fbpx

Aktualności

Śmierć spotkała się z życiem

17.05.2023

Gośćmi piątkowego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będą Aleksandra Kotyza z mamą Beatą oraz kardiochirurg transplantolog dr Tomasz Stącel.

Pani Aleksandra ma osiemnaście lat. W szkole podstawowej była uczennicą klasy sportowej. Gdy rozpoczęła naukę w siódmej klasie, wykryto u niej zespół górnego otworu klatki piersiowej. Nie mogła dłużej uprawiać sportu. Kiedy z niego zrezygnowała, objawy choroby ustąpiły. Niepokojące symptomy zaczęły pojawiać się w szkole średniej. Najpierw pani Aleksandra z trudem wchodziła po schodach, potem nie była w stanie przechodzić dłuższych dystansów. Lekarze nie potrafili postawić konkretnej diagnozy. Przebieg leczenia nie był łatwy dla nastolatki. Dzisiaj twierdzi, że dzięki chorobie nauczyła się cierpliwości.

Fot.: archiwum fundacji

Jak zaznacza w programie dr Tomasz Stącel, który przed kilkoma miesiącami przeszczepił płuca pani Aleksandrze, u jego pacjentki występowało pierwotne nadciśnienie płucne o nieznanej przyczynie. Gdy trafiła do kliniki w Zabrzu, była już na krawędzi życia. Niezbędne stało się wszczepienie jej ECMO. Cudem było to, że po kolejnych sześciu godzinach pani Aleksandra zjadła lody i wypiła coca-colę. Po kolejnych dziewiętnastu dniach kobieta otrzymała nowe płuca. Nastąpiło to blisko półtora roku od chwili zakwalifikowania jej do przeszczepu. Operacja trwała około dwudziestu godzin.

Dr Tomasz Stącel tłumaczy, że przeszczepianie płuc to skomplikowany proces, a dochodzenie biorcy organu do pełni sił jest długotrwałe. Dodaje, że transplantologia to dziedzina, w której śmierć spotyka się z życiem.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Wiatr w żagle marzeń

09.06.2023

Z 20-letnią Martyną Wójcik, uczestniczką dzisiejszego koncertu „Debiuty” 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, rozmawialiśmy wczoraj, późnym popołudniem, niedługo po zakończeniu pierwszej próby w opolskim amfiteatrze. Zwyciężczyni 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz laureatka drugiego miejsca w ubiegłorocznym Rodzinnym Konkursie Zaczarowanej Piosenki stwierdziła, że do Opola przyjechała w jednym celu: żeby zaśpiewać jak najlepiej.

Biuro fundacji nieczynne

07.06.2023

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w najbliższy piątek, 9 czerwca 2023 r., nasze krakowskie biuro będzie nieczynne.

Dołącz do newslettera