fbpx

Aktualności

Statuetka „SuperWolo 2014” została wręczona

05.12.2014

W „Dolinie Słońca” odbyła się uroczystość wręczenia statuetki „SuperWolo 2014”. Nagrodę otrzymała klasa VI z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Pijarek im. Józefa Kalasancjusza w Krakowie. Nagrodą specjalną dla tegorocznych laureatów był spektakl Teatru Radwanek pt. „Franek z Doliny Słońca”.

Statuetka SuperWolo jest nagrodą za najciekawsze działanie wolontariackie, zrealizowane w ramach projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Głównym celem projektu, który w tym roku odbył się po raz trzeci, jest promowanie wolontariatu, a także rozwijanie postaw prospołecznych wśród uczniów szkół podstawowych w klasach IV-VI oraz ich wychowawców, w Krakowie i powiecie krakowskim. Do tegorocznej edycji projektu zakwalifikowali się uczniowie z 5 szkół podstawowych:

– Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Pijarek im. Józefa Kalasancjusza w Krakowie

– Szkoły Podstawowej w Kacicach

– Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Rząsce

– Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Krakowie

– Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi.

Każda ze szkół wytypowała po jednej klasie, w której przeprowadzono zajęcia teoretyczno-warsztatowe, podczas których uczniowie dowiedzieli się m.in. czym różni się pomaganie od wolontariatu, kto i w jaki sposób może zostać wolontariuszem. Zwieńczeniem projektu było zainicjowanie – przez każdą z klas – działania na rzecz społeczności klasowej, szkolnej albo lokalnej. Decyzją Kapituły, której przewodniczyła Anna Dymna, tytuł „SuperWolo 2014” otrzymała klasa VI z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Pijarek im. Józefa Kalasancjusza w Krakowie.

Projekt, który zmienił klasę i życie dwóch starszych pań

Uczniowie zwycięskiej klasy postanowili pomóc osobom starszym, które mieszkają w okolicy. Z myślą o nich, zorganizowali m.in. wieczorek patriotyczny, dzięki któremu mogli się osobiście spotkać i poznać problemy seniorów. Okazało się, że jednym z nich jest… samotność. Dwie z pań przyznały również, że potrzebują wsparcia finansowego na zakup leków i węgla. Uczniowie – przy wsparciu wychowawczyni, pani Krystyny Wołoszyn, oraz siostry Ewy Dłuś, która jest szkolnym psychologiem, i dzięki życzliwości dyrekcji szkoły – zorganizowali sprzedaż świątecznych kartek oraz ciast i ciasteczek, które własnoręcznie upiekli. Dzięki tej inicjatywie udało się zakupić potrzebne leki i węgiel dla pań Hani i Helenki.

– Uczniowie najpierw zorientowali się, kto najbardziej potrzebuje pomocy w ich najbliższym środowisku. Zajęli się osobami starszymi i samotnymi, którymi w Polsce rzadko kto się zajmuje –mówi Anna Dymna, aktorka, prezes i wolontariuszka Fundacji „Mimo Wszystko”. – Budzenie szacunku dla starszych ludzi, to w tej chwili jest duże wyzwanie, ponieważ żyjemy w czasach, w których promuje się zdrowych, pięknych i silnych, a osoby starsze takimi ludźmi nie są. Tymczasem uczniowie, którzy realizowali projekt, zaznaczyli, że oni nie tylko dali tym osobom coś od siebie, lecz także sami coś ważnego otrzymali, ponieważ starsze panie opowiedziały im o czasach, które oni znają tylko z książek.

– Dzięki projektowi „Każdy jest komuś potrzebny” i wspólnemu działaniu, nasza klasa jeszcze bardziej się zgrała. Czujemy, że możemy na siebie liczyć – mówi Kasia Totoń, uczennica zwycięskiej klasy.

– Wcześniej było tak, że wielu z nas chciało działać samodzielnie albo tylko z osobami, które lubimy – dodaje Kasia Dolna, z tej samej klasy. – Projekt na rzecz starszych osób wymyślaliśmy i robiliśmy razem, nie wstydziliśmy się prosić o pomoc siebie nawzajem i dorosłych. Staliśmy się bardziej otwarci i mieliśmy z tych wszystkich działań mnóstwo radości.

Tegoroczni zwycięzcy poza statuetką „SuperWolo 2014” otrzymali jeszcze nagrodę specjalną…występ Teatru Radwanek. Aktorzy z Radwanowic, specjalnie dla nich, zagrali spektakl pt. „Franek z Doliny Słońca”, który opowiada o tym, jak wielką wartość ma wzajemna pomoc i życzliwość.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Kapituła konkursowa przyznała również wyróżnienie dla szkoły Podstawowej w Kacicach,która zorganizowała cykl spotkań integracyjnych z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej „Świt” w pobliskich Miłocicach.

Uroczyste wręczenie statuetki „SuperWolo” nieprzypadkowo odbywa się właśnie 5 grudnia, ten dzień jest bowiem obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Statuetkę wręczają m.in. wolontariusze, którzy uczestniczą w projekcie „Każdy jest komuś potrzebny”. Projekt jest autorskim pomysłem Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej (skupia ono kilkuset wolontariuszy). Pomysłodawczynią projektu jest Anna Dymna, prezes i wolontariuszka Fundacji „Mimo Wszystko”. Działaniem kieruje Katarzyna Walaszek, szefowa Biura Młodych.

Dziękujemy wszystkim szkołom, które zgłosiły się do udziału w projekcie. Gratulujemy klasom wspaniałych pomysłów i zaangażowania w działania, które uczniowie wspólnie zainicjowali. Statuetka „SuperWolo” jest tylko jedna, ale wygrani są uczniowie wszystkich klas, ponieważ zrobili coś, na co wielu ich rówieśników nie miałoby pomysłu ani odwagi. Kolejna edycja już za rok!

Organizatorem projektu „Każdy jest komuś potrzebny” jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Małgorzata Wach

Może Cię zainteresować

„Popatrzcie na nas i pomyślcie…”

01.03.2024

Kiedy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego unosi się kurtyna namalowana przez Henryka Siemiradzkiego i rozbrzmiewa „Miłość” Czesława Miłosza z muzyką Abla Korzeniowskiego, w wykonaniu chóru Vox Populi, w Krakowie rozpoczyna się coroczne, ogólnopolskie święto aktorów z niepełnosprawnością intelektualną.

Dołącz do newslettera