fbpx

Aktualności

Tylko trzeba chcieć

21.09.2022

W najbliższym programie „Anna Dymna – Spotkajmy się” gościć będzie, poruszająca się na wózku, Ewa Miller, która w wypadku komunikacyjnym doznała uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Pani Ewa jest instruktorką w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Uśmiecha się łagodnie i szeroko niemal od pierwszych sekund audycji. Osiemnaście lat temu prowadziła niezwykle aktywne życie. Zamierzała wtedy zostać ratownikiem medycznym. Planowała to nie tylko z chęci pomocy ludziom, lecz także ze względu na młodszą siostrę, która ma zespół Downa. Rozmówczyni Anny Dymnej wspomina, że długo żyła w przeświadczeniu, iż zginie w wypadku drogowym.

Fot.: archiwum fundacji

Tamtego feralnego dnia, we wrześniu 2004 roku, pani Ewa pojechała z kolegą na basen. Nie pamięta dokładnie chwili wypadku. Wypadła przez szybę auta. Pełnię świadomości odzyskała dopiero w szpitalu. Czuła wtedy potworny ból kręgosłupa, niemożność zrobienia najmniejszego ruchu. Jak mówi, objawieniem dla niej była dopiero rozmowa z lekarzem w Konstancinie-Jeziornie, gdzie po kilku miesiącach udała się na kolejny etap rehabilitacji. Uwierzyła wtedy, że, mimo ograniczeń, może wykorzystywać wiele możliwości. „Można wszystko. Tylko trzeba chcieć” – tłumaczy Annie Dymnej.

Pół żartem, pół serio pani Ewa wyznaje, że z byłym partnerem, ojcem jej obecnie 16-letniego syna, rozstała się wtedy, gdy zrozumiała, że z samodzielną opieką nad dzieckiem dobrze sobie radzi. Poznanie małżonka również wspomina żartobliwie. Twierdzi, że początkowo przez myśl jej nawet nie przechodziło, by cokolwiek mogłoby ich połączyć. Ostatecznie, w 2013 roku, wzięli ślub. Po pięciu latach urodziły się im bliźniaki.

Jako instruktorka aktywnej rehabilitacji pani Ewa zajmuje się nie tylko osobami po wypadkach. Dobrego i pełnego życia z niepełnosprawnością stara się też uczyć młodych ludzi, którzy urodzili się z dysfunkcjami. Nie zawsze jest to łatwe. „Mama i tata matkują teraz swoim pociechom. Robią za nie wszystko. Ale nie myślą o tym, co będzie z tymi dziećmi, kiedy ich, rodziców, zabraknie” – zaznacza pani Ewa.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Certyfikat naszej transparentności

29.09.2022

Miło nam poinformować, że Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” pomyślnie przeszła wnikliwy audyt CAF International, który potwierdza naszą transparentność jako organizacji non-profit.

Głębiej patrzyć w człowieka

28.09.2022

Gościem najbliższego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Karolina Cybula, psycholog, wyróżniona w plebiscycie „Człowiek bez barier”, która zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Dołącz do newslettera