fbpx

Aktualności

Za rok jubileuszowa „Albertiana”

09.03.2009

Na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego odbył się dzisiaj IX Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”. Były piękne przedstawienia, oryginalne role i radość, z bycia na scenie.

– Osoby niepełnosprawne intelektualnie są skarbami, o czym my – sprawni, nie zawsze wiemy i pamiętamy. To są osoby czyste jak łza, niewinne jak dzieci. Teatr jest dla nich świetną terapią. Porządkuje im rzeczywistość. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. Są czegoś pewni. A kiedy grają – to grają całym sobą. Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają, cieszą się tym, że mogą być na scenie. Ludzie, którzy przychodzą na „Albertinę” to widzą, dlatego jak już raz przyjdą na festiwal, to potem na niego wracają – mówiła wczoraj Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo Wszystko”, pomysłodawczyni „Albertiany”.

Osoby, które zasiadły wczoraj na widowni, mogły się osobiście przekonać o tym, jaką siłę mają te słowa. Teatr Słowackiego był wypełniony do ostatniego miejsca. Byli zaproszeni goście, rodziny i przyjaciele aktorów, terapeuci, ale też mieszkańcy Krakowa, którzy byli ciekawi tego, czym jest „Albertiana” i jak osoby niepełnosprawne intelektualnie radzą sobie na scenie. A radzą sobie świetnie! Zobaczyliśmy pięć zwycięskich zespołów teatralnych z całej Polski i pięciu najzdolniejszych solistów. Każdy z widzów mógł znaleźć coś dla siebie, było refleksyjnie i nastrojowo, ale też wesoło i zabawnie. Było tak, jak być powinno w teatrze najwyższej klasy. Każdy z widzów wychodził z niego o wiele bogatszy…

Zespoły, które można było wczoraj zobaczyć w Teatrze Słowackiego zdystansowały kilkadziesiąt innych grup z całej Polski, które zgłosiły się na „Albertianę”. I tak: Teatr plastyczny „Promień” z Sępólna Krajeńskiego zaprezentował przedstawienie pt. „Poeci nie zjawiają się przypadkiem”; Zespół Teatralny „Akcent” ze Zgierza pokazał „Kulisy” niełatwej pracy aktorów, wykazując się przy tym wdziękiem i sporą dawką humoru; Zespół Teatralno-Muzyczny „Prawie na serio” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Radwanowicach-Czernichowie przeniósł widzów na Dziki Zachód, gdzie porządku pilnuje dzielny Szeryf, ale zdarza się też, że od czasu do czasu potrzebuje on również pomocy mieszkańców miasteczka. W grupie łatwiej przecież odnaleźć poczucie bezpieczeństwa… Czwarty ze zwycięskich zespołów – Zespół Teatralny „Wojtuś” z Kraśnika przeniósł nas w świat poezji, prezentując przedstawienie „Sen o trawie” w oparciu o wiersze ks. Jana Twardowskiego. Nie zabrakło również akcentów krakowskich, „Albertiana” odbywa się przecież w Grodzie Kraka – Zespół Teatralny „Muminek Blues Band” z Wrocławia zaprezentował „Legendę o Smoku Wawelskim”. Jak co roku, ze sceny popłynęło też sporo dobrej muzyki, wiele znanych i lubianych piosenek wykonanych przez najlepszych solistów „Albertiany”.

Usłyszeliśmy m.in. „Do kołyski” Dżemu w wykonaniu Adama Strzeleckiego z Grudziądza, piosenkę z repertuaru Hanki Ordonówny pt. „Miłość ci wszystko wybaczy” zaśpiewaną przez Edytę Ratajczak, a także piosenkę Janusza Senta i Wojciecha Młynarskiego pt. „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę” w wykonaniu Grzegorza Giermka. Paweł Szwed, reprezentujący Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Razem” w Sulęcinie, zaśpiewał piosenkę „Czas nas uczy pogody” z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej, a Jurek Przytomski utwór „Ach te twoje oczy”, który niejedną dziewczynę z widowni poderwał do tańca.
Jak co roku nie zabrakło również gości. Tradycyjnie już widzowie mogli zobaczyć Teatr „Radwanek” w jego najnowszej bajce pt. „O komarze i orkiestrze” napisanej przez Igora Sikiryckiego. Można było usłyszeć głosy znanych krakowskich aktorów, zobaczyć piękne stroje zaprojektowane przez Ryszarda Melliwę, posłuchać muzyki skomponowanej przez Andrzeja Zaryckiego do piosenek autorstwa Macieja Wojtyszki. Był też morał mówiący o tym, że nie warto się w życiu wpatrywać wyłącznie w samego siebie, bo tylko mądra współpraca z innymi przynosi prawdziwą radość. Aktorzy „Radwanka” jak zwykle mieli mnóstwo frajdy.– Byłam na „Albertianie” już kilka razy, ale ciągle się cieszę tak samo – mówiła dziennikarzom Ula. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście z Ukrainy, czyli Teatr „Nika” z Czerwonogrodu, który zaprezentował spektakl pt. „My i Królowa Śniegu”, opowiadający o miłości, której nic nie jest w stanie pokonać.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, współorganizatora „Albertiany”: „Albertiana” to ogromne święto niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, ale jest to również święto terapeutów, instruktorów i dyrektorów ośrodków, którzy troszczą się o zespoły i przygotowują z nimi kolejne przedstawienia. Dla nich występ ich teatrów na scenie „Słowackiego” to również wielkie przeżycie.
Ksiądz Tadeusz zdradził również plany dotyczące X „Albertiany”, która odbędzie się już za rok: Będziemy się starali, aby jubileuszowa „Albertiana” była festiwalem o zasięgu międzynarodowym. Zamierzamy zaprosić kilka zespołów z całej Europy. Nawiązaliśmy już współpracę ze stowarzyszeniami, które prowadzą grupy teatralne m.in. na Ukrainie, we Francji, w Holandii i na Korsyce. Wszystko powinno się udać.

