fbpx

Aktualności

Za nami 27. MTK® w Krakowie

29.10.2024

Ostatnie dni były bardzo intensywne. Od 24 do 27 października odbywały się 27. Międzynarodowe Targi Książki® w Krakowie. W tym roku ponownie mogliśmy być ich częścią. Stoisko fundacji można było odwiedzić w EXPO Kraków (w hali „Wisła”) pod numerem C74. W sobotę na targach pojawiła się Anna Dymna.

Nasi pracownicy oraz wolontariusze przez cztery dni opowiadali odwiedzającym o podopiecznych i prowadzonych przez fundację działaniach. Przede wszystkim o dwóch projektach – Ogólnopolskim Konkursie Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” oraz Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Do obu aktualnie zbieramy zgłoszenia.

Każda osoba przybyła do naszego stoiska mogła nabyć, za dobrowolną darowiznę, rękodzieło wykonane przez podopiecznych. Tworzyli je oni podczas zajęć w „Dolinie Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Spotkajmy się” w nadmorskim Lubiatowie.

Grupa czterech osób pozuje do zdjęcia. Wszyscy się uśmiechają. Po lewej stronie stoi wysoki mężczyzna. Jest łysy i ma okulary. Ubrany jest w czarną koszulkę z krótkim rękawem. Na niej jest nadruk – biały szkic osoby. Mężczyzna jest w ciemnych jeansach. Na szyi ma ciemną smycz z identyfikatorem. Za mężczyzną stoi młody chłopak. Ma krótkie, blond włosy. Ubrany jest w czarną koszulkę z nadrukiem. Widać go od pasa w górę. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. Obok, po prawej stronie stoi kobieta. Jest niższa od pozostałych osób. Ma długie, brązowe, proste włosy. Ubrana jest w białą koszulkę z długim rękawem i jeansy. Na szyi ma różową apaszkę i zieloną smycz z identyfikatorem. Skrajnie po prawej stronie stoi młody mężczyzna. Ma kręcone, jasne, krótkie włosy. Nosi okulary. Ubrany jest w zieloną koszulkę, a na niej ma granatowy, rozpinany sweter. Widać go od pasa w górę. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. Przed wszystkimi osobami na zdjęciu stoi biała lada. Zapełniona jest kolorowymi przedmiotami. Stoi tam też puszka na datki oraz kartki informacyjne. W tle, za grupą osób, widać zielono-białą ścianę. Widać na niej fragment neonowego napisu oraz logo i napis „Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko”. Na białej ścianie widać nadrukowane, czarne szkice kobiecych twarzy.

Kierownik naszego Działu Pomocy Marcin Pałys, terapeutka Karolina Janur-Mikulska  oraz wolontariusze: Franciszek i Sebastian na stoisku fundacji, fot.: Monika Krzysztofik-Hanarz

Obecni na targach miłośnicy czytelnictwa mogli znaleźć coś dla siebie także u nas. Dostępne były bowiem tomiki poezji wydane w ramach konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście” – w których znajdują się nagrodzone wiersze, wraz z utworami wyróżnionymi w konkursie literackim „Przychodzi wena do lekarza”. Dzięki hojności darczyńców, podczas całego wydarzenia, udało się nam zebrać 5598,76 zł. Kwota ta będzie przekazana na działalność ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych fundacji oraz finansowanie budowy, wyposażenia i funkcjonowania ośrodka wytchnieniowego przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lubiatowie.

– Lubimy wracać na krakowskie targi książki, bo dzięki organizatorom za każdym razem czujemy się w hali EXPO Kraków jak u siebie. Jest to też ten rodzaj wydarzenia zewnętrznego, w którego organizację zaangażowani są praktycznie wszyscy. Pracownicy z krakowskiego biura przygotowują stoisko. Podopieczni z obu ośrodków wraz z terapeutami przygotowują rękodzieło, które później na miejscu dumnie prezentują wolontariusze, terapeuci z ośrodka w Radwanowicach oraz pracownicy biura. Obserwujemy, że takie działania spajają nas i dodają wszystkim energii. Takie momenty są niezwykle ważne dla każdego zespołu – mówiła Anita Morga, specjalistka ds. PR i marketingu.

Trzy osoby pozują do zdjęcia. Widoczni są od pasa w górę. Wszyscy się uśmiechają. Po lewej stronie stoi wysoki, młody mężczyzna. Ma średniej długości, jasnobrązowe włosy. Ubrany jest w zieloną koszulkę z krótkim rękawem, a pod nią widać długi rękaw czarnej koszulki. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. Po środku stoi kobieta. Jest niższa i sporo starsza od mężczyzny. Ma długie, brązowe, kręcone włosy. Ubrana jest w czarną koszulkę, a na niej ma białą koszulę z długim rękawem. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. Po prawej stronie stoi młoda kobieta. Ma długie, blond włosy, lekko pofalowane. Ubrana jest w zieloną koszulkę z krótkim rękawem. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. W tle widać fragment neonowego napisu na zielonej ścianie oraz białą ścianę z napisem „Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko”. Na jej fragmencie widać nadrukowane, czarne szkice kobiecych twarzy.

