fbpx

Aktualności

Więcej niż rysowanie

03.12.2020

Dla naszych podopiecznych przygotowywanie prac na finałową aukcję „Choinek Jedynki” to coś znacznie więcej niż tylko tworzenie bożonarodzeniowych wyobrażeń, a następnie przedstawianie ich na papierze za pomocą kredek albo farb.

Dla nich radiowe aukcje to także nobilitacja, odzyskiwanie poczucia wiary w siebie, a przy tym spora radość. A potem… oczekiwanie wiadomości, za jaką kwotę słuchacze Programu Pierwszego Polskiego Radia kupią ich prace.

O wyborze sześciu prac na finałową aukcję 19. „Choinek Jedynki” – spośród wszystkich przygotowanych przez naszych podopiecznych z „Doliny Słońca” oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie – zdecydowała Anna Dymna. Powód do dumy może mieć 51-letnia Ula Woźniak z „Doliny Słońca”. 5 grudnia „pod młotek” w radiowym studiu pójdą aż dwa jej obrazki. Nic w tym dziwnego. Ula jest utalentowana. Jej twórczość prezentowana już była w jednej z galerii na krakowskim Kazimierzu, a także podczas premiery krakowskiej odsłony  multimedialnej wystawy „Van Gogh Alive”.

Ula, której dwie prace trafią na radiową aukcję, jest uzdolniona nie tylko plastycznie, ale też sportowo i aktorsko, fot.: Mateusz Sycz

– Prace Uli to dwa obrazy Matki Boskiej – mówi Szymon Miążek, terapeuta z ośrodka „Dolina Słońca”. – Oba były przygotowywane z wielką pieczołowitością, z ogromną starannością, inspirowane ikonami i techniką witrażu. Nasza niepełnosprawna intelektualnie podopieczna podejrzała je w książkach. Pierwszą z prac Ula zatytułowała „Matka Boska Szlachetna”, drugą – „Matka Boska Opiekunka”, która sprawuje pieczę nad całym Krakowem. Natomiast autorką trzeciej pracy, która z naszego ośrodka trafi na radiową licytację, jest bardzo uzdolniona Katarzyna Małek. Jej praca również została zaprezentowana podczas wystawy „Van Gogh Alive”.

Sporą satysfakcję może odczuwać także 22-letnia Ola Pelowska z WTZ w Lubiatowie. Również dwie prace jej autorstwa trafiły na finałową aukcję 19. „Choinek Jedynki”. Autorem trzeciej jest 29-letni Dorian Skrzypiec.

Dla Oli tworzenie prac to coś znacznie więcej niż tylko rysowanie albo malowanie, fot.: Arkadiusz Śliwiński

– Nasz placówka mieści się w niewielkiej nadbałtyckiej miejscowości – mówi Iwona Kochan, instruktorka terapii zajęciowej WTZ w Lubiatowie. – Dopóki nie powstała, osoby z niepełnosprawnościami spędzały głównie bezczynnie czas w swoich domach. Czuły się wykluczone z życia, zbędne. Teraz, gdy przychodzą do warsztatów, jest inaczej. Uczestnicy naszych WTZ są zaangażowani w prowadzone przez nas zajęcia. A możliwość wystawiania prac podczas ogólnopolskiej, radiowej aukcji to dla nich spore przeżycie, nobilitacja. Nie tylko wśród koleżanek i kolegów w WTZ. Również we własnych domach, wśród najbliższych, którzy nierzadko nie doceniali ich potencjału albo nawet wstydzili się, że mają w rodzinie osobę z niepełnosprawnością.

                                                                                                                 Katarzyna Cichoń

 

Dowiedz się więcej 

Czytaj też:

Sama tabletka stresu nie leczy

„Choinki Jedynki” z Igą Świątek

„Nie ma pacjenta. Jest człowiek”

Ruszyły 19. „Choinki Jedynki”

Pamiętaj! Potrzebujemy Twojego 1% podatku, aby każdego dnia wspierać potrzebujących. Również tych, którzy, ze względu na wysoki stopień niepełnosprawności, o pomoc dla siebie nie potrafią nawet prosić. Bądź z nami przez cały rok. Twój 1% wspiera dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Może Cię zainteresować

Najgorzej być samemu

24.04.2025

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie małżeństwo Agnieszki Iwanickiej-Zander i Jarosława Zandera. Pani Agnieszka choruje na schizofrenię paranoidalną. Pan Jarosław cierpi na depresję.

Pięknych, dobrych świąt

18.04.2025

Wraz z Anną Dymną składamy Państwu radosne życzenia wielkanocne: uśmiechu, spokoju, życzliwości, a przede wszystkim – miłości.

Dołącz do newslettera