fbpx

Aktualności

Spotkanie człowieka z człowiekiem

09.08.2019

Nasi „zieloni” wolontariusze wierzą w siłę zwyczajnych spotkań. Dlatego 7. Piknik Integracyjny został zorganizowany z myślą o tym, aby, na terenie lubiatowskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej, każdy mógł poczuć się jak w gościnie u znajomych mu osób.

Wolontariusze zadbali o to, aby spotkanie gości i mieszkańców gminy Choczewo odbywało się w przyjaznej, pełnej domowego ciepła atmosferze. W tym roku szczególnie zależało im na integracji z osobami z różnymi stopniami niepełnosprawności, na promowaniu regionu oraz przedstawieniu działalności fundacji.

Na gości czekały różne atrakcje: niezwykle wzruszający koncert finalistki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, Mileny Wiśniewskiej, rozmowy z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie, strefa relaksu, gra terenowa przygotowana we współpracy z harcerzami Hufca ZHP Oława i strefa zabaw dla dzieci. Odwiedzający mogli poznać region dzięki obecności Koła Gospodyń Wiejskich „Niezłe ziółka” z Sasina, przedstawicieli „Stajni Choczewo”, choczewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dzięki wystąpieniom Wiesława Gębki – wójta Gminy Choczewo i Jerzego Żuczka – sołtysa Kopalina.

Wydarzenie był również doskonałą okazją do odwiedzenia uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w prowadzonym przez nich sklepiku i nabycia tam produktów, które na co dzień powstają w warsztatowych pracowniach.

Organizacja pikniku była dla wolontariuszy końcowym elementem intensywnego, tygodniowego szkolenia, podczas którego poznawali m.in. tajniki zarządzania projektami. Był to więc sposób na sprawdzenie zdobytej wiedzy. Jednak w momencie, kiedy piknikowe przygotowania stawały się coraz bardziej intensywne, nikt nie zastanawiał się, czy to sprawdzian. Każdy zaczął wkładać w nie całe swoje serce.

Perspektywa spotkania z drugim człowiekiem wysuwała się na pierwszy plan, a miejsce, w którym wszystko się działo, sprzyjało temu nieprzeciętnie. W Lubiatowie czas płynął inaczej, znacznie spokojniej – łatwiej dostrzec było wszystko to, co ukryte przez codzienne sprawy.

Mamy też nadzieję, że wiedza wyniesiona przez wolontariuszy podczas szkolenia zaowocuje w przyszłości. Ale liczymy też na to, że każdy, zarówno wolontariusze, goście pikniku, jak i wszyscy, którzy pomogli w jego organizacji, dostrzegli, jak bardzo różnorodność świadczy o sile. Jedyne, czego nam potrzeba, to odrobina wrażliwości i uważności.

Z dziękujemy Fundacji Santander Bank Polska, która wsparła nas w organizacji obozu szkoleniowo-integracyjnego w Lubiatowie.

Anita Morga

Może Cię zainteresować

28. Aukcja Wielkiego Serca

18.11.2019

Po raz kolejny Anna Dymna włączyła się w aukcję na rzecz Stowarzyszenia „Wielkie Serce” ‒ dla uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie. W ubiegłą sobotę, podczas Aukcji Wielkiego Serca, zebrano 405 tys. zł.

„Albertiana” – czekamy na zgłoszenia

12.11.2019

Wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta rozpoczynamy pierwszy etap 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Dołącz do newslettera