fbpx

Aktualności

Wyspa „Choinki Jedynki”

06.12.2023

Od poniedziałku trwają licytacje prac i darów dorosłych przyjaciół radiowej „Jedynki”. Aukcje przyniosły już ponad 65 tysięcy złotych. Bardzo miłe to wieści w dniu mikołajek. W tym roku Program Pierwszy Polskiego Radia swoją charytatywną akcję zorganizował po raz 22., dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko oraz „Wspólnoty Nadziei”.

Wszystko rozpoczęło się w minioną niedzielę. W gmachu Polskiego Radia po raz kolejny zgromadzili się dorośli przyjaciele „Jedynki”: ludzie sztuki, nauki, sportu i mediów, by malować swoje wyobrażenie świąt Bożego Narodzenia. Podobnie jak w minionych latach w gronie tym powitano władze Polskiego Radia, a także Agatę Kornhauser-Dudę, małżonkę prezydenta Polski, która nad „Choinkami Jedynki” po raz kolejny objęła honorowy patronat.

Pani prezydentowa zjawiła się nie tylko z uśmiechem i dobrym słowem, lecz także z pięknymi darami na aukcję, wykonanymi techniką decoupage. Również Anna Dymna, która w tym dniu założyła czapkę mikołaja, ofiarowała na ten cel własne rękodzieło. A Marcin Kusy, dyrektor i redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia, przekazał dar w postaci współprowadzenia z nim audycji  „Muzyczna Jedynka”. To zresztą nie wszystkie przedmioty szanowanych, znanych i lubianych, które trafiły w tym tygodniu „pod młotek” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. W charytatywną akcje radiowej „Jedynki” zaangażowali się także: Iga Świątek, Marta Manowska, Anna Puławska, Kalina Cyz, Hubert Hurkacz, Bartosz Zmarzlik, reprezentację Polski w piłce nożnej, Polski Związek Piłki Siatkowej, Poczta Polska i Polski Związek Piłki Nożnej.

– Ważne są w życiu sytuacje, które stają się pewne – mówiła do zebranych Anna Dymna. – Pewną rzeczą, od 22 lat, są „Choinki Jedynki”. Ta charytatywna akcja Programu Pierwszego Polskiego Radia to taka wyspa, do której z moimi podopiecznymi dopływam każdego roku na magicznej łódce i  gdzie, mimo zmieniającej się pogody, pór roku oraz nastrojów, zawsze znajdujemy życzliwość oraz zrozumienie. Bardzo za to dziękuję.

Alina Perzanowska, prezes fundacji „Wspólnota Nadziei”, która, w podkrakowskich Więckowicach, prowadzi Farmę Życia dla osób z głębokim spektrum autyzmu, nie kryła wzruszenia i wdzięczności za to, że kierowana przez nią organizacja może uczestniczyć w 22. „Choinkach Jedynki”.

– Prowadzenie naszej fundacji to potężny trud – mówiła. – Nasi podopieczni wymagają całodobowej opieki. Oni najlepiej czują się w towarzystwie życzliwego, wspierającego terapeuty. Stąd nasze finansowe problemy. Potrzebujemy pieniędzy na zatrudnianie specjalistów. Kiedy Ania Dymna wspominała o łódce, wyobraziłam sobie też sztormy, na które nieraz napotyka Farma Życia w Więckowicach. Nie chcemy zatonąć. Państwa akcja dodaje nam wiary, że przetrwamy groźne burze.

Cieszył nas widok ludzi nauki, sztuki, sportu, mediów, którzy z uśmiechem, pasją i starannością malowali w siedzibie Polskiego Radia swoje wyobrażenia magii świąt Bożego Narodzenia. Byli to: Teresa Lipowska, prof. Jarosław Gajewski, prof. Henryk Skarżyński, Maciej Wojtyszko, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Czesław Lang, Andrzej Rosiewicz, Magdalena Waligórska-Lisiecka i Mateusz Lisiecki-Waligórski, Przemysław Wyszyński, Monika Jarosińska, Wiktoria Jurczewska, Agata Konarska, Alicja Węgorzewska, Karol Dziuba, Przemysław Stippa, Arkadiusz Janiczek, Danuta Błażejczyk, Sonia Maselik, Mateusz Szymkowiak, Kuba Szmajkowski, Weronika Jaskółka i Jędrzej Jezierski oraz Norbert „Smoła” Smoliński. Dziękujemy Państwu.

Pozostając pod wrażeniem Waszego twórczego zaangażowania i hojności dotychczasowych Uczestników licytacji, czekamy na wielki finał 22. „Choinek Jedynki”. Odbędzie się on w najbliższą niedzielę.

Katarzyna Cichoń

Fot.: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Może Cię zainteresować

„Popatrzcie na nas i pomyślcie…”

01.03.2024

Kiedy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego unosi się kurtyna namalowana przez Henryka Siemiradzkiego i rozbrzmiewa „Miłość” Czesława Miłosza z muzyką Abla Korzeniowskiego, w wykonaniu chóru Vox Populi, w Krakowie rozpoczyna się coroczne, ogólnopolskie święto aktorów z niepełnosprawnością intelektualną.

Dołącz do newslettera