fbpx

Aktualności

Z „Doliny Słońca” dla WOŚP

28.01.2021

Pandemia sprawia, że nasi podopieczni z „Doliny Słońca” nie mogą kwestować w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Postanowili jednak wspierać Orkiestrę. Cieszą się, że na licytację Sztabu WOŚP przy Gazecie Krakowskiej trafiła praca ich kolegi Edwarda Grabowskiego.

Prace Edwarda były wielokrotnie wyróżniane w konkursach i eksponowane w krakowskich galeriach. Ostatnim jego sukcesem, z września 2020 r., był udział w konkursie plastycznym „Między Niebem a Ziemią”. Jury, złożone z historyków sztuki i znawców gatunku art brut, oceniając ponad 200 prac, przyznało mu nagrodę główną – możliwość zrealizowania własnej wystawy.

Anna Dymna i Edward Grabowski podczas wernisażu w Galerii 2 Światy na krakowskim Kazimierzu, fot.: archiwum fundacji

– Edward używa wyłącznie pasteli olejnych. Zdziera z nich papierowe osłonki i bokiem wypełnia przestrzenie. Potrafi narysować nawet pięć prac dziennie. Jego kompozycje są bardzo kolorowe, dokładnie rozplanowane. Najpierw przygotowuje rysunek. Posługuje się długimi pociągnięciami. W centrum jest postać. Następnie zamalowuje przestrzenie, które pierwotnie podzielił na części.  Edek nie tworzy małych prac. Ma zwykle oddzielny stolik, żeby rozłożyć swoje duże formaty – opowiadała  Ewa Toboła, terapeutka z „Doliny Słońca”.

Od wielu lat Anna Dymna i podopieczni z „Doliny Słońca” kwestowali dla WOŚP na krakowskim Rynku, fot.: archiwum fundacji

Anna Dymna, otwierając, w grudniu 2019 roku, wernisaż wystawy w Galerii 2 Światy na krakowskim Kazimierzu, tak mówiła o pracach osób z niepełnosprawnością intelektualną:

– Byłoby naprawdę fantastycznie, gdyby w każdej profesjonalnej galerii wisiały takie obrazy. Pracami naszych podopiecznych zachwycają się ludzie, którzy znają się na malarstwie, bo z tych obrazów emanuje coś tak dziwnego, że chce się je mieć. Ci artyści malują przede wszystkim sercem, oni mają niezwykłą wyobraźnię. Wśród ludzi z niepełnosprawnościami intelektualnymi znajdują się niezwykle utalentowani artyści, którzy nie mają szansy się przebić ze swoimi dziełami.  W niektórych krajach panuje snobizm na tego typu obrazy. Dobrze, aby ludzie uwierzyli, że one mają pewną magię, chociażby taką, że kiedy je kupisz i powiesisz, to wiesz o tym, że komuś dzięki temu będzie żyło się lepiej. Jakaś dziwna emocja przelana na te obrazy powoduje, że one po prostu działają. Wystawy, jak ta, mogą jednak rozbudzić tego rodzaju snobizm.

Wylicytuj pracę Edwarda Grabowskiego dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wymiary ramy: 40×50 cm

Licytuj 

Nasza e-skarbonka 

 

 

 

Może Cię zainteresować

Człowiek spełniony

26.02.2021

Sześć lat spędził na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Dziesięć kolejnych – w 24-metrowym pokoju mieszkania rodziców. Autobiografię „Dwanaście oddechów na minutę” pisał trzymając ustami ołówek. Stukał nim w klawiaturę komputera.

Odwstydzanie schizofrenii

25.02.2021

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie chorująca na schizofrenię paranoidalną Katarzyna Szczerbowska-Kisielińska, rzeczniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, oraz jej córka, Aleksandra.

Dołącz do newslettera