Jak co roku w czasie „Albertiany”, Fundacja im. Brata Alberta wręczyła Medale św. Brata Alberta osobom, które w sposób szczególny wspierają osoby z niepełnosprawnościami i ich bliskich.
Do grona szacownych laureatów dołączyli w tym roku:
Ewelina Flinta, ks. Jörg Eckstein z Niemiec i Fundacja ING Dzieciom Banku Śląskiego.
– Ten medal ma w sobie jakąś tajemnicę. Wszystkim, którzy go otrzymują, odmienia życie – powiedziała nagrodzonym Anna Dymna, która również jest laureatką medalu.
– Moje życie już zaczęło się zmieniać – mówiła z uśmiechem Ewelina Flinta. – Kiedy dowiedziałam się o tym, że dostanę Medal św. Brata Alberta, długo zastanawiałam się nad tym, czy w ogóle na niego zasłużyłam. Zwłaszcza gdy zobaczyłam listę dotychczasowych laureatów. Ale takie rozmyślanie niewiele da, dlatego postanowiłam, że będę robić wszystko co mogę, żeby zasłużyć na to piękne wyróżnienie – podkreśliła piosenkarka, która zadedykowała Annie Dymnej utwór Johna Lennona „Imagine”:
You may say that I’m a dreamer
But I’m not the only one
I hope someday you’ll join us
And the world will live as one…

(tłum. „Możesz mnie nazwać marzycielem
Ale nie jestem jedyny
Mam nadzieję, że któregoś dnia przyłączysz się do nas,
A świat będzie żył w jedności…)

Płynęło ze sceny przypominając o tym, co w życiu ważne… Kolejna „Albertiana” już za rok!

Dziękujemy wszystkim osobom i firmom, które pomogły nam w zorganizowaniu tegorocznej Albertiany. W sposób szczególny dziękujemy Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – głównemu sponsorowi Albertiany, oraz Panu Krzysztofowi Orzechowskiemu, dyrektorowi Teatru im. Juliusza Słowackiego. Bez ich życzliwości i serca ten Festiwal nie mógłby się odbyć, ani tak pięknie udać!

Zwycięskie zespoły teatralne:

REGION I
(woj. kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie)
I miejsce: Teatr Plastyczny „Promień” Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim za przedstawienie pt. „Poeci nie zjawiają się przypadkiem..”
II miejsce: Zespół teatralny „Terapia” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Tczewie za przedstawienie pt. „Przystanek łąka”.
III miejsce: Zespół Teatralny „Pasja” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło Stargard za przedstawienie pt. „Jestem”.

REGION II
(woj. mazowieckie, podlaskie, łódzkie)
I miejsce: Zespół teatralny „AKCENT” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Zgierzu za przedstawienie pt. „Kulisy”.
II miejsce:Zespół Teatralny „Karambol” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łasku za przedstawienie pt. „Plotka”.
III miejsce: Zespół Teatralny „Kameleon” ze Środowiskowego Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Łodzi za przedstawienie pt. „Lata 20., lata 30…”

REGION III
(woj. małopolskie, śląskie, opolskie)
I miejsce: Zespół teatralno-muzyczno-taneczny „ Prawie na serio…” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Radwanowicach-Czernichowie Fundacji im. Brata Alberta za przedstawienie pt. „Kowbojskie ranczo”.
II miejsce: Zespół Teatralny „KERA-KELO” ze Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach za przedstawienie pt. „Kaczuszka Pogaduszka”.
III miejsce: Zespół Teatralny „Włóczykije” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dominikowicach za przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”.

REGION IV
(woj. podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie)
I miejsce: Teatr ,,Wojtuś” z Zespołu Szkół Specjalnych w Kraśniku za przedstawienie pt. ,,Sen o trawie”.
II miejsce: Zespół Teatralny „Żułów” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Zakładu Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Niewidomych Kobiet w Żułowie za przedstawienie pt. „Cztery świece”.
III miejsce: Zespół Teatralny „Przeminęło z wiatrem” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rymanowie za przedstawienie pt. „Mrówki i cukierek”

REGION V
(woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie)
I miejsce: Grupa Teatralna „Muminek Blues Band” z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Muminki” we Wrocławiu za przedstawienie pt. „Legenda o Smoku Wawelskim”.
II miejsce: Zespół Teatralny „Teatr Tańca” ze Stowarzyszenia Świętego Celestyna w Mikoszowie za przedstawienie pt. „Droga do miłości”.
III miejsce: Zespół Teatralny „Kameleon” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krośnie Odrzańskim za przedstawienie pt. „Opowieść o miłości”.

Może Cię zainteresować

Dzięki dobrym ludziom

12.04.2024

Roman kończy w tym roku 61 lat. Jest życzliwy, uśmiechnięty, taktowny, sumienny. I trochę nieśmiały. Lubi pomagać innym. Dlatego uważa siebie nie tylko za uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Z dumą zaznacza, że jest też wolontariuszem Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Kilka lat temu wolontariat Romana został doceniony. Za wspieranie koleżanek i kolegów otrzymał – od dyrekcji fundacji – aparat fotograficzny.

Liczy się autentyczność

11.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie ppłk rez. pil. dr inż. Tomasz Czerwiński, wykładowca Lotniczej Akademii Wojskowej, który uległ wypadkowi lotniczemu.

Dołącz do newslettera