Gdyby Marek żył…
– Gdyby Marek żył, z pewnością byłby z nami na Rynku - mówiła podczas koncertu finałowego na krakowskim Rynku Głównym Danuta Grechuta, żona patrona III Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. – Jestem też bardzo mile zaskoczona radosną atmosferą tej imprezy. Przyznam, że wyobrażałam ją sobie nieco inaczej. Napotkałam tu jednak samo piękno i cudowny śpiew.
Piosenki Marka Grechuty dają siłę wielu pokoleniom Polaków, wskazują na to, co w życiu każdego człowieka najważniejsze i piękne, uczą rozpoznawać wartość codzienności. Nie dziwi więc, że to właśnie ten artysta stał się patronem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Ideą projektu jest bowiem wydobywanie tego, co ukryte i nieraz pomijane, pokazywanie, że poruszanie się na wózku, o kulach albo brak wzroku w żaden sposób nie przeszkadzają pięknemu, profesjonalnemu śpiewaniu.
Irena Santor wypuszcza z rąk białego gołębia
– Po Festiwalu moje życie uległo sporej zmianie – wyznał poruszający się o kulach Rafał Fusiek, który podczas ubiegłorocznego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki zajął 3. miejsce w kategorii dorosłych. – Chociaż nie zgłaszają się jeszcze do mnie agencje artystyczne, to jednak sporo koncertuję, poznaję nowych przyjaciół, przestałem żyć w zamknięciu. Moja codzienność nabrała jaśniejszych barw.
W podobnym tonie wypowiadał się Krzysztof Szymaszek, ubiegłoroczny zwycięzcą Festiwalu w kategorii dziecięcej.
– Przez ten rok wiele się wydarzyło – mówił 14-latek z Bierunia. – Sukces w finale Zaczarowanej Piosenki dał mi odwagę. Założyłem już własną kapelę, a pieniądze z nagrody przeznaczyłem między innymi na zakup keyboarda.
Wiele osób pamiętających ubiegłoroczny Festiwal dziwiła nieobecność na scenie niewidomego Łukasza Żelechowskiego, który, akompaniując sobie na badurze, w czerwcu 2006 roku podbił serca festiwalowej publiczności brawurowym wykonaniem po ukraińsku utworu „Czerwony pas, za pasem broń”. Zainteresowanych uspokajamy. Pan Łukasz ma się bardzo dobrze. Nie wziął udziału w próbach i koncercie, ponieważ chrzcił swoją córkę Rozalkę. Naturalnie po chrzcinach przybył na Rynek wraz z żoną.
Paweł Pastuszak i Ewa Bem
Do tegorocznej, 3. edycji konkursu napłynęło 298 zgłoszeń. W wyniku selekcji wyłoniono trzydziestu piosenkarzy, którzy 19 maja 2007 r. na scenie Amfiteatru w Łazienkach Królewskich walczyli o wejście do finału. Oceniało ich profesjonalne jury. Regulamin konkursu zakłada bowiem, iż uczestników traktuje się bez żadnej taryfy ulgowej.
Podobnie jak w poprzednich latach, finalistom tegorocznego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty towarzyszyły na Rynku gwiazdy: Ewa Bem, Kasia Nosowska, Ewelina Flinta, Zbigniew Wodecki, Kuba Sienkiewicz i Artur Gadowski. Ale finaliści śpiewali również bez pomocy gwiazd, a wszystko to pod czujnym okiem jury złożonego z osób, które na co dzień, zawodowo zajmują się muzyką, sztuką wokalną oraz ruchem scenicznym.
Chociaż wszyscy niepełnosprawni wokaliści mieli już za sobą mniejsze lub większe doświadczenia koncertowe, to jednak przed wejściem w blask reflektorów na scenie usytuowanej pod Ratuszem szczerze przyznawali, że mają tremę.
– Cóż… Takie jest życie ludzi występujących publicznie – mówiła z łagodnym uśmiechem Kasia Nosowska. – Nawet największych profesjonalistów trema dopada podczas koncertów.
Podczas ceremonii otwarcia Finału III Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, Irena Santor, duchowa opiekunka konkursu wypuściła z rąk białego gołębia. Następnie wszyscy uczestnicy koncertu zaśpiewali festiwalowy hymn, czyli „Asę Tadarasę”. W tym roku zostały w nią wplecione słowa utworu Marka Grechuty „Ważne są tylko te chwile, których jeszcze nie znamy”.
