fbpx

Aktualności

Śpiew jak lekarstwo

07.12.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Natalia Smogulecka, nauczycielka śpiewu, finalistka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, która żyje z zespołem Turnera.

Pani Natalia urodziła się z zaćmą. Ale to nie problemy ze wzrokiem najbardziej niepokoiły jej mamę. Dziewczynka znacząco odstawała wzrostem od swoich rówieśników. Badania genetyczne wykazały ma zespół Turnera – schorzenie genetyczne, którego objawy bywają bardzo różne. Pani Natalia ma kłopoty z ciśnieniem, jedną dłoń zdeformowaną w niewielkim stopniu oraz znikome szanse na naturalne zajście w ciążę. Sukcesem jest to, że – na skutek przyjmowania hormonu – pani Natalia ma obecnie 150 centymetrów wzrostu. Niestety, sukces ten okupiła skoliozą oraz dwiema operacjami.

Fot.: archiwum fundacji

Łagodność i uśmiech to widoczne cechy pani Natalii. Rozmówczyni Anny Dymnej śpiewa od dziecka. Od gimnazjum sztuką wokalną zajęła się na poważnie. Występowała na wieli konkursach. Podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki zaśpiewała w duecie z Ewą Bem. Ostatecznie pani Natalia ukończyła studia muzyczne. Dzisiaj uczy śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy. Sama również rozwija swój talent wokalny.

Pani Natalia nie narzeka. Wie, że żyją osoby z niepełnosprawnościami w znacznie gorszej sytuacji. Jej pasją, prócz śpiewu, są podróże. Marzy o wyprawie do Japonii i o występie w duecie ze swoją największą idolką, Edytą Górniak.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

„Popatrzcie na nas i pomyślcie…”

01.03.2024

Kiedy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego unosi się kurtyna namalowana przez Henryka Siemiradzkiego i rozbrzmiewa „Miłość” Czesława Miłosza z muzyką Abla Korzeniowskiego, w wykonaniu chóru Vox Populi, w Krakowie rozpoczyna się coroczne, ogólnopolskie święto aktorów z niepełnosprawnością intelektualną.

Dołącz do newslettera