fbpx

Aktualności

Szczęście przez łzy

21.01.2021

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Izabela Skałba, chorująca na młodzieńczą postać stwardnienia rozsianego.

Pani Izabela wspomina, że była znakomitą uczennicą, pochłaniała książki. Rozwój intelektualny nie współgrał jednak z jej sprawnością fizyczną. W tamtym czasie u nikogo nie rodziło to podejrzeń. Ot co, uważano, że raczej jest słabowita. Pierwszy niepokojący sygnał pojawił się dokładnie w dniu jej 14. urodzin. Opadła jej prawa strona twarzy, zaniknęło w niej czucie. Pojawiły się zawroty głowy, wymioty, podwójne widzenie. Najpierw lekarze podejrzewali, że są to objawy guza mózgu. Potem badano ją w kierunku boreliozy. Trafną diagnozę postawiono dopiero w Centrum Zdrowia Dziecka.

Fot.: Bartłomiej Bujas

Pani Izabela funkcjonowała zwyczajnie. Rozpoczęła naukę w liceum plastycznym, następnie studia na kulturoznawstwie, potem psychologii. Wtedy jednak stwardnienie rozsiane objawiło już swoją niszczycielską moc. Leki nie działały. Najgorzej poczuła się wtedy, gdy od jednego z lekarzy usłyszała, że jej choroba postępuje i nic już tego nie zmieni. Poczuła się potwornie. Z drugiej strony – odczuła mobilizację do działania. Pomyślała: „Kurczę. Dziewczyno, jesteś taka zniszczona. Nie masz czasu do zmarnowania”. Ostatnio odwiedziła lodowiec w Alpach. Mówi, że co prawda przez łzy, ale jest szczęśliwa.

Zapraszamy przed telewizory jutro, o 6.40. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Może Cię zainteresować

Człowiek spełniony

26.02.2021

Sześć lat spędził na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Dziesięć kolejnych – w 24-metrowym pokoju mieszkania rodziców. Autobiografię „Dwanaście oddechów na minutę” pisał trzymając ustami ołówek. Stukał nim w klawiaturę komputera.

Odwstydzanie schizofrenii

25.02.2021

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie chorująca na schizofrenię paranoidalną Katarzyna Szczerbowska-Kisielińska, rzeczniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, oraz jej córka, Aleksandra.

Dołącz do newslettera