fbpx

Aktualności

Śmierć spotkała się z życiem

17.05.2023

Gośćmi piątkowego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będą Aleksandra Kotyza z mamą Beatą oraz kardiochirurg transplantolog dr Tomasz Stącel.

Pani Aleksandra ma osiemnaście lat. W szkole podstawowej była uczennicą klasy sportowej. Gdy rozpoczęła naukę w siódmej klasie, wykryto u niej zespół górnego otworu klatki piersiowej. Nie mogła dłużej uprawiać sportu. Kiedy z niego zrezygnowała, objawy choroby ustąpiły. Niepokojące symptomy zaczęły pojawiać się w szkole średniej. Najpierw pani Aleksandra z trudem wchodziła po schodach, potem nie była w stanie przechodzić dłuższych dystansów. Lekarze nie potrafili postawić konkretnej diagnozy. Przebieg leczenia nie był łatwy dla nastolatki. Dzisiaj twierdzi, że dzięki chorobie nauczyła się cierpliwości.

Fot.: archiwum fundacji

Jak zaznacza w programie dr Tomasz Stącel, który przed kilkoma miesiącami przeszczepił płuca pani Aleksandrze, u jego pacjentki występowało pierwotne nadciśnienie płucne o nieznanej przyczynie. Gdy trafiła do kliniki w Zabrzu, była już na krawędzi życia. Niezbędne stało się wszczepienie jej ECMO. Cudem było to, że po kolejnych sześciu godzinach pani Aleksandra zjadła lody i wypiła coca-colę. Po kolejnych dziewiętnastu dniach kobieta otrzymała nowe płuca. Nastąpiło to blisko półtora roku od chwili zakwalifikowania jej do przeszczepu. Operacja trwała około dwudziestu godzin.

Dr Tomasz Stącel tłumaczy, że przeszczepianie płuc to skomplikowany proces, a dochodzenie biorcy organu do pełni sił jest długotrwałe. Dodaje, że transplantologia to dziedzina, w której śmierć spotyka się z życiem.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Podnosić na duchu

25.04.2024

Gościnami jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Patrycja Łatka z mamą Urszulą. Pani Patrycja, tegoroczna maturzystka, mimo zmagań z artrogrypozą, jest obiecującą sportsmenką.

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Dołącz do newslettera