fbpx

Aktualności

Wbrew przeciwnościom

28.09.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Wioletta Jóźwiak, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzieniową. Obecnie pani Wioletta pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, jako koordynatorka ds. dostępności.

Pani Wioletta pochodzi z niewielkiej wsi. Kiedy przyszła na świat w szpitalu powiatowym, lekarz uznał, że tak bardzo chorego noworodka nie ma ani potrzeby, ani sensu ratować. W tamtych czasach przepuklinę oponowo-rdzeniową operowano jedynie w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Pani Wioletta trafiła tam dopiero po trzech miesiącach przebywania w inkubatorze.

Swoje dzieciństwo pani Wioletta wspomina jako nieustanne przemieszczanie się po szpitalach, sanatoriach i innych tego rodzaju ośrodkach. Kiedy miała dziewięć lat, mama przekazała ją do zakładu opiekuńczo-leczniczego, gdzie spędziła okres szkoły podstawowej. Rozmówczyni Anny Dymnej natrafiła tam na opiekunkę, która dostrzegła w niej potencjał. Dzięki temu wsparciu przystąpiła do egzaminu ośmioklasisty. I, wbrew ówczesnym schematom edukacyjnym, dostała się do prestiżowego liceum. Następnie ukończyła kilka kierunków studiów. Była m.in. stypendystką Erazmusa. Z obrony doktoratu zrezygnowała ze względu na synka, u którego, w okresie przedszkolnym, zdiagnozowano spektrum autyzmu. Dzisiaj Mateusz ma 14 lat.

Fot.: archiwum fundacji

Od wielu lat pani Wioletta działa na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami. Umiejętności w tym kierunku zdobywała również w Stanach Zjednoczonych. Była też członkiem zespołu monitorującego wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w instytucji administracji rządowej na poziomie centralnym.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Śpiew jak lekarstwo

07.12.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Natalia Smogulecka, nauczycielka śpiewu, finalistka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, która żyje z zespołem Turnera.

Wyspa „Choinki Jedynki”

06.12.2023

Od poniedziałku trwają licytacje prac i darów dorosłych przyjaciół radiowej „Jedynki”. Aukcje przyniosły już ponad 65 tysięcy złotych. Bardzo miłe to wieści w dniu mikołajek. W tym roku Program Pierwszy Polskiego Radia swoją charytatywną akcję zorganizował po raz 22., dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko oraz „Wspólnoty Nadziei”.

Dołącz do newslettera