Anna Dymna z wolontariuszami Mateuszem i Marią, fot.: Monika Krzysztofik-Hanarz

Wolontariusze zaangażowani w prowadzenie stoiska fundacji byli bardzo podekscytowani. Z uśmiechem rozmawiali z każdym, kto postanowił zatrzymać się i dowiedzieć więcej o działaniach Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

– Najpiękniejsza w naszym działaniu, z pozycji wolontariusza, jest możliwość spotkania z ludźmi, którzy przyjeżdżają na targi książki specjalnie dla nas. Chcą zobaczyć się i porozmawiać z nami oraz z pracownikami i Anną Dymną. Są to ludzie z każdego zakątka Polski. Z niektórymi znamy się już dłuższy czas. Natomiast rozmowy z tymi, którzy pojawiają się przy fundacyjnym stoisku po raz pierwszy, bardzo podnoszą mnie na duchu. Naszym celem jest rozmowa z drugim człowiekiem.  Dzielenie się możliwościami, jak można pomóc innym. To jest najpiękniejsze w tym wolontariacie – mówił wolontariusz Maciej.

Kobieta i mężczyzna pozują do zdjęcia. Oboje się uśmiechają. Kobieta stoi po lewej stronie, a mężczyzna po prawej. Oboje są widoczni od popiersia w górę. Pozują, przytuleni do siebie. Kobieta ma długie, brązowe, kręcone włosy. Ma na sobie czarną koszulkę, a na niej białą koszulę z długim rękawem. Mężczyzna jest wyższy od kobiety. Ma włosy spięte w mały kok na czubku głowy. Nosi okulary z ciemnymi, grubymi oprawkami. Ma ciemno-siwą brodę. Ubrany jest w podkoszulek z kolorowym nadrukiem, a na nim ma granatową marynarkę z przypinką na klapie. Za nimi półka z kwiatami w doniczkach i jasna ściana z napisami „Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie” i „International Book Fair in Krakow”.

Anna Dymna z Łukaszem Wojtusikiem, fot.: Monika Krzysztofik-Hanarz

W sobotę Anna Dymna pojawiła się podczas transmisji w Telewizji Targowej. Z Łukaszem Wojtusikiem rozmawiali o poezji. Szczególnie poruszony został temat wierszy pisanych przez osoby z niepełnosprawnościami. Anna Dymna prowadziła również rozmowę z siostrą Małgorzatą Chmielewską. Spotkanie to skupiło się wokół najnowszej książki siostry pt. „Majątek mam w dziurawych butach”.

– Był to dla nas wyjątkowy czas. Byliśmy zaskoczeni tak wielką liczbą osób i bardzo cieszyliśmy się z licznych odwiedzin na naszym stoisku. Opowiadaliśmy o fundacji i zapraszaliśmy do współpracy różne osoby, które są zainteresowane wolontariatem. Jesteśmy bardzo zadowoleni i wdzięczni za możliwość zaprezentowania stoiska Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Już teraz czekamy na kolejną edycję targów – podsumowała Maja Jaworska, wiceprezeska i dyrektorka fundacji.

Pragniemy serdecznie podziękować organizatorom 27. Międzynarodowych Targów Książki® w Krakowie, za zaproszenie, gościnę i otwartość. Już od kilku lat mamy przyjemność być częścią tego niezwykłego wydarzenia.

Podziękowania kierujemy również do Łukasza Wojtusika, prowadzącego rozmowę z Anną Dymną w TV Targowej.

Każdy z czterech dni targów obfitował w wiele ciekawych rozmów, szerokich uśmiechów i pozytywnych emocji. Cieszymy się, że tak chętnie nas odwiedzaliście. Z radością i niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

Dominika Sułkowska

Może Cię zainteresować

Działaj razem z nami

29.10.2024

Jesteś studentem? Lubisz miło spędzać czas w gronie uśmiechniętych ludzi? Drzemie w Tobie chęć zrobienia czegoś dobrego? Jeśli choć jedna odpowiedź na te pytania brzmi twierdząco, zapraszamy Cię do Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Zasil nasze szeregi superbohaterów w zielonych koszulkach.

„Choinki” na Was czekają

28.10.2024

Kochani, młodzi Artyści, znowu na Was bardzo liczymy. Na Waszą wyobraźnię, talent, pasję, pomysłowość i świeżość spojrzenia. Ruszyły 33. „Choinki Jedynki – POMAGAMY” – tegoroczna akcja charytatywna Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Dołącz do newslettera