fbpx

Aktualności

Pustka bezmiłości

16.03.2023

Gościem najbliższego odcinka programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Zuzanna Bogubowicz, która, od dziesięciu lat, po próbie samobójczej, porusza się na wózku.

Myśl o samobójstwie narastała w pani Zuzannie od młodzieńczych lat. Kobieta twierdzi, że swojego ojca bała się najbardziej na świecie, a matka nie okazywała jej dobrych uczuć. W domu rodzinnym nie odnajdywała emocji, które są niezbędne każdej dziewczynce i dojrzewającej kobiecie. Również swoją babcię pani Zuzanna wspomina jako osobę zimną.

Fot.: archiwum fundacji

Pani Zuzanna twierdzi też, że, już jako kilkulatka, zaczęła zastanawiać się nad własną śmiercią. Myśl o samobójstwie towarzyszyła jej do chwili, gdy, dziesięć lat temu, wjechała na dach 11-piętrowego wieżowca. Pamięta, że kilkakrotnie brała rozbieg, by z niego zeskoczyć. W końcu zrobiła to, zamykając oczy. Przeżyła. Mimo złamania ponad dwudziestu kości i licznych obrażeń wewnętrznych, cały czas była świadoma. Dzisiaj jest przekonana, że to zasługa Boga, w którego w tamtym czasie jeszcze nie wierzyła. W sumie w szpitalach spędziła dwa miesiące.

Podczas rehabilitacji pani Zuzanna poznała trenerów z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Pojechała z nimi na obóz. Jak twierdzi, w tamtym czasie nie była jeszcze gotowa, by wziąć ster własnego życia w swoje ręce. Również dlatego, że znikąd nie miała wsparcia. Przez kilka lat targały nią mało pozytywne nastroje. Ratowało ją pisanie poezji. Dopiero kontakt z fundacją „Eudajmonia” otworzył przed panią Zuzanną nową perspektywę. Za przełom w swoim życiu uważa zrobienie prawa jazdy. Pozwoliło jej ono nie tylko uwierzyć w siebie, ale dało jej też wolność oraz chęć do podejmowania nowych wyzwań.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Wbrew przeciwnościom

28.09.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Wioletta Jóźwiak, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzieniową. Obecnie pani Wioletta pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, jako koordynatorka ds. dostępności.

„Ponad wszystko…”

26.09.2023

„Ponad wszystko, mimo wszystko” – zapraszamy do obejrzenia naszego urodzinowego teledysku. Słowa piosenki na, przypadające dzisiaj, 20-lecie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” napisał Jacek Cygan, muzykę – Ralph Kaminski. Ralph jest również producentem, scenarzystą i reżyserem teledysku. O wrażeniach z planu zdjęciowego, na kilka dni przed premierą nagrania, rozmawialiśmy z Anną Dymną.

Dołącz do newslettera