fbpx

Aktualności

Wyłoniono finalistów 22. „Albertiany”

16.12.2021

15 grudnia, w siedzibie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, odbyło się posiedzenie jury, które wyłoniło finalistów 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

Jury w składzie: Małgorzata Godek-Wójcik, Barbara Stępniak-Wilk, Beata Paluch-Zarycka i Marcin Pałys (sekretarz) dokonało wyboru spośród 40 zespołów teatralnych oraz 61 solistów reprezentujących 89 ośrodków.

Obrady jury, fot.: Anita Morga

– Poziom spektakli, tradycyjnie, był bardzo zróżnicowany. Napłynęła duża liczba zgłoszeń. Pierwszy raz mamy taką sytuację, że odwróciły się proporcje pomiędzy liczbą zgłoszonych solistów, a liczbą zespołów teatralnych. Spowodowane jest to zapewne pandemią i zmianą sposobu pracy w placówkach. Trudno było dokonywać wyboru, bo zawsze jest trudno oceniać czyjeś możliwości, zdolności, wkład pracy, gdy jest się wyłącznie odbiorcą. Jesteśmy zadowoleni, że konkurs dalej cieszy się popularnością i mamy nadzieję, że grupy oraz soliści, którzy przeszli do następnego etapu, czyli konkursów scenicznych, będą mogli się zaprezentować. I nie wydarzy się nic, co mogłoby odebrać im przyjemność bycia na scenie – podsumowała Małgorzata Godek-Wójcik.

Z kolei Beata Paluch-Zarycka zauważyła:

– Obrady nie są łatwe, ponieważ zgłoszeń jest dużo. Jednak zawsze towarzyszy nam też spora satysfakcja i mamy wiele powodów do radości, uśmiechu, wzruszeń. Ja mam tylko jedną wielką prośbę, do wszystkich osób, które prowadzą grupy teatralne. Do wszystkich ludzi, którzy się zajmują teatrem. Wiem, że to nie jest łatwe, bo sama w teatrze pracuję. Starajmy się, dawać ludziom jak najwięcej ciepła, radości i uwagi, bo oni tego potrzebują, wszyscy. Ci, którzy w teatrze pracują.  Wszystko jedno, czy są to zawodowi aktorzy, czy są to amatorzy. Czy są to ludzie dorośli, czy są to dzieci. Czy są to osoby z niepełnosprawnościami, czy w pełni sprawne. Wszyscy tego potrzebujemy i naprawdę, nic więcej nie możemy sobie dać. Ani w pracy, ani tym ludziom, którzy przyjdą nas oglądać. Poza radością, ciepłem i uwagą. To jest moja wielka prośba do wszystkich ludzi, którzy się teatrem zajmują

Wyłonione przez jury grupy teatralne i soliści zaprezentują swoje przedstawienia i utwory wokalne w czasie finałów regionalnych, które odbędą się w lutym. Najlepsi wystąpią w czasie gali 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2022”, która odbędzie się 28 marca na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta.

Katarzyna Szostak

Może Cię zainteresować

Anna Dymna: Wolę być nikim

14.01.2022

„Od lat różne partie starają się wciągnąć mnie w swoje działania i wykorzystywać mnie i całą fundację do politycznych rozgrywek. Muszę przecież odmawiać, by nie zamienić walki o coś w walkę z kimś” – tłumaczy Anna Dymna.

Miłość ratuje

13.01.2022

Gośćmi jutrzejszego odcinka cyklu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będą Anna Kuźmin-Bura i Łukasz Siemież. W wyniku próby samobójczej pan Łukasz uszkodził kręgosłup. Porusza się na wózku.

Dołącz do newslettera