fbpx

Aktualności

W urodziny dziękujemy szczególnie

26.09.2021

Dzisiaj obchodzimy 18-lecie naszej działalności. To dla nas wyjątkowy dzień – szczególna okazja, by podziękować wolontariuszom, darczyńcom, sponsorom, podatnikom, którzy przekazują nam 1%, i przyjaciołom Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

26 września 2003 roku – o siódmej czterdzieści siedem (sekund trzy) – Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego na pozycji 0000174486, w XI Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego Kraków–Śródmieście. Aktorka Narodowego Starego Teatru założyła ją po to, by prowadzić Warsztaty Terapii Artystycznej dla 26 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Bogusia jest naszą podopieczną do dzisiaj (na zdjęciu z 2004 r., w pomieszczeniu Warsztatów Terapii Artystycznej „Mimo Wszystko” w Radwanowicach), fot.: Marek Kowalski

Z roku na rok – dzięki życzliwości, empatii oraz zaufaniu tysięcy wspaniałych ludzi – obszar naszych działań znacznie się poszerzał. Do tej pory wsparliśmy leczenie, rehabilitację i edukację blisko trzydziestu pięciu tysięcy osób w całej Polsce. Liczba ta kryje konkretne cierpienia, choroby, bezradności, ale też radosne zwycięstwa. Udowadniają one, że, dzięki pomocy, nasi podopieczni potrafią wznieść się ponad ciążące na nich ograniczenia. Rozwijają swoje pasje, realizują marzenia, żyją pełnią własnego tu i teraz.

Co roku Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie organizujemy wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta, fot.: Marek Kowalski

– Pomagać trzeba mądrze, konkretnie, celowo i krystalicznie uczciwie – podkreśla Anna Dymna. – Na zaufanie społeczne moja fundacja ciężko pracuje każdego dnia. Słyszę nieraz, że takiej Dymnej łatwo jest pomagać, bo ma znaną twarz. Ale to nieprawda. Gdy dowiaduję się na przykład, że ktoś „przekręcił” dziesięć milionów, to zwyczajnie robi mi się niedobrze. Czasami po nocach nie śpię, ponieważ zastanawiam się, w jaki sposób pozyskać pięć tysięcy złotych i uratować życie mojego podopiecznego. Bywa często, że ja i moi pracownicy „odbijamy się od ścian” w poszukiwaniu środków na realizację fundacyjnych projektów.

14 lat temu Anna Dymna zatrudniła w swojej fundacji całkowicie sparaliżowanego i domagającego się sądowej zgody na zaprzestanie uporczywej terapii Janusza Świtaja, który obecnie – jako mgr psychologii – prowadzi wirtualny gabinet i pomaga osobom po wypadkach komunikacyjnych, fot.: Marek Kowalski

W gronie naszych podopiecznych mamy np. rodzinę państwa Górków – pięcioraczki z Brzeska, które, w 2007 r., przyszły na świat w dramatycznym stanie zdrowia, trzy miesiące przed wyznaczonym terminem porodu. W 2007 r. wsparliśmy też całkowicie sparaliżowanego Janusza Świtaja, który otrzymał od nas specjalistyczny wózek z respiratorem (obecnie, po skończeniu studiów, Janusz pracuje jako psycholog i – jak mówi Anna Dymna – jest „królem życia”). W 2010 r. pomagaliśmy chorym i niepełnosprawnym powodzianom z Sandomierza i gminy Lanckorona, którym żywioł zabrał cały dobytek. A przed sześcioma laty wsparliśmy ukraińskich uchodźców z pogrążonego wojną Donbasu. W latach 2008-2012 wybudowaliśmy nowoczesny ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny „Dolina Słońca” w Radwanowicach. Cztery lata później działalność rozpoczęły nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie.

Kamil Czeszel (na zdjęciu z Anią Rusowicz podczas koncertu finałowego 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki), który zwyciężył w ubiegłorocznych „Debiutach” 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zawsze podkreśla, że wiele zawdzięcza ogólnopolskiemu konkursowi dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, organizowanemu przez fundację „Mimo Wszystko” od 2005 r., fot.: Jarosław Praszkiewicz

Nasza „osiemnastka” to również 15 edycji Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, 16 edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, 17 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, 11 koncertów charytatywnych w Filharmonii Krakowskiej oraz wiele innych projektów, m.in.: „Biuro Młodych”, „Każdy jest komuś potrzebny”, „Każdy ma swoje Kilimandżaro”, „Zaczarowane Radio Kraków”, „Akademia Odnalezionych Nadziei”, „Indeks marzeń”. Liczba ponad 35 000 tysięcy podopiecznych obejmuje także osoby, którym przekazaliśmy i przekazujemy pomoc indywidualną.

Podopieczni z – wybudowanych i prowadzonych przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” – Warsztatów Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie twierdzą, że, bez codziennych zajęć w pracowniach, nie czuliby radości z życia, fot.: Arkadiusz Śliwiński

Drodzy Przyjaciele, bez Waszego zaufania, życzliwości oraz empatii niczego byśmy nie zrobili. 18-lecie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” to przede wszystkim Wasze święto. Na przestrzeni tych lat wspólnie zmienialiśmy świat na lepszy i piękniejszy. Dzisiaj szczególnie dziękujemy za Waszą obecność. A w dniu urodzin życzymy Wam dużo zdrowia i tego wszystkiego, co w życiu jest najlepsze i najpiękniejsze.

Anna Dymna, podopieczni i pracownicy fundacji „Mimo Wszystko”

 

Może Cię zainteresować

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Nowa organizacja życia

18.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jakub Cukier, student historii na Uniwersytecie Wrocławskim, który choruje na cukrzycę typu I.

Dołącz do newslettera