fbpx

Aktualności

Wena nieobca lekarzom

19.10.2021

W minioną sobotę, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbyła się 10. gala podsumowująca zarówno ubiegłoroczną, jak i obecną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Lekarzy im. prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”. Wydarzenie, jak co roku, poprowadziła Anna Dymna i dr n. med. Piotr Gajewski, redaktor naczelny miesięcznika „Medycyna Praktyczna”.

Zebranych powitały, czytane przez Jerzego Trelę, słowa prof. Andrzeja Szczeklika z książki „Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki”. Zmarły w 2012 roku pomysłodawca konkursu był bowiem nie tylko wybitnym lekarzem, ale także humanistą, który rozumiał, że medycyna nie może funkcjonować w oderwaniu od holistycznego pojmowania człowieka. Jednym z wyrazów jego troski stało się zwrócenie uwagi na twórczość literacką lekarzy. Celem konkursu stało się przywracanie humanistycznego oblicza medycyny – budzenie i wzmacnianie w lekarzach szczególnej wrażliwości, jaką muszą posiadać, aby właściwie odczytywać potrzeby chorego. Ich twórczość oceniło w tym roku jury: Anna Dymna, Ewa Lipska, Maria Szczeklik, Bronisław Maj, Jarosław Wanecki i prof. Waldemar Hładki.

– Myślę, jakie to cudowne, że ten konkurs jest – mówiła do zebranych na uroczystości Anna Dymna. – Moja fundacja „Mimo Wszystko” zajmuje się dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Wymyśliłam też konkurs poetycki dla osób z niepełnosprawnościami „Słowa, dobrze, że jesteście”. Od dziesięciu lat mam okazję poznawać dwa światy: ludzi medycyny oraz ich pacjentów. To jest niezwykła podróż. Dziękuję wszystkim, którzy zgłaszają swoje utwory do obu tych konkursów. Jest to bardzo potrzebne. Jest to magiczny sposób uczłowieczania. Czasami wydaje się, że medycyna idzie w złym kierunku, co było wielką troską profesora Andrzeja Szczeklika. Mówił on, że źle się dzieje, skoro mamy coraz mniej czasu, by popatrzyć pacjentowi w oczy, porozmawiać z nim po ludzku, potrzymać go za rękę. Musimy działać tak, by odhumanizowanie rzeczywistości nie dotykało nigdy medycyny. Konkurs „Przychodzi wena do lekarza” jest jednym z przejawów troski profesora. Myślę też, że jego książki powinny być lekturą obowiązkową dla wszystkich lekarzy i studentów medycyny. Dzięki słowom profesora zrozumiałam bardzo dużo i ogromnie mu dziękuję, że je napisał.

Z okazji jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Lekarzy im. Prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza” Anna Dymna otrzymała od organizatorów wydarzenia statuetkę „Akrobaty” – za wieloletnie zaangażowanie w przebieg konkursu. Wyróżnienie wręczył aktorce gość specjalny gali, profesor Wojciech Szczeklik, syn patrona konkursu.

Pierwszą część uroczystości uświetniły piosenki 20-lecia międzywojennego w wykonaniu dr hab. n. med. Eweliny Sielskiej-Badurek, która jest nie tylko laryngologiem i lekarzem foniatrą, lecz także absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Podyplomowego Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W drugiej części odbył się koncert Janusza Radka.

Laureaci 9. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Lekarzy im. Prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”

Kategoria „Poezja”:

1. Kazimierz Pichlak – „Jestem. Marzyłem. Z żebra”
2. Monika Kunstman i Marek Gawlik – „Im eshkachech Yerushalayim”)
3. Barbara Rysz-Postawa – „Agatka. Kawałek szczęścia”

Kategoria „Proza”:

1. Karolina Kociszewska – „Pan P. i przyjaciele”
2. Katarzyna Wierzbicka – „Żelazne serce”
3. Halina Bogusz – „Krótka opowieść o początku”

Laureaci 10. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Lekarzy im. Prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”

W kategorii „poezja” nagród nie przyznano

Kategoria „Proza”:

1. Iwona Łęska – „Pudełko pamięci”
2. Monika Kunstman – „Sprzątając w garażu”, Anna Bronowicz – „Nadzieja”
3. Renata Paliga – „Traktat o podróży”, Adrianna Beczek – „Mała psychoza”

Główną nagrodę w konkursie stanowi statuetka wykonana przez znanego zakopiańskiego artystę rzeźbiarza, Karola Gąsienicę Szostaka. Jest to miniaturowa replika rzeźby stojącej przed budynkiem II Katedry Chorób Wewnętrznych w Krakowie, którą kierował profesor Andrzej Szczeklik.

Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przychodzi wena do lekarza” im. Profesora Andrzeja Szczeklika są Wydawnictwo Medycyna Praktyczna oraz Naczelna Izba Lekarska. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, od 2012 r., jest jednym z partnerów wydarzenia. Efektem tej współpracy stało się również coroczne wydawanie tomiku zawierającego zarówno utwory laureatów konkursu „Przychodzi wena do lekarza”, jak i Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa dobrze, że jesteście”.

Grzegorz Chajok

Fot.: Bartłomiej Bujas

Może Cię zainteresować

Mikołajkowa woń pierników

07.12.2021

Działo się, wczoraj działo w „Dolinie Słońca”. Nasi podopieczni z Radwanowic, mimo obostrzeń pandemicznych, przeżywali mnóstwo pozytywnych emocji. Najpierw piekli pierniki, potem oczekiwali mikołaja… Ich przyjaciele z firmy Cisco Kraków po raz kolejny okazali się niezawodni.

Wolontariusze, najlepszego Wam!

05.12.2021

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze i przyłączamy się do słów, które nagrała dla Was Anna Dymna.

Dołącz do newslettera