fbpx

Aktualności

Zapraszamy na retransmisję gali 23. „Albertiany”

29.03.2023

Gala 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana” udowodniła po raz kolejny, że nasz konkurs to wyjątkowe święto dla wszystkich jego uczestników: zarówno grup teatralnych, solistów, jak i ich opiekunów.

Ten rok jest szczególny. Przypada w nim 20-lecie działalności Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz 35-lecie istnienia Fundacji im. Brata Alberta. Witając uczestników i gości przybyłych do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Anna Dymna nawiązała do czasu, kiedy jej fundacja jeszcze nie istniała.

– „Albertianę” wymyśliłam dwadzieścia trzy lata temu, po otrzymaniu Medalu Świętego Brata Alberta. Gdyby nie ten medal, nie byłoby mnie tutaj. Nie byłoby „Albertiany”. Więcej, nie byłoby fundacji „Mimo Wszystko”. Wymyśliłam „Albertianę” dlatego, ponieważ postanowiłam zasłużyć na to piękne wyróżnienie. Od tamtej pory moje życie całkowicie się zmieniło – wspominała aktorka. Nadmieniła również, że od początku galę „Albertiany” współprowadzi z nią niezastąpiona, wierna i kochana Lidia Jazgar, wokalistka zespołu Galicja, scenarzystka, reżyserka, konferansjerka niezliczonej liczby koncertów, która także jest laureatką Medalu Świętego Brata Alberta. Gości i uczestników gali powitał również ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, który, ponad dwadzieścia lat temu, gdy jego podopieczni znaleźli się w dramatycznej sytuacji, nakłonił Annę Dymną do założenia fundacji „Mimo Wszystko”.

Galę, jak co roku, zainaugurował chór Vox Populi pod dyrekcją Rafała Marchewczyka. Na scenie pojawili się również wykonawcy szczególni, Ukraińcy: Sofiia, Emiliia, Anastasiia, Varvara i Zlata z Chóru Dziecięcego Filharmonii Krakowskiej, którzy zaśpiewali pod kierunkiem Oleny Jatskulynets i z akompaniamentem Julii Jurczenko-Sozańskiej. W pozakonkursowym spektaklu, „Piekarenka Brata Alberta”, zaprezentował się teatr „Radwanek”. Jak co roku gala była też okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych w pomoc osobom chorym i z niepełnosprawnościami. Za rok 2022 Medalami Świętego Brata Alberta uhonorowano: Joannę Kulig – za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, Piotra Zielińskiego – za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach Stowarzyszenia „Piotruś Pan”, Cecylię Chrząścik – za wieloletnią działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie, Alexandra Kurka – za wspieranie budowy domów pomocy społecznej  dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża ze Starego Skałatu i Żytomierza – za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy oraz ofiar wojny w Ukrainie.

Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie artyści z niepełnosprawnością intelektualną gestem oraz słowem, a właściwie pełnią swojej obecności przedstawiali obrazy własnych pasji, marzeń, tęsknot, radości – świat wartości bliski każdemu człowiekowi. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji wideo. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Lidia Jazgar, Joanna Kulig, Ryszard Brączek, Konrad Mastyło, Grzegorz Turnau. Galę prowadziły Anna Dymna i Lidia Jazgar.

Laureaci

23. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”

Region I (woj.: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie)

1. „Recepta” ze Stowarzyszenia ECCE HOMO w Kowalkach. Tytuł przedstawienia: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

2. „Tacy Sami” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Tczewie. Tytuł przedstawienia: „Miłość w obliczu wojny”.

3. „Tacy Cacy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Przymierze Ziemia Piska” w Piszu. Tytuł przedstawienia: „ Artysta dramatyczny”.

W kategorii solistów zwycięzcą został Paweł Lewandowicz ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębnie. Tytuł piosenki: „Sen – twarz księżyca” (piosenka autorska).

Region II (woj.: mazowieckie, podlaskie, łódzkie)

1. „Akcent” z PSONI Koło w Zgierzu. Tytuł przedstawienia: „Z biegiem Wisły”.

2. „GTI” z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie. Tytuł przedstawienia: ,,Nasz wspólny świat”.

3. „Maska” z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu. Tytuł przedstawienia: ,,Jesień liścia Jasia”.

W kategorii solistów zwyciężczynią została Weronika Kałuża z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Radomsku. Tytuł piosenki: „Gdzie ci mężczyźni?” (z repertuaru Danuty Rinn).

Region III (woj.: małopolskie, śląskie, opolskie)

1. „Żółta Ciżemka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku. Tytuł przedstawienia: „ Baśń japońska – Dobry Piorun”.

2. „Michalinki” z Domu Pomocy Społecznej przy Zgromadzeniu Sióstr Albertynek w Częstochowie. Tytuł przedstawienia: „Zakochać się jak za dawnych lat”.

3. „Motylki” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Limanowej. Tytuł przedstawienia: „Białe ziele”.

W kategorii solistów zwyciężczynią została Barbara Habdas z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Mikołowie. Tytuł piosenki: „Szary świat” (z repertuaru Sanah i Kwiatu Jabłoni).

Region IV (woj.: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie)

1. „Cygańskie Promyki” z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie. Tytuł przedstawienia: „W kawiarni Zegarynka”.

2. „Misz Masz” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Św. Franciszka z Asyżu w Kęble. Tytuł przedstawienia: „Brzydkie Kaczątko”.

3. „Wirujące Nutki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie. Tytuł przedstawienia: „Pewna historia bałwanka”.

W kategorii solistów zwycięzcą został Szymon Woźniak z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI w Świdniku. Tytuł piosenki: „Jak słońce” (z repertuaru Vox).

Region V (woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie)

1. „Drzewo” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Lwówku Śląskim. Tytuł przedstawienia: „O Stokrotce, która pytała”.

2. „Makuszaki” z Zespółu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych im. Kornela Makuszyńskiego w Turku. Tytuł przedstawienia: „Nowy”.

3. „Cztery pory roku” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świebodzinie. Tytuł przedstawienia: „Telefon do babci”.

W kategorii solistów zwyciężczynią została Elżbieta Rakowska z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przytulisko” w Lubinie. Tytuł piosenki: „Dobranoc, panowie” (z repertuaru Maryli Rodowicz).

Może Cię zainteresować

Śpiew jak lekarstwo

07.12.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Natalia Smogulecka, nauczycielka śpiewu, finalistka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, która żyje z zespołem Turnera.

Wyspa „Choinki Jedynki”

06.12.2023

Od poniedziałku trwają licytacje prac i darów dorosłych przyjaciół radiowej „Jedynki”. Aukcje przyniosły już ponad 65 tysięcy złotych. Bardzo miłe to wieści w dniu mikołajek. W tym roku Program Pierwszy Polskiego Radia swoją charytatywną akcję zorganizował po raz 22., dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko oraz „Wspólnoty Nadziei”.

Dołącz do newslettera