fbpx

Aktualności

Szopka z „Doliny Słońca”

03.02.2020

Szoki krakowskie zna cały świat. Tradycja ich budowania została wpisana na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. W tym roku nasi podopieczni z „Doliny Słońca” dołączyli do grona szopkarzy.

Wszystko to stało się za sprawą fascynujących opowieści szopkarki Anny Malik z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którą nasi podopieczni wysłuchali pod koniec ubiegłego roku. W listopadzie, z zapałem, zabrali się za konstruowanie własnej szopki. Przyklejali błyszczące staniole-pazłotka do kartonowych pudełek, formowali kulki i wałki z foli aluminiowej oraz wycinali elementy z papieru.  Bryła szopki składa się z trzech wież przykrytych hełmami z kopułą nad wieżą zegarową. W grocie umieszczono Świętą Rodzinę, w otoczeniu wełnianych owieczek i choinek.  5 grudnia szopkę z „Doliny Słońca” z dumą zaprezentowano podczas konkursu szopek, który, na krakowskim Rynku Głównym, organizowany jest od 1937 roku.

29 i 30 stycznia nasi podopieczni, w dwóch turach, odwiedzili swoją szopkę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa na Pokonkursowej Wystawie Szopek Krakowskich. Z zainteresowaniem oglądali też inne szopki. A najbardziej zadowolona była, poruszająca się na wózku, Marta, która na wystawę udała się specjalnie przystosowanym pojazdem. Radość Marty była tym większa, że po raz pierwszy w życiu znalazła się w muzeum.

Jedno jest pewne: podopieczni z „Doliny Słońca” zdecydowali, że podczas przyszłorocznej 78. edycji konkursu krakowskich szopek ich praca także zostanie zaprezentowana na krakowskim Rynku.

Jolanta Toboła

 

Może Cię zainteresować

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Nowa organizacja życia

18.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jakub Cukier, student historii na Uniwersytecie Wrocławskim, który choruje na cukrzycę typu I.

Dołącz do newslettera