fbpx

Aktualności

Walczyć o to, co się kocha

18.07.2022

Kilkuset słuchaczy zgromadziło się minionej niedzieli na polanie przed naszymi Warsztatami Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. W otoczeniu nadbałtyckiego lasu, przepastnego błękitu nieba i ciągnącego się od morza wiatru piękno Mickiewiczowskich strof wybrzmiewało nie tylko romantycznie.

Czytający wybór „Ballad i Romansów” Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski oraz Andrzej Seweryn zadbali o to, by publiczność nie tylko przypomniała sobie piękno, kunszt i głębię refleksji utworów Adama Mickiewicza, lecz by wyczuwała również lekkość tej poezji, a chwilami jej krotochwilność. Znaczącym dopełnieniem wakacyjnego spotkania w Lubiatowie stał się występ wielokrotnie nagradzanego  zespołu Art’n’Voices, którego płytę „Midnight Stories” uznano za najlepszy ubiegłoroczny album z muzyką współczesną i uhonorowano prestiżowym „Fryderykiem”.

– Podobnie jak w podczas poprzednich wakacji spotkaliśmy się na polanie przed budynkiem warsztatów terapeutycznych w Lubiatowie i po raz kolejny przekonaliśmy się, że poezja ma magiczną moc – mówi Anna Dymna. – Wbrew obiegowym opiniom, nadal jest potrzebna. Ona pozwala przecież zatrzymać się, zastanowić nad sensem wszystkiego. Otoczenie pięknej przyrody tworzyło wczoraj niezwykłą scenografię do czytania i słuchania romantycznych utworów Adama Mickiewicza. Miło było przyglądać się reakcjom publiczności. My, czytający „Ballady i Romanse”, również czuliśmy się świetnie. Ośmioro wokalistów zespołu Art’n’Voices śpiewało przepięknie, z pasją i autentyzmem. To był czysty romantyzm.

Anna Dymna wspomina również, że pod koniec lat 60., podczas matury z języka polskiego, pisała o wartościach romantyzmu we współczesności. Aktorka pytana o to, co romantyzm pozostawił po sobie w obecnych realiach, odpowiada:

– W romantyzmie najważniejsza jest miłość: do kobiety, mężczyzny, przyrody, ojczyzny, oddanie i służenie sprawie. Teraz te wartości miewamy mocno zaburzone. Przestały być one obecne nawet w przestrzeniach, gdzie przez wieki były mocno ugruntowane i pielęgnowane. Tęsknimy jednak za romantycznymi wartościami, bo, mimo wszystko, rozumiemy, że zawsze należy walczyć o to, co się kocha.

Poetyckie spotkanie w Lubiatowie odbyło się w ramach „Laboratorium Ballad i Romansów”, przy współpracy Stowarzyszenia Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To nie koniec poetyckich spotkań na polanie w Lubiatowie. Już w najbliższy czwartek Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski czytać tam będą wiersze dla dzieci.

Katarzyna Cichoń

Fot.: Wioletta Wójcik

 

 

Może Cię zainteresować

Zwierzęta są ważne

24.07.2022

Miłe i emocjonujące chwile przeżyli młodzi miłośnicy poezji podczas wierszobrania na polanie przy naszych Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Pula nagród w konkursie na najładniej wyrecytowany z pamięci wiersz wynosiła aż 300… lizaków, a dla mistrzów dodatkowo 20 odznak fundacyjnych.

Pies czy kot?

19.07.2022

Odpowiedzi na to pytanie szukać będzie można w najbliższy czwartek na polanie w nadbałtyckim Lubiatowie. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci czytać tam będą Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski.

Dołącz do newslettera