fbpx

Aktualności

Zapraszamy na wirtualną galę „Albertiany”

18.09.2020

„Albertiana” to ważne i radosne wydarzenie dla artystów z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich opiekunów. Przekonujemy się o tym od lat. Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni. Ale jego marcowe podsumowanie, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, uniemożliwiły obostrzenia związane z pandemią.

Po licznych konsultacjach – mając na uwadze pracę, zaangażowanie, ale też bezpieczeństwo zespołów teatralnych oraz solistów – uroczystą galę 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” przeniesiemy w przestrzeń wirtualną. Przez tydzień odwiedzaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, który realizujemy z Fundacją im. Brata Alberta. Sfilmowaliśmy ich prezentacje. 12 października wyemitujemy je na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Wirtualną galę, podczas której odwiedzimy magiczne miejsca Krakowa, poprowadzą Anna Dymna i Lidia Jazgar.

Na scenie Pilski Teatr Tańca, fot.: Katarzyna Walaszek

Powód, dla którego dokładamy wielu starań, by, mimo trudności, zrealizować tegoroczne podsumowanie „Albertiany”, Anna Dymna przedstawiła w książce „Warto mimo wszystko”:

Chciałam, żeby ten festiwal był w pełni profesjonalny. Tak go sobie wymyśliłam i zorganizowałam, korzystając z pomocy wielu wspaniałych ludzi. Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby niepełnosprawnych intelektualnie aktorów wciągnąć do naszego świata, a nie, jak to zazwyczaj bywa, urządzać dla nich imprezę gdzieś na uboczu i przy pustej niemal widowni. Pamiętam, jak zaproszono mnie kiedyś na jeden z takich festiwali. Miałam tam czytać wiersze. Na wielkim stadionie była tylko garstka ludzi, wkoło puste miejsca. Kiedy wchodziłam na scenę, minęłam się z terapeutką, która płakała. Tłumaczyła mi: „Przez cały rok przygotowywaliśmy naszą inscenizację, a teraz nikt na nią nie patrzył”.

– Dobrze wiemy, że występ na  gali „Albertiany” w Teatrze Słowackiego to ogromne przeżycie dla laureatów naszego konkursu – podkreśla Katarzyna Walaszek, wicedyrektor ds. projektów Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – W teatrze tym znajduje się przecież wielka scena, piękna kurtyna, bijąca brawa publiczność. Gala to także możliwość osobistego spotkania i rozmowy z Anną Dymną. W oczach członków zespołów teatralnych oraz solistów była więc widoczna odrobina smutku, że w tym roku przyjazd do Krakowa stał się niemożliwy. Jednocześnie odczuwali wyraźną satysfakcję. Zwyczajnie, po ludzku, poczuli się docenieni. Przyjechaliśmy przecież specjalnie dla nich, wyłącznie po to, żeby zobaczyć i zarejestrować kamerą ich występy, a przy tym wręczyć im Maski, nagrody główne „Albertiany”. Inna rzecz, że gala w Teatrze Słowackiego to bardzo napięty okres. Plan wydarzenia rozpisany jest niemal co do minuty. Brakuje czasu na wzajemne poznawanie się, dzielenie doświadczeniami. Teraz było inaczej. Mieliśmy okazję do rozmów zarówno z aktorami, ich rodzicami, jak i terapeutami. Im wszystkim należą się ogromne słowa uznania nie tylko za pracę artystyczną, lecz przede wszystkim za to, jak postępują na co dzień i jakie wartości przekazują swoim podopiecznym. Ich postawa godna jest najwyższego szacunku.

Jak co roku pragniemy, żeby „Albertiana” stała się nie tylko wydarzeniem artystycznym i integracyjnym, ale pokazywała także, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą w dostarczaniu publiczności wzruszeń, radości oraz refleksji. I że na podstawowym, najbardziej ludzkim, poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami.

Już dzisiaj zapraszamy na galę online 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W ciągu najbliższych tygodni zaprezentujemy opisy zwycięzców. Planujemy również wydanie specjalnej płyty DVD z zapisem wydarzenia.

Laureaci 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”

Region I (woj.: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie)

1. „SpektakLuarni” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie. Przedstawienie: „Życie za mgłą”
2. „Bez kurtyny” z Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu – Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Przedstawienie: „Eliasz”.
3. „Wrzos” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Wrzos” w Bydgoszczy. Przedstawienie: „Czarodziejska lampa”.

Wśród solistów laureatem I miejsca został Przemysław Rudzki z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim.

Region II (woj.: mazowieckie, podlaskie, łódzkie)

1. „GTI – Grupa Teatralna Ignaców” z Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej w Ignacowie. Przedstawienie: „Siła przyjaźni”.
2. „Wkręceni” z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. św. Rity w Legionowie. Przedstawienie: „Męczeństwo Piotra Oheya” – Stanisława Mrożka.
3. „A my gramy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Żychlinie. Przedstawienie: „Mamo, tato… pozwól mi dorosnąć”.

Wśród solistów laureatem I miejsca została Małgorzata Pietralska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomiu.

Region III (woj.: małopolskie, śląskie, opolskie)

1. „Zawodowcy z Bachledówki” ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy SPSK w Czerwiennem. Przedstawienie: „O Panu Jezusie i zbójnikach”.
2. „? Znak zapytania” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach. Przedstawienie: „Pomiędzy”.
3. „Żółta Ciżemka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku. Przedstawienie: „Królowa Śniegu”.

Ponadto jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia dla zespołów: „Zetki” z Zespołu Szkół Specjalnych im. W Sherborne w Czerwionce-Leszczynach, „Michalinki” z Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Częstochowie, „Minutki” z Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonego przez Zgromadzenie Braci Albertynów w Częstochowie.

Wśród solistów laureatem I miejsca został Bartłomiej Chochół ze Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Region IV (woj.: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie)

1. „Foch” z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii MBNP w Tarnobrzegu. Przedstawienie: „Kupciuszek”.
2. Grupa Taneczno-Teatralna „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku. Przedstawienie: „Dotyk”.
3. „Zwierciadło” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie. Przedstawienie: „Szalony Rock and Roll”.

Wśród solistów laureatem I miejsca został Patryk Jaszcz z Nieformalnej Grupy Absolwentów PZPSW w Mielcu.

Region V (woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie)

1. Pilski Teatr Tańca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Pile. Przedstawienie: „No name”.
2. „Pracownia” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Mikołaja w Kole. Przedstawienie: „Legenda o Świętym Mikołaju”.
3. „Pozytywni” z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Arka” PSONI Koło w Głogowie. Przedstawienie: „My-Oni”.

Wśród solistów laureatem I miejsca został Klaudiusz Studziński z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Arka” PSONI Koło w Głogowie.

Grzegorz Chajok

 

 

Może Cię zainteresować

Puzzle na jesienne dni

20.10.2020

Po raz kolejny wolontariusze naszego Biura Młodych wywołali uśmiechy na twarzach naszych podopiecznych z ośrodka „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach.

Nagrodzono nas „Viventi Caritate”

19.10.2020

Wczoraj, w dziewiętnastą rocznicę śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka, wyróżniono nasze działania nagrodą „Viventi Caritate”, którą, od 16 lat, przyznaje Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Dołącz do newslettera