Kamil Czeszel i Artur Gadowski
Zmagania rozpoczął występ najmłodszych wokalistów. Kamil Czeszel, wspólnie z Arturem Gadowskim, zaśpiewał „Szczęśliwego Nowego Jorku” i – samodzielnie – „Dziwny jest ten świat”. Katarzyna Olesińska wystąpiła z Kubą Sienkiewiczem wykonując utwór „Co ty tutaj robisz?”. Bez pomocy gwiazdy zaśpiewała „Tyle słońca w całym mieście”. Paweł Pastuszak wystąpił z Ewą Bem śpiewając piosenkę „Pomidor”. Następnie wykonał utwór „Pokolenie”. Kasia Nosowska towarzyszyła Karolinie Sawce w piosence „Teksański”. Następnie trzykrotna uczestniczka Finałów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki zaśpiewała „Śpij, bajki śnij”. Po niej zaprezentowała się jeszcze Kasia Wachnik z Ewelina Flintą („Goniąc za cieniem” i „Dwie bajki”), a następnie Tomasz Kowalik oraz Zbigniew Wodecki („Znajdziesz mnie znowu” i „Bracka”). Zwyciężczynię w tej kategorii wiekowej jury wybrało jednogłośnie i bez dłuższych rozterek. Została nią Karolina Sawka. Przypomnijmy, że był to już trzeci występ Karolinki w Finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Powiedzenie: „Do trzech razy sztuka” w tym przypadku znalazlo pelne potwierdzenie. Młoda wokalistka nie kryła wzruszenia i radości.
Katarzyna Wachnik i Ewelina Flinta
– Każdy marzy o takim zwycięstwie – mówiła po odebraniu nagrody. – Jestem niezwykle szczęśliwa. Ale z drugiej strony, żałuję, że nie będę mogła po raz kolejny brać udziału w festiwalu. Jego atmosfera jest nie do opisania. Sam udział w tej imprezie staje się dla każdego wspaniałą i wielką przygodą.
W kategorii dorosłych wystąpiła inna festiwalowa weteranka– Katarzyna Nowak. W towarzystwie Zbigniewa Wodeckiego zaśpiewała najpierw „Z tobą chcę oglądać świat”, a samodzielnie – „Zawsze tam, gdzie ty”. Adam Podsiad wraz z Ewą Bem zaprezentował utwór „Podaruj mi trochę słońca”, potem zaśpiewał „Ważne”. Justyna Adamska wraz z Arturem Gadowskim wykonała „Nadzieję”, sama zaś – „Wznieś serce nad zło”. Łukaszowi Baruch-Skonieckiemu w piosence „Żałuję” towarzyszyła Ewelina Flinta. Wokalista zaprezentował także „Moją drogę”. Kuba Sienkiewicz oraz Dominik Strzelec zaśpiewali „Człowieka z liściem na głowie”. Po nim zaś zaprezentował „Tak bardzo się starałem”. Ostatni finalista Grzegorz Dowgiałło wraz z Kasią Nosowską wykonał utwór „Kochaj mnie mimo wszystko”, a sam zaśpiewał „Na, na”. Na wydanie werdyktu w tej kategorii wiekowej jury potrzebowało nieco więcej czasu. W wyniku burzliwej rozmowy podjęło decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca Justynie Adamskiej.
2. Tomasz Kowalik (nagroda – 10000 zł)
3. Kamil Czeszel (nagroda – 5000 zł)
Kategoria dorosłych:
1. Justyna Adamska (nagroda – roczne stypendium po 2000 miesięcznie)
2. Dominik Strzelec – (nagroda – 10000 zł)
3. Katarzyna Nowak i Grzegorz Dowgiałło ex aequo (nagroda 5000 zł)
Katarzyna Olesińska – 11 lat, Człuchów
Tomasz Kowalik – 11 lat, Ruda Śląska
Paweł Pastuszak – 12 lat, Jaworzno
Katarzyna Wachnik – 13 lat, Radzyń Podlaski
Karolina Sawka – 14 lat, Chojna
Kamil Czeszel – 16 lat, Toruń
Adam Podsiad – 17 lat, Kolno
Justyna Adamska – 18 lat, Kołecko
Grzegorz Dowgiałło – 19 lat, Chojnowo
Dominik Strzelec – 19 lat, Zielonka
Katarzyna Nowak – 24 lata, Wrocław
Łukasz Baruch-Skoniecki – 27 lat, Dąbrowa Górnicza