fbpx

Aktualności

Zapraszamy na konferencję prasową

03.01.2019

Wszystkich przedstawicieli mediów uprzejmie zapraszamy na konferencję prasową poświęconą 19. Festiwalowi Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, która, 7 stycznia, o 11.00, odbędzie się w krakowskiej restauracji „Biała Róża”.

Finał tegorocznej „Albertiany” będzie miał miejsce 18 marca 2019 r., na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obecnie, w pięciu regionach Polski, trwają przygotowania do etapu półfinałowego tego niezwykłego konkursu, który organizujemy wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta.

Pomysłodawczynią „Albertiany”, której pierwsza edycja odbyła się w 2001 r., jest Anna Dymna.

Chciałam, żeby ten festiwal był w pełni profesjonalny. Tak go sobie wymyśliłam i zorganizowałam, korzystając z pomocy wielu wspaniałych ludzi. Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby niepełnosprawnych wciągnąć do naszego świata, a nie, jak to zazwyczaj bywa, urządzać dla nich imprezę gdzieś na uboczu i przy pustej niemal widowni. Pamiętam jak zaproszono mnie kiedyś na jeden z takich festiwali. Miałam tam czytać wiersze. Na wielkim stadionie była tylko garstka ludzi, wkoło puste miejsca. Kiedy wchodziłam na scenę, minęłam się z terapeutką, która płakała. Tłumaczyła mi: „Przez cały rok przygotowywaliśmy naszą inscenizację, a teraz nikt na nią nie patrzył” – wspomina aktorka.

Fot.: Jarosław Praszkiewicz

Konferencję w restauracji „Biała Róża” poprowadzą ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, oraz Jan Bujnowicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łodzi, który prowadzi Fundacja im. Brata Alberta. Spotkanie będzie też okazją do poznania tegorocznych laureatów Medalu Świętego Brata Alberta. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom szczególnie zasłużonym we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami (dotychczas otrzymali je m.in.: Agata Kornhauser-Duda, ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Jerzy Buzek, Robert Korzeniowski, prof. Andrzej Zoll, Otylia Jędrzejczak, Małgorzata Kożuchowska i Agnieszka Radwańska).

„Albertiana” to nie tylko prezentacja i promocja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie z całej Polski. To przede wszystkim udowadnianie, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji. I że na podstawowym, najbardziej ludzkim, poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami.

Bardzo liczymy na promowanie „Albertiany” przez przedstawicieli mediów oraz wspieranie naszych działań służących zmienianiu społecznego wizerunku osób z niepełnosprawnościami.

Może Cię zainteresować

Pięknych, dobrych świąt

18.04.2025

Wraz z Anną Dymną składamy Państwu radosne życzenia wielkanocne: uśmiechu, spokoju, życzliwości, a przede wszystkim – miłości.

Na granicy życia

17.04.2025

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie małżeństwo Anny i Marcina Balickich. Pan Marcin ma wszczepioną pompę, która wspomaga pracę serca.

Dołącz do newslettera