fbpx

Aktualności

Spotkanie człowieka z człowiekiem

09.08.2019

Nasi „zieloni” wolontariusze wierzą w siłę zwyczajnych spotkań. Dlatego 7. Piknik Integracyjny został zorganizowany z myślą o tym, aby, na terenie lubiatowskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej, każdy mógł poczuć się jak w gościnie u znajomych mu osób.

Wolontariusze zadbali o to, aby spotkanie gości i mieszkańców gminy Choczewo odbywało się w przyjaznej, pełnej domowego ciepła atmosferze. W tym roku szczególnie zależało im na integracji z osobami z różnymi stopniami niepełnosprawności, na promowaniu regionu oraz przedstawieniu działalności fundacji.

Na gości czekały różne atrakcje: niezwykle wzruszający koncert finalistki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, Mileny Wiśniewskiej, rozmowy z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie, strefa relaksu, gra terenowa przygotowana we współpracy z harcerzami Hufca ZHP Oława i strefa zabaw dla dzieci. Odwiedzający mogli poznać region dzięki obecności Koła Gospodyń Wiejskich „Niezłe ziółka” z Sasina, przedstawicieli „Stajni Choczewo”, choczewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dzięki wystąpieniom Wiesława Gębki – wójta Gminy Choczewo i Jerzego Żuczka – sołtysa Kopalina.

Wydarzenie był również doskonałą okazją do odwiedzenia uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w prowadzonym przez nich sklepiku i nabycia tam produktów, które na co dzień powstają w warsztatowych pracowniach.

Organizacja pikniku była dla wolontariuszy końcowym elementem intensywnego, tygodniowego szkolenia, podczas którego poznawali m.in. tajniki zarządzania projektami. Był to więc sposób na sprawdzenie zdobytej wiedzy. Jednak w momencie, kiedy piknikowe przygotowania stawały się coraz bardziej intensywne, nikt nie zastanawiał się, czy to sprawdzian. Każdy zaczął wkładać w nie całe swoje serce.

Perspektywa spotkania z drugim człowiekiem wysuwała się na pierwszy plan, a miejsce, w którym wszystko się działo, sprzyjało temu nieprzeciętnie. W Lubiatowie czas płynął inaczej, znacznie spokojniej – łatwiej dostrzec było wszystko to, co ukryte przez codzienne sprawy.

Mamy też nadzieję, że wiedza wyniesiona przez wolontariuszy podczas szkolenia zaowocuje w przyszłości. Ale liczymy też na to, że każdy, zarówno wolontariusze, goście pikniku, jak i wszyscy, którzy pomogli w jego organizacji, dostrzegli, jak bardzo różnorodność świadczy o sile. Jedyne, czego nam potrzeba, to odrobina wrażliwości i uważności.

Z dziękujemy Fundacji Santander Bank Polska, która wsparła nas w organizacji obozu szkoleniowo-integracyjnego w Lubiatowie.

Anita Morga

Może Cię zainteresować

Zostań SuperWolo!

19.08.2019

Rozpoczynamy 8. edycję projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Jego głównym celem jest promowanie wolontariatu oraz rozwijanie wśród uczniów postaw prospołecznych, a także współdziałanie na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej. Zwieńczeniem projektu jest konkurs o statuetkę SuperWolo 2019. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 września.

Profesjonalne i bezpłatne doradztwo zawodowe

19.08.2019

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekty „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa”. Ich adresatami są również osoby z niepełnosprawnościami, zarówno fizycznymi, jak i z zaburzeniami psychicznymi.

Dołącz do newslettera