisterską na temat muzycznej edukacji osób niewidomych. W „Kontekstach Kształcenia Muzycznego” ukazała się jej pierwsza publikacja naukowa „Słuch osób niewidomych – przegląd badań”. Kolejny artykuł znajduje się jeszcze w redakcji. Czerpiąc z własnych doświadczeń, pragnie przecierać szlaki, tworzyć publikacje, które ułatwią edukację muzyczną ludziom niewidomym. Naturalnie, planuje też prowadzić zajęcia. Chce pracować z pasją i radością, robiąc rzeczy ważne dla innych oraz siebie.

10 grudnia 2018 r., na Zamku Królewskim w Warszawie, stypendium odebrała z rąk Wandy Zwinogrodzkiej, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot.: MKiDN

W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki pierwszy raz wzięła udział w 2011 roku. W tamtej edycji na finałowej scenie towarzyszył jej Maciej Miecznikowski. Zajęła drugie miejsce. W roku 2015 – już w gronie dorosłych wokalistów – śpiewała w finale z Edytą Geppert. Powtórzyła sukces sprzed czterech lat.

Odnosiła sukcesy w wielu konkursach wokalnych. Uważa, że Festiwal Zaczarowanej Piosenki jest jedyny w swoim rodzaju. Wyróżnia go profesjonalizm, a także poważne i życzliwe traktowanie osób z niepełnosprawnościami. Atmosfera jest ekscytująca, również podczas tygodniowych warsztatów wokalnych. Poprzedzają one każdy koncert finałowy. Dzięki nim uczestnicy odkrywają w sobie nowe możliwości, dostają skrzydeł. A potem jest ten zaczarowany wieczór, magiczny koncert, emocje, śpiew w duetach z gwiazdami, oklaski, wywiady pośród błysku reporterskich fleszy – dla wielu fascynująca przygoda. Nie dziwi się, że wielu dorosłych finalistów nie chce wygrywać takiego festiwalu. Sukces w ich kategorii wiekowej uniemożliwia start w kolejnych edycjach. Teraz regulamin się zmienił. Ci, którzy zostali laureatami w edycji 10. i wcześniej, mogą znowu przesyłać zgłoszenia. W tym roku ogólnopolski konkurs dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami obchodzi jubileusz. Odbywa się po raz piętnasty.

Z Anną Dymną przed występem w finale 7. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki na krakowskim Rynku Głównym (czerwiec 2011 r.)

– Z radością po raz kolejny wzięłabym udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – mówi. – Mam nadzieję, że regulamin wkrótce mi to umożliwi. Nigdy nie zapomnę mojego występu z Edytą Geppert w 2015 roku. Byłam potwornie przejęta. Czułam się podobnie jak wtedy, gdy broniłam licencjat.

Wojciech Szczawiński

Przeczytaj wywiad z Mileną Wiśniewską

Poznaj szczegóły tegorocznej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Może Cię zainteresować

List otwarty do rządzących

17.09.2019

Członkowie Prezydium Ogólnopolskiego Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej wystosowali list otwarty do Krzysztofa Michałkiewicza, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Piśmie wyrażają obawę, że, zapowiadane przez rządzących zmiany, doprowadzą do likwidacji placówek, które zajmują się osobami z niepełnosprawnościami.

Dołącz do newslettera