fbpx

Aktualności

Wyniki 7. konkursu „Każdy jest komuś potrzebny”

30.11.2018

Pięć szkół, dziesiątki pomysłów, wiele godzin pracy i niejedna wspólna akcja – tak, w wielkim skrócie, wyglądał przebieg konkursu o statuetkę „SuperWolo 2018”.

Decyzją jury nagrodę otrzyma klasa V b z Prywatnej Szkoły Podstawowej SALWATOR w Krakowie. Kapituła przyznała również jedno wyróżnienie.  – Decyzja o przyznaniu głównej nagrody dla klasy V b ze Szkoły Podstawowej SALWATOR była jednogłośna – mówi Daniel Wiśniowski, dyrektor oddziału Banku Santander i wieloletni wolontariusz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – W projektach, które zrealizowała zwycięska klasa, widać dużą dojrzałość i zaangażowanie. W filmiku, który był częścią sprawozdania, dzieci opowiadały o swoich refleksjach po zakończeniu projektu. Doskonale widać, że to nie były słowa czytane z kartki albo mówione „pod kamerę”, tylko autentyczne emocje i radość. Szczególnie ujęła mnie wypowiedź jednej z dziewczynek, która powiedziała, że najbardziej bała się tego, że nie uda im się wszystkim pomóc i będą musieli komuś odmówić. Największą radość w całej akcji sprawiło jej to, że mogli pomóc wszystkim, dla których zaplanowali pomoc.

– Dzieci miały fantastyczne pomysły, które chwyciły mnie za serce i głęboko wzruszyły – mówi Renata Mądry, przedstawicielka Szkoły Podstawowej w Kaszowie, której VI klasa zdobyła statuetkę „SuperWolo 2017”. – Wszystko było dokładnie przemyślane. Od momentu poszukiwania osób, które potrzebowały pomocy, poprzez przygotowanie akcji, jej zamknięcie i realizację sprawozdania.

Projekty zrealizowane przez klasę V b z SP SALWATOR

Uczniowie długo zastanawiali się nad tym, komu pomóc. Zapytali rodziców, zadzwonili do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i do Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”. Rozmawiali z pracownikiem Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, którego wcześniej odwiedzili, nawiązali kontakt ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, w którym uczą się niepełnosprawne dzieci. W ostatniej z placówek usłyszeli historię 18-letniego Piotrka, który jest niepełnosprawny intelektualnie, a jego największą pasją jest sport. Startuje m.in. na Olimpiadach Specjalnych. Od pewnego czasu najwięcej radości sprawia mu jazda na rowerze. Niestety, jego mamy, która wychowuje go samotnie, nie stać na zakup roweru. W trakcie treningów i przygotowań do zawodów Piotrkowi pożycza swój rower pani od wf-u. Jego wychowawczyni i pedagog powiedziały, że marzą o tym, żeby Piotrek dostał kiedyś nagrodę za swoją walkę z przeciwnościami i pasję do sportu. Uczniowie ze Szkoły SALWATOR od razu postanowili działać. Zorganizowali szkolny kiermasz, w trakcie którego sprzedawali upieczone przez siebie ciasta, a także pluszaki, gry, zabawy i książki. Tuż przed lekcjami, na szkolnym parkingu, myli szyby w samochodach rodziców, którzy przywozili dzieci do szkoły. Robili plakaty na temat planowanych wydarzeń. Opowiadali o Piotrku uczniom innych klas, zachęcając do tego, żeby oni również się zaangażowali.

„Dzięki naszej pracy i hojności społeczności szkolnej udało nam się zebrać pełną kwotę na wymarzony rower dla Piotrka. W sumie zebraliśmy 2810 zł!” – napisały w swoim sprawozdaniu dzieci i ich wychowawczyni.

Na filmiku, dołączonym do sprawozdania, widać moment, kiedy Piotrek wchodzi do klasy. Wie, że czeka tam na niego niespodzianka, ale nie wie, co się za tym kryje. Na końcu Sali znajduje się duży przedmiot nakryty kocem, na którym leżą balony. Kiedy Piotrek podnosi koc, widzi rower. Nietrudno sobie wyobrazić jego szczęście…

Ale na tym nie koniec działań zrealizowanych przez klasę V b. Uczniowie, odwiedzili również dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego Związku Kawalerów Maltańskich. A dokładnie grupę „Misiów” w wieku 4-7 lat, z różnego rodzaju niepełnosprawnościmi. Wśród nich były m.in. osoby niesłyszące i poruszające się na wózkach. Wspólnie uczestniczyli w zajęciach sensorycznych i przełamywaniu barier, nie tylko komunikacyjnych.

