fbpx

Aktualności

Radość bożonarodzeniowego malowania

04.12.2018

Nieraz już „Choinki Jedynki”, charytatywna akcja Programu Pierwszego Polskiego Radia, pomagała naszym podopiecznym z podkrakowskiej „Doliny Słońca” i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. W tym roku będzie podobnie.

8 grudnia obrazki naszych podopiecznych, a także fundacji „Pomóż Mi Żyć”, będzie można licytować podczas całodziennej aukcji na antenie radiowej „Jedynki” (razem z 20 pracami nagrodzonymi w ogólnopolskim w konkursie plastycznym „Tajemnice świąt Bożego Narodzenia”).

– W warsztatach nie mamy pracowni plastycznej – mówi Tomasz Gzowski, dyrektor Oddziału Lubiatowo Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – Świąteczne malowanie miało więc u nas szczególny przebieg. Najpierw terapeuci zapytali podopiecznych, którzy z nich chcą wziąć udział w tworzeniu prac, jakie trafią na radiową licytację. Nie kryjąc entuzjazmu, zgłosili się wszyscy. W przestronnym, jasnym holu ustawiliśmy wielki stół. To przy nim uczestnicy warsztatów, uwalniając najgłębsze pokłady swojej wyobraźni i pasji, malowali świąteczne obrazki. Komisja wybrała najpiękniejsze z nich, te, które, 8 grudnia, trafią na aukcję „Jedynki”.

Fot.: Joanna Pieczara

Z kolei terapeutka Joanna Sobańska, która kieruje pracownią plastyczną  w ośrodku „Dolina Słońca” w Radwanowicach, zaznacza, że konkretny cel zawsze potęguje u podopiecznych twórczy, radosny zapał. Dlatego magię świąt Bożego Narodzenia starali się przedstawiać jak najpiękniej – wiedzieli, że te prace zostaną kupione przez dobrych ludzi, którzy rozumieją ich niełatwy los i pragną pomagać im żyć.

W minionych edycjach „Choinek Jedynki” pieniędzmi pozyskanymi z akcji charytatywnej PR1 podzieliliśmy się z fundacją „Wygrajmy Razem”, Fundacją Andrzeja Brandstattera Pro Artis i – dwukrotnie – z Fundacją im. Brata Alberta. Anna Dymna zdecydowała, że w tym roku połowa środków z „Choinek” zostanie przekazana fundacji „Pomóż Mi Żyć”, która zajmuje się dorosłymi osobami z głębokim autyzmem. Oni również przygotowali prace plastyczne.

– Nasi podopieczni są osobami niskofunkcjonującymi, niektórzy mają również dysfunkcje manualne – opowiada Janina Kaczmar, prezes fundacji „Pomóż Mi Żyć”. – Ich prace powstawały więc etapami. Najpierw zatroszczyliśmy się o to, by na naszej Farmie Życia zagościł bożonarodzeniowy klimat. Zatem pojawiły się świąteczne ozdoby, zapachy mandarynek i goździków, muzykę relaksacyjną zastąpiły kolędy. Wszyscy terapeuci mieli na głowach czapki mikołajów. Choinka stanęła duża, żywa. Podopieczni nie potrafią komunikować się z otoczeniem, ale ogromną radość widać było w ich oczach. Do tworzenia obrazków na licytację „Choinek Jedynki” wykorzystywaliśmy rozmaite środki ekspresji. Na przykład niektóre prace to efekt odbicia na papierze zanurzonej w farbie stopy albo dłoni. Inne – śladu packi na muchy. Staraliśmy się bardzo, by twórczość ta odbywała się przy jak najmniejszej ingerencji terapeutów.

Fot.: Joanna Pieczara

Artystyczne dokonania osób niepełnosprawnych to jedno. Drugie – wyobrażenie tajemnic Bożego Narodzenia namalowane przez dzieci, które, z całej Polski, nadesłały swoje prace na konkurs 17. „Choinek Jedynki”.

– Niektórzy z uczestników naszego konkursu dobrze rozumieją ideę tej charytatywne akcji – mówi redaktor Agnieszka Ciecierska z Programu Pierwszego Polskiego Radia. – Wyjaśniają, że namalowali obrazki, ponieważ chcą pomagać potrzebującym. Ich wrażliwość, mimo młodego wieku, jest budująca, zasługuje na społeczne uznanie. Wierzę, że nastawienie tych młodych ludzi będzie też docenione przez osoby, które, 8 grudnia, wezmą udział w licytacji na antenie radiowej „Jedynki”.

Każdy może wesprzeć naszych podopiecznych w 17. edycji „Choinek Jedynki”, wysyłając SMS o treści POMAGAM pod numer 74711 (koszt: 4,92 zł z VAT).

Strona „Choinek Jedynki”

Może Cię zainteresować

Spełniaj swoje marzenia

21.08.2019

Jesteś osobą z niepełnosprawnością? Pragniesz rozwijać swoje pasje, realizować marzenia, poszerzać horyzonty? Potrzebujesz wsparcia podczas edukacji na wyższej uczelni? Pomożemy Ci. Czeka na Ciebie „Indeks marzeń”.

Zostań SuperWolo!

19.08.2019

Rozpoczynamy 8. edycję projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Jego głównym celem jest promowanie wolontariatu oraz rozwijanie wśród uczniów postaw prospołecznych, a także współdziałanie na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej. Zwieńczeniem projektu jest konkurs o statuetkę SuperWolo 2019. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 września.

Dołącz do newslettera