Sztuka integruje
W miniony poniedziałek, w naszej „Dolinie Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach, odbyło się kolejne wierszobranie. Było ono pierwszą częścią cyklu spotkań „Sztuka integracji”, projektu współfinansowanego przez Fundację Santander Bank Polska.
W „Dolinie Słońca” gościliśmy: podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Świetlicy Terapeutycznej, a także uczniów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z Radwanowic, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czernichowa, Świetlicy Terapeutycznej w Chrzanowie oraz uczniów ze Szkoły Integracyjnej i z Niepublicznego Specjalnego Gimnazjum w Radwanowicach. Oczywiście, wśród znakomitych gości – po raz kolejny – nie zabrakło Inspektora Wawelka i towarzyszących mu wspaniałych panów policjantów z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie (sierżant sztabowa Marta Wojtaszek przeczytała niezwykle pouczający wiersz o ekologii). O znakomitą oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Zielona Kapela z Konar, a także chór „Sami swoi” z Rudawy, Ziemowit Pawlisz i Paweł Krzysztofowicz, podopieczny z „Doliny Słońca”.
W imieniu pracowników i podopiecznych „Doliny Słońca” gości powitała Jolanta Toboła. Nadmieniła, że to wierszobranie jest pierwszym spotkaniem trzyczęściowego cyklu „Sztuka integracji” – projektu współfinansowanego z programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Fundację Santander Bank Polska, w porozumieniu z Bankiem Santander Bank Polska.
– Wydarzenie, w którym mam przyjemność dzisiaj uczestniczyć, doskonale wpisuje się w ideę programu „Tu mieszkam, tu zmieniam” – mówił Daniel Wiśniowski z Santander Bank Polska. – Cóż piękniej zmienia naszą lokalną społeczności niż słowo? Jak powtarza pani Ania: zmieniajmy świat na lepszy i piękniejszy.
– Kochani, to od nas zależy, jak ten świat będzie wyglądał – zauważyła Anna Dymna. – Dzisiaj jest pięknie, bo jesteście. Niby jest zima, a jest wiosna. I takiej wiosny w sercach zawsze wam życzę. Od siedemnastu lat, w krakowskim Teatrze imienia Juliusza Słowackiego, prowadzę Salon Poezji. W Polsce otworzyłam już ponad pięćdziesiąt takich salonów. Zrobiłam to również w Szwecji. I wszyscy się cieszą. Nawet ci, którzy nie lubili poezji. Tu, w Radwanowicach, podczas naszych wierszobrań, też mamy salon poezji. Cieszę się, że z wami jestem.
Podczas, trwającego dwie godziny, poetycko-muzycznego spotkania usłyszeliśmy m.in. twórczość Władysława Bełzy, Krzysztofa Myszkowskiego, Marii Konopnickiej, Witold Wieszczka i Doroty Gellner. Teatr „Radwanek” wystąpił w poetyckiej inscenizacji „Cztery świece”. Niepełnosprawni artyści prezentowali się na scenie z radosnymi błyskami w oczach. Cieszyli się, że są w tak życzliwej, ważnej dla nich atmosferze i, po raz kolejny, współtworzą niezwykły czas wierszobrań. Jednocześnie cieszyli się na kolejne spotkanie z muzyką i poezją. To poniedziałkowe nosiło tytuł „Z nadzieją w nowy rok”.