fbpx

Aktualności

Tak nie musi być

15.02.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Lidia Dyndor, autorka kanału YouTube „OnkoFitka Lidka”, która chorowała na raka piersi.

Mama pani Lidii zachorowała na nowotwór, gdy rozmówczyni Anny Dymnej była nastolatką. Kiedy zmarła, bohaterka programu długo nosiła w sobie żal do najbliższych, że nikt nie porozmawiał z nią o tym, co naprawdę dolegało mamie. Tym bardziej, że w jej rodzinie choroba nowotworowa nie była rzadkością.

Badania genetyczne, którym poddała się pani Lidia, nie wykazały zagrożenia rakiem. Kiedy jednak była w ciąży z trzecim dzieckiem, zaczęła odczuwać kłująco-rwący ból w piersi. Początkowo dolegliwości kładła na karb laktacji. Lekarze również ją uspokajali. Ale badanie USG po porodzie jednoznacznie wskazały konieczność przeprowadzenia biopsji. Diagnoza – rak. Najstarsze dziecko pani Lidii miało wtedy 4,5 roku, najmłodsze 2 miesiące.

Fot.: Andrzej Czeranowski

Lęk, bezradność, chemioterapia, mastektomia, radioterapia, podejrzenie przerzutów do wątroby i mózgu – po pierwszych trudnych chwilach pani Lidia postanowiła w pełni skonfrontować się z chorobą, dzielić własnymi doświadczeniami z otoczeniem i pomagać innym. Wspólnie z mężem podjęła też decyzję, że w ich domu rak nie będzie tematem tabu.

Obecnie pani Lidia uważa siebie za ozdrowieńca. Pracując w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, zajmuje się projektami onkologicznymi. Jest również autorką książki „Moja mama jest kosmitką, czyli jak rozmawiać z dzieckiem o swojej chorobie nowotworowej”. Rozmówczyni Anny Dymnej stara się zmieniać myślenie o raku. Jak mówi, nie musi być tak, że prowadzi on do nieszczęśliwego końca.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Dzięki dobrym ludziom

12.04.2024

Roman kończy w tym roku 61 lat. Jest życzliwy, uśmiechnięty, taktowny, sumienny. I trochę nieśmiały. Lubi pomagać innym. Dlatego uważa siebie nie tylko za uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Z dumą zaznacza, że jest też wolontariuszem Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Kilka lat temu wolontariat Romana został doceniony. Za wspieranie koleżanek i kolegów otrzymał – od dyrekcji fundacji – aparat fotograficzny.

Liczy się autentyczność

11.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie ppłk rez. pil. dr inż. Tomasz Czerwiński, wykładowca Lotniczej Akademii Wojskowej, który uległ wypadkowi lotniczemu.

Dołącz do newslettera