fbpx

Aktualności

Raz na milion

07.09.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jarosław Kailing z małżonką Karoliną. Pan Jarosław jest paraolimpijczykiem, sportowcem wielu dyscyplin, m.in. uprawia crossfit. Zdobył też mistrzostwo Polski w parabadmintonie. W 2007 r., podczas skoku na spadochronie, uszkodził kręgosłup. Od tamtej pory porusza się na wózku.

Pan Jarosław marzył o skokach na spadochronie od dzieciństwa. Mieszkał niedaleko inowrocławskiego aeroklubu, obserwował skoczków. Skakać zaczął jednak dopiero w wieku 34 lat. W sumie oddał 653 skoki. „I pół” – zauważa w programie rozmówca Anny Dymnej. Ostatni, „połówkowy”, wykonał w hiszpańskiej Sewilli, gdzie przebywał z małżonką na urlopie. Pięć metrów nad ziemią wpadł w turbulencję, spadochron stracił lotność. Taka sytuacja zdarza się raz na milion skoków.

Fot.: archiwum fundacji

Tamtą chwilę pan Jarosław zapamiętał bardzo dobrze. Zorientował się od razu, że uszkodził kręgosłup. Wspomina nawet, że, bojąc się o sprzęt, poprosił kolegów, by zdjęli go z niego przed wniesieniem do ratowniczego śmigłowca.  W szpitalu spędził miesiąc. Również pod opieką pani Karoliny, która spała na dmuchanym materacu w tym samym pokoju. Następnie pan Jarosław przeniósł się na ośmiomiesięczną rehabilitację do klasztoru w San Juan del Río.

Jeszcze w szpitalu pan Jarosław zaczął nad sobą pracować. Do ćwiczeń siłowych służył mu ośmiolitrowy baniak z wodą. Był także gorliwy w swojej rehabilitacji. Taka sumienność dała dobre rezultaty. W 2015 roku, jako jedyny zawodnik z niepełnosprawnością, zdobył mistrzostwo Hiszpanii w wioślarstwie. Po powrocie do Polski dostał się do kadry narodowej parawioślarzy.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

 

Może Cię zainteresować

Radość z rzeczy małych

17.05.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Radosław Zbrożek z partnerką Dominiką Bilińską. U pana Radosława zdiagnozowano nowotwór kości.

Zmarł Andrzej Brandstatter

15.05.2024

To wyjątkowo przykra dla nas wiadomość. Andrzej Brandstatter i Jego Fundacja Pro Artis wielokrotnie wspierali nasze artystyczne projekty. Żegnamy nie tylko oryginalnego Twórcę podhalańskiej muzyki, ale też wielkiego Przyjaciela osób z niepełnosprawnościami.

Dołącz do newslettera