fbpx

Aktualności

W prawdziwym teatrze

20.03.2006

Obserwatorzy tegorocznego finału „Albertiany” zauważyli, że z każdą kolejną edycją impreza staje się bardziej kolorowa, radośniejsza i - to chyba najbardziej właściwe określenie - profesjonalna.

VI finał Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” pokazał, że z roku na rok poziom artystyczny imprezy jest coraz wyższy. Świadczyły o tym nie tylko reakcje publiczności, ale także zainteresowanie mediów. Zdaje się ona odbiegać od klasycznej formuły festiwali organizowanych dla osób niepełnosprawnych – nie tylko dlatego, że odbywa się w jednym z najwspanialszych teatrów w Polsce. Obserwatorzy finału zauważyli, że „Albertiana” z każdą kolejną edycją staje się bardziej kolorowa, radośniejsza i – to chyba najbardziej właściwe określenie – profesjonalna. Opiekunowie i terapeuci poszczególnych zespołów teatralnych przyznają, że nieraz przedstawienia przygotowują w niezwykle trudnych warunkach, ale efekt tej pracy, co udowodnili także laureaci tegorocznego finału „Albertiany”, godny jest podziwu; że warto pracować w takim trudzie, by móc zaprezentować się na prawdziwej teatralnej scenie.  Ciekawa, pełna dynamiki choreografia, kolorowe kostiumy, interesujące teksty niosące uniwersalne przesłanie  – chwilami widz tracił orientację, że ogląda spektakle przygotowane przez amatorów.

W tym roku na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego wystąpiły: Zespół Teatralny z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Zabrza (przedstawienie Przebudzenie), Zespół Teatralny “Nasza Lepsza” z Lublina (przedstawienie Nowe szaty cesarza), Zespół Teatralny „Dobre chęci” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Augustowa (przedstawienie Tele-życie), Zespół Teatralny „Zaczarowany Świat” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Kruszwicy (przedstawienie Żabi Król) oraz Zespół Teatralny „Muminek Blues Band” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wrocławia (przedstawienie Paweł i Gaweł). Wszystkie zostały nagrodzone „Maskami” krakowskich teatrów. „Maskę” Teatru im. Juliusza Słowackiego otrzymał gość specjalny tegorocznego finału „Albertiany” Chór „Wesełka” („Tęcza”) z ukraińskiego Żytomierza. Poza konkursem zaprezentował się Teatr „Radwanek” z Radwanowic. Niepełnosprawni intelektualnie podopieczni Schroniska im. Brata Alberta wystąpili w tym roku z przedstawieniem Calineczka. Imprezę uświetniła także grupa wokalno-instrumentalna „Nadzieja” działająca przy Szkole dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Finał „Albertiany” był także okazją do uhonorowania tych, którzy angażują się w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Tegorocznymi laureatami Medalu Brata Alberta zostali: Ewa Błaszczyk, Mateusz Dzieduszycki, Jos van Lieshout i ks. prałat Jan Bielański. Ponadto Anna Dymna i ks. kanonik Tadeusz Isakowicz-Zaleski zostali wyróżnieni przez samorząd Małopolski Medalem dla Wybitnych Małopolan.

 

Laureaci „Albertiany” 2006

Region I (woj. kujawsko-pomorskie, woj. warmińsko-mazurskie, woj. pomorskie, woj. zachodnio-pomorskie):

I miejsce – Zespół Teatralny „Zaczarowany Świat” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Kruszwicy za przedstawienie „Żabi Król”;
II miejsce – Zespół z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Bratanki” z Torunia za przedstawienie „Takie zwykłe życie”;
III miejsce – Teatr Plastyczny „Promień” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Sepólna Krajeńskiego za przedstawienie „Tak pięknie mogło być”.

Region II (woj. mazowieckie, woj. podlaskie, woj. łódzkie):

I miejsce – Zespół Teatralny „Dobre chęci” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Augustowa za przedstawienie „Tele-życie”;
II miejsce – Zespół Teatralny „Pół słowem, Pół gestem” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miszewie Murowanym i Zakrzewie za przedstawienie „Złamane serce nigdy się nie zrasta”;
III miejsce – Zespół „Karambol” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Łasku za przedstawienie „Dokąd zmierzasz?”.

Region III (woj. małopolskie, woj. śląskie, woj. opolskie):

I miejsce – Zespół Teatralny z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Zabrza za przedstawienie „Przebudzenie”;
II miejsce – Zespół Teatralny „Tęcza” z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gliwic za przedstawienie „Ballada cygańska”;
III miejsce – Zespół „Adoramus” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Chrzanowa za przedstawienie „O lichu i biednej Jagusi”.

Region IV (woj. podkarpackie, woj. świętokrzyskie, woj. lubelskie):

I miejsce – Zespół Teatralny „Nasza Lepsza” ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Lublina za przedstawienie „Nowe szaty cesarza”;
II miejsce – Zespół „Figiel” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Janowicy za przedstawienie „Rękawiczka”.

Region V (woj. dolnośląskie, woj. lubuskie, woj. wielkopolskie):

I miejsce – Zespół Teatralny „Muminek Blues Band” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wrocławia za przedstawienie „Paweł i Gaweł”;
II miejsce – Zespół Teatralny „Maska” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Dobroszyc za przedstawienie „Hiob”;
III miejsce – Zespół Teatralny z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wrocławia za przedstawienie „Dar”.

Może Cię zainteresować

Wszystko było na „nie”

22.09.2021

Długa była lista obrażeń, których, trzynaście lat temu, Michał Jałocha doznał w wypadku komunikacyjnym. W ich obliczu cukrzyca typu I oraz celiakia, z którymi zmaga się rozmówca Anny Dymnej z najnowszego odcinka programu „Spotkajmy się”, znaczenia większego nie mają.

Anna Dymna: Jasność ponad mrokiem

20.09.2021

„Chciałabym obudzić się w świecie, w którym usłyszę: »Może pani zamknąć swoją fundację, bo wszyscy potrzebujący są już otoczeni opieką i szczęśliwi«. Realia tymczasem są takie, że coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy” – mówi Anna Dymna w rozmowie o dojrzałości i 18-leciu swojej fundacji.

Dołącz do newslettera