Trzeci, i ostatni projekt, dotyczył pani Basi – osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, która niemal w stu procentach jest zależna od innych, ale, niestety, mieszka samotnie.

„Pani Basia powiedziała nam, że najgorsze jest dla niej czekanie. Czekanie aż ktoś przyjdzie i zrobi jej coś do jedzenia. Przyjdzie i pomoże podnieść się z łóżka, ubrać i pójść do łazienki”. Dzieci postanowiły jej pomóc w sprzątaniu. „Podzieliliśmy zadania. Ktoś umył okna, dziewczyny sprzątnęły kuchenne szafki, inne osoby umyły łazienkę, chłopcy umyli koła od wózka, ktoś umył podłogę, odkurzył, pozbierał książki…”.

Nagroda dla wychowawczyni

– Dzieci wykonały wspaniałe działania, ale myślę, że ogromne podziękowanie należy się ich wychowawczyni, pani Iwonie Seweryn, która była inicjatorką wszystkich tych przedsięwzięć i starała się na każdym etapie, żeby dzieci jak najwięcej skorzystały z tego co robią i poczuły, że ich pomoc i zaangażowanie, mają wielką wartość. Mam nadzieję, że to będzie dla nich bardzo cenna, życiowa lekcja – mówi Katarzyna Walaszek, wicedyrektor fundacji Anny Dymnej, koordynatorka projektu „Każdy jest komuś potrzebny”.

Głównym celem projektu „Każdy jest komuś potrzebny” jest promowanie wolontariatu, a także rozwijanie postaw prospołecznych wśród uczniów szkół podstawowych w klasach IV-VI, w Krakowie i powiecie krakowskim. W tegorocznej edycji projektu, udział wzięło pięć szkół podstawowych (każdą ze szkół reprezentowała jedna klasa):

Szkoła Podstawowa im. Bogdana Jańskiego w Krakowie

Prywatna Szkoła Podstawowa Salwator w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr. 88, im. S. Żeromskiego w Krakowie

Prywatna Szkoła Podstawowa im. M. Reja w Krakowie

Szkoła Podstawowa im. ks. kard. A.S. Sapiehy w Bysinie

O przyznaniu statuetki SuperWolo 2018, zdecydowało jury w składzie:

Ewa Włodarczyk, dyrektor wydziału strategii edukacyjnej i pragmatyki zawodowej Kuratorium Oświaty w Krakowie;

Renata Mądry, przedstawiciel Szkoły Podstawowej w Kaszowie, której klasa VI zdobyła statuetkę „SuperWolo 2017”;

Marcin Pałys, kierownik Działu Pomocy Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” (przewodniczący jury);

Daniel Wiśniowski, dyrektor oddziału  Banku Santander i wieloletni wolontariusz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”;

Kapituła przyznała również wyróżnienie dla uczniów klasy V a ze Szkoły im. Bogdana Jańskiego w Krakowie, za wartościowe pomysły, zaangażowanie i skuteczność, oraz formę sprawozdania, w które zaangażowane zostały zarówno dzieci, jak i rodzice.

Wręczenie statuetki

Uroczyste wręczenie statuetki „SuperWolo 2018” odbędzie się 5 grudnia, w ośrodku „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach. Dla zwycięskiej klasy wystąpi Teatr „Radwanek”.

Dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom i dyrekcjom szkół, które wzięły udział w projekcie, za zaangażowanie w realizację wolontariackich pomysłów. Gratulujemy zwycięskiej i wyróżnionej szkole, a uczniów pozostałych szkół zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Pamiętajcie, że wolontariuszami możecie być przez cały rok.

 

Może Cię zainteresować

Wesołych świąt Wielkiej Nocy

28.03.2024

Drodzy Podopieczni, Wolontariusze, Przyjaciele i Darczyńcy, wraz z Anną Dymną i Januszem Świtajem uśmiechamy się do Was ciepło. Bądźmy razem, by na świecie było trochę jaśniej. Spokojnych i radosnych świąt Wielkiej Nocy.

Dołącz do newslettera